banner34

banner6

Ekonomiyi de volkanik kül etkiledi

Ekonomiyi de volkanik kül etkiledi

Dünya 26.04.2010, 21:00 26.04.2010, 21:00
Ekonomiyi de volkanik kül etkiledi
Ekonomiyi de volkanik kül etkiledi

Birkaç gün içinde geniş bir coğrafyayı etkisi altına alan kül bulutu, krizin etkilerinden yavaş yavaş sıyrılan ekonomiyi vurdu. Kül bulutu, başta hava yolu şirketleri olmak üzere birçok alanda maddi kayıplara yol açtı.

İZLANDADAN yükselen volkanik kül bulutu küresel jet yakıtı talebini günlük en az bir milyon varil azalttı.
Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) raporuna göre, ABD'de ikiz kulelere düzenlenen 11 Eylül saldırılarından sonra en büyük olduğu düşünülen seyahat karmaşasından önce Avrupa'nın geçen yıl günlük jet yakıtı talebi 1,25 milyon varil ve Ocak ayında ise günlük ortalama 1,17 milyon varil seviyesinde bulunuyordu. Volkanik kül bulutu ayrıca havayolları ve seyahat şirketlerini de olumsuz etkiledi. Uluslararası havayolu şirketleri British Airways, Lufthansa, Iberia, Ryanair, Aer Lingus, Air France-KLM ve Finnair'in hisseleri yüzde 2,7 ile yüzde 7,7 oranında değer kaybetti. Seyahat şirketi Thomas Cook'un hisseleri ise yüzde 3,9 geriledi. Havayolu ulaşımının aksamasının turizmi olumsuz etkileyeceği endişesiyle Türkiye'de borsa ve lira değer kaybetti. Turizmle ilgili bu olumsuz gelişmenin Portekiz, Yunanistan, İspanya ve Dubai'yi de etkileyeceği tahmin ediliyor.
THY 6,5 MİLYON EURO ZARAR ETTİ
Türk Hava Yolları A.O., 15-19 Nisan tarihleri arasındaki 5 günde ortaklığın Avrupa seferlerinin yüzde 57'sine yakınının iptal edildiğini, sefer iptalleri nedeniyle ortaya çıkan gelir kaybı ve ilave maliyetlerin şirkete getirmiş olduğu yükün 5 gün için yaklaşık olarak 6,5 milyon Euro olarak hesaplandığını bildirdi.
THY'nin Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan özel durum açıklamasında, şöyle denildi: "Volkanik patlama ve neticesinde ortaya çıkan ve tüm Avrupa'da hava ulaşımını olumsuz yönde etkileyen kül bulutları sebebiyle 5 günde ortaklığımızın Avrupa seferlerinin yüzde 57'sine yakını iptal edilmiş olup, iptallerden etkilenen yolcu sayımız yaklaşık 67 bindir. Bu nedenle ortaya çıkan gelir kaybı ve ilave maliyetlerin Ortaklığımıza getirmiş olduğu yük 5 gün için yaklaşık olarak 6,5 milyon Euro olarak hesaplanmıştır. Yolcularımızın sefer iptallerinden asgari seviyede etkilenmesi için çalışmalarımız devam etmekte olup, hava ulaşımına kademeli olarak izin verilmeye başlanması ile birlikte seferlere de yeniden başlanacaktır.

Sayı: 729 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18