banner34

banner6

FATURALI ALACAKLAR KIYMETSİZMİDİR ?

FATURALI ALACAKLAR KIYMETSİZMİDİR ? Gerek İcra İflas Kanunumuz gerekse diğer yasal düzenlemeler, bir takım belgelere AYRICALIK tanımıştır. Mahkeme kararı da denilen ilamlar ve ilam hükmünde olan belgeler bu belgelerin başında yer alır.

Dünya 17.12.2012, 22:00 17.12.2012, 22:00
FATURALI ALACAKLAR KIYMETSİZMİDİR ?
FATURALI ALACAKLAR KIYMETSİZMİDİR ?


Gerek İcra İflas Kanunumuz gerekse diğer yasal düzenlemeler, bir takım belgelere AYRICALIK tanımıştır.

Mahkeme kararı da denilen ilamlar ve ilam hükmünde olan belgeler bu belgelerin başında yer alır.

İş ve hukuk dünyasında DOLAŞILABİLİRLİK fonksiyonu nedeniyle zaten ÇEK ve BONO ( Bono adı uygulamada "Senet olarak yerleşmiştir.) dediğimiz enstrumanlar popülerdir. Bunların yanına uygulamada sık kullanılmayan ancak Türk Ticaret Kanununun düzenlemelerinde tüm diğer kambiyo senetlerinin temeli olarak çok fazla işlenen POLİÇEde eklenince KAMBİYO SENEDİ üçlemesi tamamlanmış olmaktadır.

Çek, Bono ve Poliçeden oluşan kambiyo senetlerine İcra İflas Kanunu ve diğer mevzuatımız bir çok AVANTAJ tanıdığı ve az evel belirttiğim gibi DOLAŞILABİLİLİK ( ciro, beyaz ciro (hak sahibinin ismini belirtmeden ciro ile satma) ve sadece elden teslim )fonksiyonları nedeniyle tercih edilen bu alacak belgelerini artık yakından tanımayan iş adamı yoktur sanırım. Bu tür belgeler yasanın tanıdığı eksiksiz fonksiyonlara sahipse protesto edilmeleri halinde yargı yerleri ile icra iflas dairelerinde kendilerine tanınan avantajlardan yararlanır. Borca itiraz, takibin durması gibi hukuksal hallerde bu tür senetler senet sahibi için sürat/zaman/hukuksal avantajlarla donatılıdır.

Hizmet veya malını satan, bir şekilde alacaklı bulunan şahıs eğer bu enstrumanlara sahip değilse, mevzuat düzenlemelerine aykırı biçimde tamamen açığa satış yapmamış, sözleşme, teslim belgesi, ve sair imkanlara sahip değilse zaten ısbat hukuku yönünden söylenecek pek az şey vardır.

Bugünkü köşe yazısında genel bilgi ve çerçeveyi bu şekilde verdikten sonra özellikle yukarıda belirtilen enstruman ve belgelere sahip olmayan mevzuata uygun olarak faturalı/irsaliyeli mal /hizmet satıp bedelini tahsil etmekte zorlanan şahısların hukuksal durumunu kısaca irdeleyip mevzuat ve uygulamaya yönelik bazı eleştirilerimizi sıralayacağız.

Vergisi verilen, helâl tabiriyle taçlandırdılan, faturalı, irsaliyeli, defterlere karşılıklı işlenmiş bir alacak kalemi maalesef İcra iflas yasamızda HAK ETTİĞİ İTİBAR VE DEĞERİ BULAMAMAKTADIR. Örneğin mevcut sistem, vergisi ödenmemiş, haksız kazanç temelinde bir tefeci çekine 24 saatte İhtiyati haciz imkanı vermekte iken, faturalı tertemiz bir alacağınıza ihtiyati haciz kararı almak ( çok istisnai haller hariç) mümkün olmamaktadır. Oysa İcra İflas Kanunu hükümlerine göre size kredi açan banka, hesap hareketlerini size tebliğ ettikten sonra 48 saat içinde bu imkana sahip olabilmektedir.SİSTEM, MAALESEF BANKALARA POZİTİF AYRIMCILIK UYGULAMAKTADIR. Hukuk eşitlik, hak, adalet prensiplerinden uzaklaştıkça uzaklaşmaktadır.
Devamen faturalı alacağınızla İcrai takibe geçtiğinizde, basit bir itiraz üzerine takip durmakta, dava açmanız gerekmekte, bazen yıllar süren süreçte mahkemece karar verilse bile Yargıtayın mahzenlerinde sırasını bekleyen dosyanızın okunma incelenme sırası geldiğinde dosya borçlunuz bir çok durumda madden öldüğü için hakkın temeli bir şekilde kaybolabilmektedir. Bunun da başlıca sorumlusu bu hatalı sistemdir.

Kanun koyucunun Faturaya bağlı alacakların HAK ETTİĞİ biçimde İTİBAR ve DEĞER görmesi için gerekli yasal ve uygulama düzenlemelerini bir an önce hayata geçirmesi, iş dünyasının sağlıklı işleyişi için de şarttır.

Sağlıcakla kalınız.

Av.Öztürk YAZICI

Sayı: 867 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18