banner8

banner13

banner6

22.02.2021, 20:03

Betonlaşma mı? Yanlış yapılaşma mı?

İnşaat sektörünün<-b> temel girdilerinden olan BETON, toplum nezdinde üzerinde tartışılan bir ürün oldu. Hatta olumsuz bir algı olarak “Betonlaşma” ile başlayan söylemler geliştirildi. Bu konuyu biraz açıp kendi görüş ve deneyimlerimi sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ben, Çimento sektörüne 50 yıl önce girdim. Çalıştığım Bursa Çimento şirketinin 1986 yılında aldığı bir kararla hazır beton üretimine başladık.

Beton; çimentonun üretime başlamasıyla birlikte, yaklaşık 150 yıl önce imal edildi. Önce ilkel yöntemlerle hazırlanan beton, insan yaşamına büyük katkılarda bulundu. Çimento üretimi yaygınlaştıkça ve arttıkça beton kullanımı da çoğaldı. Yapılar bu yeni ürünle daha hızlı ve daha büyük boyutlarda inşa edilebilir oldu. Bugün gelinen nokta; tüm dünyada 4,2 milyar ton çimento üretiliyor. Bunun 2,2 milyar tonu Çin tarafından üretilip kullanılıyor.

Alt ve üst yapı olarak yatırımlarını önemli ölçüde tamamlamış olan gelişmiş ülkeler, çimento kullanımında şu dağılıma sahip: üçte biri konut, üçte biri prefabrik yapı, üçte biri de altyapı yatırımlarında kullanılıyor. Bizde ise durum biraz farklı. Köyden kente hızlı bir göç olması, değişik ülkelerden göçen kardeşlerimiz; konut inşaatının beton kullanımını daha yüksek orana çıkarmış.
Betonun hayatımızdaki önemini, birkaç cümleyle açıklamaya çalışayım. Öncelikle konut, kentler için ortak kullanılan yapılar, kanalizasyon olmazsa olmaz. Barajlar, köprüler, viyadükler, yollar, sanayi yapıları da çağdaş yerleşimler için temel unsurlar. Kalkınabilmemiz, gelişebilmemiz için bunlar şart.

Peki ülkemizin durumu nasıl? Ülkemizde çimento üretiminin 110 yıllık bir geçmişi var. Avrupa’daki gelişmelere paralel olarak, yatırımlarını yapmaya çalışmış ve zamanla ihtiyacının üzerinde kapasiteye ulaşmış. Bunu da ihracatla dengelemiş.

Kullanımla ilgili basit bir kriter var. Bizim durumumuzda; gelişmekte olan bir ülkede daha çok çimento kullanılacağı için, kişi başına ortalama 1000 kilogram çimento kullanılabilir. Bu rakama henüz ulaşmış değiliz. 900 kg. civarındayız. Örneğin Çin’de bu, kişi başı 1300 kg’dır. Gelişmiş ülkelerde ise 300 kilogram civarında kullanım oluyor. Çimento ihtiyacı, yani beton üretimi, en gelişmiş sayabileceğimiz ülkelerde dahi 200 kilogramın altına hiç düşmedi. Gezip gördüğüm gelişmiş ülkelerde hâlâ çimento kullanımı devam ediyor, ancak çok güzel düzenlenmiş kentlerden dolayı her taraf yeşilliklerle donanmış halde.

Bizde ise durum böyle değil. Neden? Çünkü kent planlaması düzgün ve geleceğe yönelik yapılamamış. Yapılan planlar zamanla, olumsuz anlamda değiştirilmiş. Değişen plana da tam uyulmamış, özel müsamahalar gösterilmiş. Kayırmalar olmuş. Denetim mekanizması düzgün çalışmamış.

Örneğin Yeşil Bursa diye adlandırılan yaşadığım kent; yeşili arar hale gelmiş. Buradan vardığım sonuç şu: Bizim sorunumuz betonlaşma değil; yanlış kentleşme, yanlış yapılaşma. Suçu betona, betonu üretene yüklemek biraz haksızlık. Ülkemizde hazır beton sektörü; kalkınmış ülkeler düzeyinde ve tüm yurdumuza dengeli dağılmış durumda. Standardı; AB ülkelerinin tümüyle aynı. Üretim bilgisayarla yapılıyor. Laboratuvarlarda tüm kalite deneyleri titizlikle yapılıyor.

Geçmiş tarihlerde İtalya’da bir çimento müşterimizin talebi üzerine incelemeye gitmiştim. Napoli civarındaki 3 tesiste yaptığım incelemede; üretim ve kalite kontrolde bizden daha geride olduklarını görmüştüm. Türkiye gelişen bir ülke olduğundan, devamlı yeni tesisler yapıyor. Tüm sektörlerde en son teknolojiyi satın alıyor. Bu tesisleri işletecek teknik kadroya da sahip.

Bu bilgiler kapsamında yapılacak şey; ortak davranışla hep birlikte yanlış yapılaşmayla, denetimsizlikle mücadele etmeliyiz. Bu konuda hazır beton sektörü elinden gelen gayreti gösteriyor. Beklentim, halkımızın ve ilgili sivil toplum kuruluşlarının birlikte hareket ederek kentlerimizi korumalarıdır. Sektördeki elli yıllık tecrübem bana bunları söyletiyor.

Kentsel dönüşümün, rantsal dönüşüm olarak anlaşılmadığı günler diliyorum.
Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?
ABD Doları’nda yıl sonu beklentiniz nedir (TL) ?