banner34

banner6

'Ekonominin gelişmesi için bürokratik engeller kalkmalı

"Ekonominin gelişmesi için

Dünya 19.04.2010, 21:00 19.04.2010, 21:00
'Ekonominin gelişmesi için bürokratik engeller kalkmalı
"Ekonominin gelişmesi için
bürokratik engeller kalkmalı

İşadamlarının önündeki engelleri kaldırmanın büyük önem taşıdığını kaydeden Çağlayan, "Bürokratik engelleri ne kadar kaldırırsanız ekonominin gelişmesi o kadar hızlı olur'' dedi.

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, Türkiye ve Kazakistan arasındaki ticaret hacminin küresel krizin de etkisiyle 2009 yılında 1,8 milyar dolar civarına gerilediğini belirterek, bunun mevcut potansiyeli yansıtmadığını, 5 yıl içinde 10-15 milyar dolara çıkarma imkanı bulunduğunu belirtti. Bu noktada işadamlarının önündeki engelleri kaldırmanın önemini vurgulayan Çağlayan, Türk işadamlarının en büyük sıkıntısının bürokratik engeller olduğunu, bu sorunu aşmak gerektiğini söyledi. Çağlayan, Kazakistan temasları çerçevesinde Almatı'da düzenlenen Türkiye-Kazakistan İş Forumuna katıldı.
Bakan Çağlayan, burada yaptığı konuşmada, iki ülke arasındaki ticari ilişkilerin mevcut potansiyeli yansıtmadığını ifade ederek, Nazarbayev'in Türkiye ziyaretinde de önemli mesajlar verdiğini anımsattı ve ortak yatırım imkanlarının değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Türkiye-Kazakistan arasındaki dış ticaret hacminin 2008'de 3,2 milyar doları bulduğunu, küresel krizle birlikte 2009'da 1,8 milyar dolar civarına gerilediğini ifade eden Çağlayan, "Toplam 2 milyar doları bile bulmayan bir dış ticaret hacmi var. Bunun hiçbirimizi mutlu ettiği söylenemez, madem dostluğumuz, tarihi kültürel bağlarımız var, kader birliğimiz var, çok daha büyük ticaret hacimleri yaratmamız gerekir dedi.
Çağlayan, her şeye rağmen iki ülke arasındaki ticaret hacminin son 7 yılda 10 kattan fazla artış gösterdiğine dikkati çekti ve bu durumun gelecek 5 yıl içinde ticaret hacmini 10-15 milyar dolar seviyesine çıkarabilecek potansiyeli ortaya koyduğunu belirtti.
Türkiye'nin işadamlarına serbest iş yapabileceği alanlar yaratmaya, bürokratik engelleri kaldırmaya başladığından bu yana ekonomide çok büyük atılım sağladığını anlatan Çağlayan, dünyanın 17. büyük ekonomisi haline geldiğini, ihracatının 7 yıl önce 36 milyar dolar düzeyinden 2008'de 132 milyar dolara çıktığını, 2009'da küresel krizin etkisiyle 102 milyar dolara gerilediğini kaydetti.
Bu başarıda kamu ve özel sektör diyaloğunun geliştirilmesinin de önem taşıdığını ifade eden Çağlayan, işadamlarıyla birlikte ''karış karış dünyayı gezdiklerini'', görev yaptığı 11 ay içinde 45 dış gezi gerçekleştirdiğini anlattı. Küresel krizin çok yoğun yaşandığı ve etkisinin en az 2 yıl daha hissedileceğini dile getiren Çağlayan, böyle bir süreçte iş adamlarının bir araya gelmesi, birlikte yapabileceklerin değerlendirmesinin büyük önem taşıdığını söyledi.

Sayı: 728 - Sayı'nın Kapağı

Yorumlar (0)
12
kapalı
banner35
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
banner18