Haber Detayı - Yeni vergi indirimleri morel verdi
Yeni vergi indirimleri morel verdi

Yeni vergi indirimleri morel verdi

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, yıl sonuna kadar 6 başlıkta konuttan beyaz eşyaya, mobilyadan otomotive Katma Değer Vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerini açıkladı.

Albayrak, Bakanlık konferans salonunda düzenlenen Vergi Denetim Kurulu (VDK) Strateji Değerlendirme Toplantısı'nda yıl sonuna kadar 6 başlıkta KDV ve ÖTV indirimlerini devreye alacaklarını açıklayarak, Bunlardan birincisi, konut satışlarında KDV oranlarında yüzde 18'den 8'e indirim uygulamasını devam ettiriyoruz. Bu uygulama 31 Ekim'de bitiyordu, yıl sonuna kadar devam edecek. İkinci olarak, tapu harçlarının yüzde 4'ten 3'e indirilmesi uygulamasını da yıl sonuna kadar devam ettiriyoruz. Üçüncü başlık da mobilya sektörü. Bu alanda KDV oranını yüzde 18'den 8'e indiriyoruz. Dördüncü başlığımız beyaz eşya sektörü. Bu alanda uygulanan ÖTV oranlarını yıl sonuna kadar sıfıra indiriyoruz. Beşinci başlığımız 1600 cc altı motorlu araçlarda var olan ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirime gidiyoruz. Son olarak da ticari araçlarda KDV oranlarını yüzde 18'den yüzde 1'e indiriyoruz dedi.

Saydığı 6 başlıktaki uygulamanın, ekonominin hızlı şekilde hareketlenmesi, piyasanın canlanması için uygulanacağını bildiren Berat Albayrak, indirimlerle hem enflasyonla mücadele hem de istihdam noktasındaki güçlü duruşun devam etmesinin sağlanmasını amaçladıklarını dile getirdi.
Albayrak, Özellikle belirtmek isterim ki uygulanan bu vergi indirimlerinin sağlayacağı maliyet düşüşlerinin, nihai satış fiyatına yansımasını birebir takip edeceğim dedi.
Otomotiv sektörü ÖTV ve KDV indiriminden memnun


Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu, ÖTV ve KDV indirimlerine ilişkin olarak, Atılan bu adım, otomotiv ekosisteminin korunarak geliştirilmesi, küresel otomotiv arenasında sektörümüzün rekabet gücünün devamlılığı ve desteklenmesi adına çok kıymetli bir gelişmedir dedi. Bilaloğlu, otomotiv iç pazar satışlarında bu yılın ilk çeyreğinde yüzde 2 artış, ikinci çeyrekte yüzde 20, üçüncü çeyrekte ise yaşanan kur şoku ve faizlerdeki artışla yüzde 51 daralma yaşandığını belirtti.Eylül ayında da otomotiv pazarının daralmasının yüzde 68 seviyesinde gerçekleştiğini anımsatan Bilaloğlu, geride bırakılan dönemde kur ve faizlerdeki artışın, tüketiciyi hızla otomotiv ürünlerine ulaşımdan uzaklaştırdığını vurguladı.OYDER Yönetim Kurulu Başkanı Murat Şahsuvaroğlu da bugün açıklanan 1600 cc altı motorlu binek araçlarda ÖTV uygulamasında 15'er puanlık indirimini mutlulukla karşıladıklarını belirtti.2018 yılı otomotiv sektöründe pazarın hiç beklenmedik bir şekilde 10 ayda yüzde 30 civarında daraldığının altını çizen Şahsuvaroğlu, Oysa yıl başlarken beklentimiz bir önceki yıla yakın rakamlarda 900-950 bin seviyelerinde gerçekleşeceği yönündeydi. Özellikle eylül ayında daralma yüzde 68'i bulmuştu. Ekim ayında ise daralma yüzde 70'in üstüne çıktı ifadelerini kullandı. Şahsuvaroğlu, ekonominin en büyük sektörlerinden bir tanesi olan otomotiv sektöründe uygulanan ÖTV indirimini çok olumlu bulduklarını bildirdi.'Vergi İndirimleri İç Piyasaya Güven ve Moral Aşılayacak'
BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 6 başlıkta açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya güven ve moral aşılayacağını söyledi. Başkan Burkay, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından inşaat, mobilya, otomotiv ve beyaz eşya gibi lokomotif sektörlerde açıklanan vergi indirimlerinin önemli bir ticari hareketlilik oluşturacağını ifade etti. Yıl sonuna kadar gerçekleştirilecek vergi indirim uygulamalarıyla piyasalarda ihtiyaç duyulan güven ve moralin yükseleceğini belirten Başkan Burkay, vatandaşın alım gücünün de artmasıyla birlikte ekonomideki çarkların hızlanacağını vurguladı. BTSO Yönetim Kurulu Başkanı Burkay, 'Sektörlerimizin talep ve önerileri doğrultusunda vergi indirimleriyle iç piyasanın hareketlenmesine olanak sağlayan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a ve hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum. Altı başlıkta uygulanan vergi indirimlerinin sektörlerimiz adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye, dengelenme, disiplin ve değişim temelli kalkınma hamlesiyle büyüme yolculuğunu emin adımlarla sürdürecektir' dedi.

