Haber Detayı - Yatırımcının yeni gözdesi Karacabey
Yatırımcının yeni gözdesi Karacabey

Yatırımcının yeni gözdesi Karacabey

Karacabey'e yatırımlar hızlanmaya başladı ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Karacabey ziyaretinde,'Lojistik maliyetleri düştüğünde yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz Karacabey'i tercih edecek, daha fazla yatırım buraya kayacak. Karacabey yatırımcılar için adeta bir cazibe merkezi haline gelecek' dedi.

Bursa'nın Türkiye ekonomisindeki öncü rolü her geçen gün daha da güçleniyor, İzmir-İstanbul Otoyolu ile Karacabey'in stratejik önemi daha da artıyor.
TEKNOSAB'ın Karacabey'e kurulması gerek Karacabey sanayisi gerekse Karacabey'deki üretim ağı açısından büyük önem taşıyor. Karacabey'de alanında uzman temsilciler, Karacabey'in artık kabuğundan çıktığını ve büyük hedefleri kovalamaya başladığının altını çizdi. Ara eleman sıkıntısının ciddi ciddi hissedilmeye devam ettiğini sıkça karşımıza çıktığı bugünlerde, Karacabey önlemini almaya başladı. Yeni eğitim kurumlarının temelini atarak, mesleki eğitimi ön planda tutarak, çeşitli kurs ve bilgilendirici seminerler yaparak ara eleman sorunuyla ilgili çözümler üretmeye devam ediyor. Karşımıza çıkan araştırmalar sonucunda, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14'ü Karacabey'de ve vergi rekortmenleri listesiyle de, Karacabey ekonomisinin gücü tescillendi.KTSO Yönetim Kurulu Başkanı Naci Güncü, KTB Yönetim Kurulu Başkanı Murat Bertan ve Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'ın konuşmalarında TOBB'un ilçeye bir okul yaptırması talebinde bulunması üzerine Hisarcıklıoğlu,yapılacak olan seçimde yeniden göreve geldiği takdirde TOBB olarak Karacabey'e okul yapacaklarının sözünü de verdi. Bu hafta Karacabey ve yatırımlarını mercek altına alarak haber çalışması hazırladık.
İşte görüşler...

Rifat Hisarcıklıoğlu-Türkiye Odalar ve
Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı
'Sanayicimiz Karacabey'i tercih edecek'
İzmir-İstanbul Otoyolu ile Karacabey'in stratejik öneme sahip. Lojistik maliyetleri düştüğünde yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz Karacabey'i tercih edecek. Daha fazla yatırım buraya kayacak. Karacabey yatırımcılar için adeta bir cazibe merkezi haline gelecek.
Karacabey'de güzel bir birliktelik var. Güçlü ekonomik yapısı ve tarıma dayalı sanayisinin yanında son dönemde öne çıkan turizmiyle de Karacabey'in adından sıkça söz ettirir hale geldi.Bir taraftan Çanakkale, bir taraftan İzmir diğer taraftan İstanbul ve Ankara yollarının kesiştiği nokta Karacabey. İstanbul-İzmir Otoyolu tamamlandığında Karacabey'den İstanbul'a 1,5 saatte, İzmir'e de 2 saatte gidilecek. Karacabey adeta İstanbul'un kapı komşusu olacak. Bugün İstanbul'da bir yerden bir yere gittiğin zaman zaten 1,5 saatin yolda geçiyor. Siz Karacabey'den İstanbul'a 1,5 saatte gideceksiniz.Otoyol tamamlandığında Karacabey'in, tarımsal ürünlerinin satışında büyük bir avantaj elde edecek. Lojistik maliyetleri düştüğünde yatırım yapmak isteyen birçok sanayicimiz Karacabey'i tercih edecek. Daha fazla yatırım buraya kayacak. Karacabey yatırımcılar için adeta bir cazibe merkezi haline gelecek. Dikkat etmemiz gereken de bir tehlike var. Bir taraftan tarım arazilerimize sahip çıkarken diğer taraftan da planlı bir şekilde sanayimizi geliştirmeliyiz.

