banner8

banner6

banner11

BUSİAD’da gündem ‘karbon ayak izi’

BBUSİAD Yeşil Bursa Çalışma Grubu ve Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği ortaklığıyla düzenlenen çevrim içi toplantıda, Eskişehir Teknik Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Ekoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cengiz Türe, “Sanayide karbon ayak izi hesaplaması ve önemi” konusunda bir sunum gerçekleştirdi.

Diğer 03.05.2021, 23:08
BUSİAD’da gündem ‘karbon ayak izi’

Prof. Dr. Cengiz Türe, kontrolsüz nüfus artışı, sanayileşme, artan enerji ihtiyacı, artan şehirleşme ihtiyacı, azalan yeşil alanlar, tarımsal faaliyetler ve sera gazlarının kontrolsüz salımı nedeniyle, küresel ısınma ve iklim değişikliğine neden olan sera gazı artışının yaşandığını söyledi. Artık karbon yönetimi ve iklim değişikliğinin iş süreçlerinin içine girmek zorunda kaldığını ifade eden Prof. Dr. Türe, “Beşikten mezara kadar dediğimiz üretim sürecinde, atmosfere saldığımız sera gazlarını düşürmek zorundayız. Artık bunu ne kadar düşürebiliriz derdindeyiz” dedi. Prof. Dr. Türe şöyle devam etti: “Bunu yapmak için de öncelikle üretimde hangi gazı ne kadar salıyorum ve küresel ısınmaya katkım nedir? Bunu belirlemek gerekiyor. Bunun için de karbon ayak izi dediğimiz hesaplamaları yapıyoruz. Eğer dünya GSMH’sının yüzde 2’sini iklim değişikliği ile mücadeleye ayrılması durumunda kazanç yüzde 18 olacak.”
“Çözüm sürdürülebilir enerji”
Çözümün sürdürülebilir enerjide olduğunu da kaydeden Prof. Dr. Türe, şöyle devam etti: “Yenilenebilir enerji kaynaklarıyla, düşük karbon ekonomisine, döngüsel üretime geçilmesi şart. Ülkemizde yapılan araştırmalarda, sanayide en az yüzde 20, binalarda yüzde 35 ve ulaşımda yüzde 15 tasarruf yapılabileceğini gösteriyor. Bu potansiyelin devreye sokulması karbon ayak izinin küçülmesini sağlar.”

Yorumlar (0)
31
açık
banner12