Haber Detayı - Yenice OSB 'sorunsuz' büyüyor
Yenice OSB ‘sorunsuz’ büyüyor

Yenice OSB 'sorunsuz' büyüyor


Elif Didem DANACIOĞLU

Yenice OSB Başkanı Hasan Altunbaş,'Türkiye ekonomisinde önemli bir yere sahip İnegöl'ün üçüncü OSB'si olduk. Yenice'deki plansız sanayileşme kontrol altına alınmış oldu' dedi.

Yenice OSB Başkanı Hasan Altunbaş, OSB'nin hedeflerini ve bölge çalışmalarını anlatırken, Yenice OSB'nin sanayi ve çalışanlar için ihtiyaç duyulan yatırımları bir bir hayata geçirdiklerini vurguladı.
'Gerek ıslah sürecinde, gerek son bir yılda sanayicilerimizin sorunlarını çözmek için var gücümüzle çalışarak önemli hizmetlere imza attık' diyen Hasan Altunbaş, Yenice OSB'nin, iki yıllık ıslah OSB çalışmalarının ardından geçen yıl temmuz ayında normal OSB statüsü aldığını hatırlattı ve yasanın öngördüğü 5 yıllık süreyi beklemeden çok hızlı çalışmalarla Yenice'yi normal OSB statüsüne kavuşturduklarına değindi. Bölgede 26 kurulu tesis bulunduğunu ifade eden Yenice OSB Başkanı Hasan Altunbaş ve Bölge Müdürü Semih İdil ,çevreye duyarlı sanayi bölgesi hedeflediklerinin altını çizdi. 
OSB süreci ve sonrasında da sorunsuz büyümeye devam ettiklerini ifade eden Hasan Altunbaş,Yenice OSB'nin alt yapı çalışmalarının tamamlandığını belirtti. İşte, Yenice OSB Başkanı Hasan Altunbaş ve Bölge Müdürü Semih İdil ile Yenice OSB'nin detaylarını incelediğimiz tüm başlıkları bu sütunlardan sizler ile buluşturuyoruz.

Yenice OSB'nin detaylarını incelediğimizde , Yenice Islah Organize Sanayi Bölgesinin OSB ünvanı alma sürecini ve OSB olduktan sonraki dönemini anlatır mısınız?
2012 yılı öncesinde Yenice Sanayi İmarlı bir bölge idi. 2012 yılında çıkan Kanun ile birlikte, Islah OSB olma çalışmalarımız başladı. Yer seçim raporu, kurum görüşleri vb süreç alan faaliyetler nedeniyle, 3 yıllık uğraş sonucunda 2015 yılında ISLAH OSB tüzel kişiliği alındı. Islah süreci, Valilik Başkanlığında toplanan komisyonun belirlediği eksikleri tamamlama sürecidir. Resmi süresi 5 yıldır. Sanayicilerimiz ve Bölge Müdürlüğümüz bu eksiklikleri 2 yıl gibi kısa bir sürede tamamlayarak, Bursa'da bir ilki başardılar ve gerçek OSB tüzel kişiliğine kavuştuk.
Bölge çalışmaları süreçle birlikte nasıl ilerledi? Bölgede neler yapıldı ve neler yapılacak?
Islah süresince; tüm işletmelerimiz eksik ruhsat ve izinleri tamamladı. Tüm altyapı ihtiyaçlarımız projelendirildi. İmar planlarımız Islah OSB lejantı ile revize edildi. Atık su alt yapı çalışmalarımız tamamlandı. Ağaçlandırmalar ve çevre düzenleme faaliyetleri yapıldı.
Arıtma ve alt yapı çalışmaları ne durumda?
Valilik Başkanlığında toplanan Islah komisyonunun belirlediği eksikler içinde de yer alan 'Arıtma Tesisinin yapımı veya kollektör hattına bağlanma şartını' Buski'nin ana kollektör hattına bölgemiz atık sularını bağlayarak gerçekleştirmiş olduk. Bölgemiz tam doluluğa ulaşmadığı, gelecek yatırımcıların faaliyetlerinin ne olacağını bilinemediği için Arıtma Tesisi projelendirmesi şuan için yapamıyoruz.
Hedefleriniz nelerdir?
Öncelikli ve vazgeçilmez ilk hedefimiz Islah Sürecini en hızlı şekilde bitirmekti ki, bunu başardık. Bölgemiz yatırıma açık bir bölge ve dolayısıyla bölgemizin doluluk oranını arttırmayı hedefliyoruz. Bu süreçte en önem verdiğimiz konu, çevre bilinci. Herhangi bir çevre kirliliğine sebebiyet verecek firmaların bölgemize katılmasını uygun bulmuyoruz.Elektrik konusunda mevzuatsal sıkıntılarımız var. Bu sorunun mutlaka aşılması gerekiyor.