Ali Özkan – Karacabey Belediye Başkanı
'Bütünsel bir bakış açısı sergiliyoruz'
Karacabey, sahip olduğu coğrafi avantajlar ve özellikle son yıllarda artan yatırımlarla birlikte, her yönüyle büyüyen ve gelişen bir kent durumunda.Göreve geldiğimiz günden bu yana, ilçenin dört bir yanındaki dönüşüm çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz.3T formülüyle özetlenen; tarım, turizm ve teknolojik açıdan yapılması planlanan her türlü stratejik ve operasyonel süreci titizlikle yürütmekteyiz.Yapımı tamamlanmak üzere olan İstanbul-İzmir otobanı ve Çanakkale Körfez Köprüsü'nün merkez noktasında yer alması, TEKNOSAB Bölgesi'nin yaratacağı iş hacmi ile birlikte, Karacabey-Bursa arasında oluşması kuvvetle muhtemel uydu kentler, Türkiye'nin ilk tarım AVM'si, Gölecik ve Yeşildere barajlarının hızla yükselmesi ve Türkiye'nin 3. en büyük Longoz Ormanları ile turizm konusunda atılan somut adımlar gibi büyük ölçekli projeler sayesinde ilçemiz, 'Türkiye'nin cazibe merkezi' konumunda desek yanlış bir ifade olmaz.Özellikle İstanbul-Bursa-İzmir hattındaki dev otoyol projesinin kilit noktasında bulunan Karacabey, bu sayede büyük pazarlara kısa sürede ulaşma ve bu pazarlarla entegre olma konusunda önemli avantajlara sahip olduğundan, tarıma duyarlı yeni sanayi tesislerini ilçeye kazandırmak için de temaslarımız tüm hızıyla sürüyor.Ayrıca dönüşüm faaliyetleri kapsamında, yalnızca üstyapı ile değil, altyapı ile ilgili de önemli adımlar atarak, bütünsel bir bakış açısı sergiliyoruz.
'Karacabey artık kabuğundan çıktı'
Tabi bu çağrıyı memnuniyet verici olarak görüyoruz. Nitekim Karacabey, sahip olduğu eşsiz değerler ve potansiyel ile adeta hazinenin üstünde oturuyor. İlçemiz; sağlıktan eğitime, turizmden spora, coğrafi ve kültürel zenginliklerden, ekonomik gelişime kadar, özellikle son yıllarda büyük bir ivme yakalamayı başardı. İlerleyen süreçte Karacabey'in çok daha fazla büyüyüp gelişeceğini söyleyebiliriz. Karacabey artık kabuğundan çıktı ve büyük hedefleri kovalamaya başladı.'Modern kent' yolundaki geniş kapsamlı çalışmalarımız, Türkiye genelindeki diğer belediyeler tarafından da örnek alınıyor.Dünya standartlarında çağdaş belediyecilik yaklaşımları sergileyerek, Karacabey'i hak ettiği noktalara ulaştırmak adına var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.Bu noktada, ilçemizin her yönüyle geliştirilmesi adına devletimizin de destekleriyle; yereldeki, Bursa'daki ve ülke genelindeki paydaşlarımızla el ele vererek, Karacabey'i geleceğe taşıyacağız.

Naci Güncü – KTSO Başkanı
'Kentimizin potansiyelinin farkındayız'
Karacabey, birçok şehirde bile bulunmayan özellikleri ile fark yaratan bir kent. İlçemiz, bereketli ovası, tarımdaki gücü, hayvancılığı, gıda ve tohum şirketleri, salça fabrikaları, Türkiye çapındaki yerel markaları ile güvenli gıdanın merkezi. Bunun yanında otomotiv, ambalaj, tarım makineleri sektöründe yüzlerce ülkeye ihracat yapan güçlü firmaların da ev sahibidir. Karacabey'in doğal güzellikleri, Bursa'nın en uzun sahiline sahip olması, Yeniköy boğazı, ıhlamur ormanları, longozu, Uluabat'ı turizm anlamında da kentimizi farklı kılmaktadır. Tüm bu özellikleri kısa zamanda tamamlanacak olan ve kentimizden de geçen İstanbul-İzmir otoyolu ile birlikte düşünürsek kentimizin var olan potansiyelinin daha da artacağını düşünüyoruz. Böylece; mevcut özellikleri, lokasyonu, kamu ve özel yatırımlarıyla Karacabey, yatırım yapmak isteyen firmaların gözde tercihi olacak. Bizler de Karacabey Ticaret Sanayi Odası olarak kentimizin potansiyelinin farkındayız. Daha çok çalışarak, üreterek, birlik beraberlik içinde ülkemizi daha çok ilerilere götürmek için elimizden gelen tüm gayreti gösteriyoruz.
'Nitelikli eleman kentimiz için önemli bir yatırım olacaktır'
Önceki günlerde, Karacabey Ticaret Borsamızla birlikte, üretimleri, ihracatları, yüksek düzeyde vergi ödemeleri nedeniyle ekonomimize katkı sağlayan üyelerimizi ödüllendirdik. Bursa kurumlar ve gelir vergisi birincilerinin kendi markalarımız odamız şirketleri arasından çıkması bizleri çok mutlu etti. Bu Karacabey ekonomisinin gücünü göstermektedir. TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu da törenimize gelip mutluluğumuzu ve heyecanımızı bizlerle paylaştılar ve kentimiz, odamız hakkında övgü dolu sözler söylediler. Odamız ve Borsamızın TOBB'dan bir okul isteği vardı. Sağ olsun Rifat Başkanımız bu isteğimize olumlu yanıt verdi ve illerdeki okul yapımının tamamlanmasının ardından ilçelere de okul yapmak istediklerini vurguladı. Nitelikli eleman sorunun çok konuşulduğu bir dönemde bu kentimiz için önemli bir yatırım olacaktır. Biz de bu ihtiyaçtan yola çıkarak, Borsamız ile birlikte ödül törenimizde tüm protokolün da katılımıyla Karacabey Sanayi Sitesi içerisinde bin metrekaresi kapalı olmak üzere 3 bin metrekarelik bir alana inşa edilecek on bir dersliğin yanı sıra atölyeler, çok amaçlı konferans salonu, laboratuvar ve sosyal yaşam alanları bulunan Karacabey Ticaret ve Sanayi Odası Mesleki Eğitim Merkezinin temel atma törenini yaptık. Yine Karacabey Ticaret Borsası'nın öz kaynakları ile yapımı tamamlanan Gıda Tarım Ürünleri Çarşısı'nın açılışı ile Karacabey Ticaret Borsası Tarım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin protokolünü de gerçekleştirdik. En önemli yatırım olan eğitim yatırımlarıyla nitelikli eleman sorununa çözüm bulmaya ve dolayısıyla ekonominin daha da gelişmesine katkı sağlayacağımızı düşünüyoruz.