Mobilyada KDV indirimi imdadımıza yetişti
Mobilyada KDV oranının yıl sonuna kadar yüzde 18'den yüzde 8'e düşürülmesinin daralmaya başlayan sektörü tekrar canlandıracağı, hem üretici hem de tüketiciye fayda sağlayacağı belirtiliyor. Mobilya sektörü temsilcileri, Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı kapsamında yaptıkları yüzde 10 indirim sonrası KDV'nin düşürülmesiyle de ürünlerde yüzde 10 indirim daha olacağını ifade ediyor.MOSFED Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Güleç, daha önce 2010 ve 2017'de yapılan KDV indirimlerinin sektöre ciddi hareketlilik getirdiğini, geçen yıl 8 ay süren KDV indirimi döneminde hem iç satışların hem ihracatın hem de istihdamın arttığını, bu sayede 2018'e çok umutlu girdiklerini söyledi. Güleç, bu yıl ekonomide yaşanan gelişmeler nedeniyle sektörde olumsuzluklar yaşandığını ifade ederek, Bu karar açıklanır açıklanmaz sektörde doping etkisi oluşturdu. Sektör çok mutlu. Daha çok üretim yapacaklar, daha çok kişi çalıştıracaklar, daha çok satış yapıp daha fazla vergi vereceklerdedi.MOBSAD Başkanı Nuri Gürcan da mobilya sektöründe son aylarda daralmanın yüzde 30'ları bulduğunu, buna bağlı olarak işten çıkarmaların başladığını ifade ederek, Sektörün eski canlılığı ve dinamizmini yakalamak adına KDV indirimi sektör tarafından dört gözle bekleniyordu. KDV'nin yüzde 8'e indirilmesi, sektörü içinde bulunduğu daralmadan çıkarıp eski hacmine geri getirecektir dedi.Gürcan, konut sektöründeki teşvik ve indirimlerin mobilya sektörüne olumlu yansıyacağını, bu sayede sektörün, ekonomik daralmadaki durumdan kurtulacağını söyledi.
'İç piyasadaki satışları arttırabilecek'

İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Yavuz Uğurdağ, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan vergi indirimlerinin iç piyasaya olumlu etki yapacağını özellikle mobilyadaki KDV indiriminin iç piyasadaki satışları arttırabileceğini söyledi.İTSO Başkanı Yavuz Uğurdağ, son üç aylık dönemde Türkiye ekonomisinin önemli bir sınavdan geçtiğini belirterek, döviz kurlarında ve faizlerde son dönemde yaşananların Türkiye ekonomisinin ve Türk özel sektörünün dirayetini ve gücünü bir kez daha kanıtladığını ifade etti. Uğurdağ, bu süreçte kamu ve özel sektörün sorunları birlikte tespit edip, çözümü el birliği ile geliştirmesinin olumlu bulduklarını belirterek, 'Birlik ve beraberliğimiz devam ettiği sürece aşamayacağımız hiçbir sorun yoktur. Aynı şevk ve heyecanla yekvücut olarak ülkemizi güzel yarınlara taşıyacağımızdan ve bütün sorunların üstesinden geleceğimizden şüphe duymuyoruz' dedi.Piyasalardaki durgunluktan öncelikli olarak etkilenen mobilya, otomotiv, beyaz eşya ve konut gibi sektörlerin desteklenmesinin iç piyasada yaşanan durgunluğu gidermesi açısından önemli bulduklarını söyleyen Yavuz Uğurdağ, İnegöl'de güçlü bir mobilya sektörü olduğuna dikkat çekti. Yavuz Uğurdağ, katma değeri yüksek olan mobilya sektörün desteklenmesinin Türkiye ekonomisi açısından olumlu sonuçları olacağına vurgu yaptı. İnegöl'ün sağladığı istihdam, yaptığı ihracat, verdiği dış ticaret fazlası ile Türkiye'ye örnek olduğunu belirten Başkan Uğurdağ, 'İnegöl bir sanayi şehridir. Son yıllarda ciddi atılımlar yaparak rakamlarını en üst seviyeye çıkarmış durumdayız. 2017 yılında ilçemizden 378 milyon dolarlık mobilya ihracatı gerçekleştirdik. Bu yıl daha da büyük hedefimiz var' dedi.


'Vergi indirimleri nefes aldıracak'

Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan vergi indirimlerini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti. TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan,'Ekonomide yaşanan sıkıntılar bazı sektörlerde durgunluğa yol açmıştı. Bu indirimlerin çok yerinde olduğunu ve sektörün nefes aldıracağını düşünüyoruz.Son dönemde döviz kurunda ve ekonomide yaşadıklarımız, bazı sektörleri etkiledi. Ancak uzun yıllardır birçok farklı sıkıntıya rağmen dirayetini koruyan ekonomimiz bu badireyi de atlatacak güçte olduğunu gösteriyor. Sağ olsun devletimiz de özel sektörünün hep yanında olduğunu gösteriyor ve bu anlamda hamlelerini ardı arkasına yapıyor. Bunlardan birini de önceki günlerde Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak açıkladı. Buna göre, yılsonuna kadar gerçekleştirilecek vergi indirim uygulamalarıyla piyasalarda ihtiyaç duyulan güven ve moral yükselecek, alımlar artacak ve bu da ekonomideki hareketliliğin artmasını sağlayacaktır. Sektörlerimizin talep ve önerileri doğrultusunda vergi indirimleriyle iç piyasanın hareketlenmesine olanak sağlayan Hazine ve Maliye Bakanımız Sayın Berat Albayrak'a ve hükümetimize teşekkürlerimizi sunuyoruz. Altı başlıkta uygulanan vergi indirimlerinin sektörlerimiz ve vatandaşımızın alım talepleri adına hayırlı olmasını temenni ediyorum. Türkiye, dışa bağımlı sorunlardan ders çıkararak kendi yolunu çizme yeni pazarlar oluşturma ve daha fazla üretime önem vererek, disiplin ve değişim temelli kalkınma hamlesiyle büyüme yolculuğunu emin adımlarla sürdürecektir.'
Facebook
Sayı: 1173 - Tarih: 06.11.2018

Yazarlarımız