Sanayicinin  avantajları 
neler olacak? 
OSB'ler kar amacı gütmeyen, sanayicinin kendi kendini yönetebilmesine imkan sağlayan kurumlardır. Islah sürecini bitirerek, gerçek OSB tüzel kişiliği kazanmamızla birlikte, bölgemizde sanayicilerimizde, tüm Türkiye'de olduğu gibi, OSB'lerde bulunan sanayicilerimizle aynı avantaj ve faydalara sahipler.
Bölgeniz ne kadar bir alanı kaplıyor? Bölgede boş alan var mı?  Kaç sanayi parseli var?
Bölgemiz 120 hektar. Bunun 90 hektarı Sanayi Parseli. 30 hektarı yol, yeşil alan, dere vb. Toplam 97 parselimiz var. Bölgemizin %35 i dolu durumda.
Bölgenizin istihdama 
katkısı ne nedir?
Bölgemizde 2500 istihdam mevcut.
Sektör dağılımınız nasıl? Kaç faal firma var?
Mobilya, tekstil, ambalaj, gıda, plastik konularında faaliyet gösteren sanayicilerimiz mevcut. 26 faal firmamız var.
Arsa fiyatlarının durumundan bahseder misiniz? 
Organize Sanayi Bölgemize ait elimizde parsel bulunmamaktadır. Boş parseller şahıslara aittir. Piyasa şartlarına ve parsellerin lokasyonuna bağlı olarak arsa bedelleri değişkenlik göstermektedir.
Yatırımcı neden  bu
bölgeye gelmeli?
Bölgemiz İstanbul İzmir Ankara üçgeninin ortasında, Gemlik Limanına 75 km, Yenişehir Havaalanına 40 km, Eskişehir Tren Garına 100km uzaklıktadır. Bursa – Ankara karayoluna cephelidir.Bir diğer avantaj ise, düz bir bölge olduğundan hafriyat çalışmaları minimum maliyetlerle gerçekleştirilmektedir.
Kümelenme
çalışmalarınız var mı?
Kümelenme çalışmalarımız yok.
Tır parkı
projeniz var mı? 
Onaylı imar planlarımızda 4000 m2 tır parkımız mevcuttur.
Yenice OSB'nin meslek
lisesi projesi var mı?
Gelecekte istediğimiz, şuan için herhangi bir çalışma gerçekleştirmediğimiz bir proje.

Bölge ihracatı
ne durumda?
Yıllık 900 milyon TL ihracatımız var.yönetimine geçmesi ve yasal mevzuatın uygulanabilmesini sağlamak istiyoruz. Bunu başarırsak, hem sanayicimiz ucuz elektrik kullanabilecek, hem de OSB yönetimi, kendi çarkını çevirebilecek bir gelire kavuşacak. Yeni dönemde ikinci hedefimiz de, OSB Bölge Müdürlüğü binasını biran önce tamamlayarak yeni yerimize taşınmak.' 

OSB'deki firmalar
1 ASALET CAM-AYNA MOBİLYA İNŞAAT SAN. TİC. LTD.ŞTİ.
2 AYHAN GÖZTEPE - HAS PLASTİK
3 BAJO DİZAYN - MEHMET EMİN ÖZTEMEL
4 BAYKAN METAL - RECEP BAYKAN
5 BETKA GIDA SAN.TİC. LTD.ŞTİ.
6 BUTON LED - MESUT ŞEN
7 ERBAK-ULUDAĞ İÇECEK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
8 ESKAPET PET ÜRÜN KİM. GIDA NAK.SAN. VE TİC. LTD.
9 GÖL İPLİK ŞEREMET TEKSTİL SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
10 GÖZTEPE MAKİNA KALIP YEDEK PARÇA İMA. VE TİC.LTD.
11 GÜZELDAĞ TEKSTİL DERİCİLİK SANAYİ VE TİC. LTD.ŞTİ.
12 HÜSEYİN GÖZTEPE SOĞUK HAVA TESİSLERİ TİC.LTD.ŞTİ.
13 İBERBA MOBİLYA İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET A.Ş.
14 KABUL TEKSTİL KONFEKSİYON VE PLAS. TİC. VE SAN.
15 KAMSAN SANDALYE
16 KUĞU KİMYA BRODE TEKSTİL KONFEKSİYON SAN.TİC
17 MARTAT GIDA İNŞ. SPOR MOB.VE OTOPARK İŞL.SAN. A.Ş.
18 MELTEM MODÜLER MOBİLYA KOLTUK SAN. VE TİC.A.Ş.
19 MOBİPA MOB.TEKS.İNŞ.NAK.PET.Ü.S. MAR.SAN.TİC. A.Ş.
20 NOTTA MOBİLYA İTH.İHR. SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.
21 NURHAN BAYDUR - BAYDUR AMBALAJ TEMİZLİK
22 PLASTİFORM PLASTİK SANAYİ VE TİC.A.Ş.
23 SEDİR MOBİLYA VE ORMAN ÜRÜN. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ..-CLASSİ MOB.
24 TARZI HAYAL MOBİLYA TASARIM SAN. VE TİC. A.Ş.
25 YENİCE YAPI ÜRÜNLERİ SAN.VE TİC. LTD.ŞTİ.
26 YEREKONMAZLAR MOBİLYA SANAYİ VE TİCARET
Facebook
Sayı: 1152 - Tarih: 05.06.2018
Yazarlarımız