Murad Bertan - Karacabey Ticaret Borsası Başkanı
'İşlem hacmimiz her geçen gün artıyor'
İlk İSO Belgesini alan akredite Borsa olan Karacabey Ticaret Borsası olarak işlem hacmi her gecen yıl artarak büyüyen bir borsayız. Yaptığımız araştırmalar sonucunda 'Tarım ve Hayvancılık Şehri' Karacabeyimiz'in gıda sanayinde kalifiye eleman ihtiyacının günden güne arttığını gözlemledik. Bu nedenle Borsamız, sorumluluk üstlenerek ilçemizin Harmanlı mahallesinde şu anda kullanılmayan ve atıl durumda bulunan Harmanlı İlkokulu'nun yeri ve fiziki ortamıyla ilgili gerekli çalışmaları yaptık. 16 bin m² okul alanı ve 20 bin m² uygulama alanına sahiptir. Uygulamalı Tarım Meslek Lisesi olmaya müsait arazisinden dolayı bu okulun binasının tadilatını ve yanına inşa edeceğimiz 100 kişilik öğrenci yurdunun yapımını Karacabey Ticaret Borsası olarak üstlendik. Bu eserin ortaya çıkarılması için Borsamız, Belediyemiz ve ilçemizdeki kamu kurum ve kuruluşlarıyla işbirliği yaparak bölgemizin tarım ve hayvancılık sektöründeki kalifiye eleman açığını kapatmayı hedeflemekteyiz.TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'ndan da ilçemiz için bir okul sözü aldık. 2004 yılında yapılan Yeni Borsa Kompleksi'ni, 2014 yılında yapılan Tarım Ürünleri ve Gıda Çarşısı'ndaki 7 bin m² kapalı alana sahip 24 adet depo ve işyerinin tamamlandı. Tescillenen meşhur 'Karacabey Soğanı'nın ardından yine yöremize özgü 'Mihaliç Peyniri'nin de Coğrafi İşaretli Ürün olması için çalışmalar devam ediyor.

Erhan Erdem
Karacabey Ziraat Odası Başkanı
'Karacabey'i işaret etmesi boşuna değildir'
Öncelikle TEKNOSAB'ın Karacabey'e kurulmasının büyük önem taşıdığını belirtmek isterim.
Gerek Karacabey sanayisi gerekse Karacabey'deki üretim ağı açısından büyük önem taşımaktadır.Dışarıdan gelen yatırımcıların ilçemizde yer bakması hem Karacabey'imiz hemde ülkemiz açısından harikulade görülmektedir.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu'nun bakış açısı ve tecrübesi ile Karacabey'i işaret etmesi boşuna değildir.
Bu konuda Rifat Hisarcıklıoğlu'nun yatırım çağrısını doğru buluyoruz.


'Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14'ü burada'
Karacabey'in gıda ve tarımda hammadde zenginliği açısından avantajlı olduğuna dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:'Karacabey'in verimli arazilerinde dört mevsim tarım yapılabiliyor olması ülkemiz ve Bursa için büyük bir avantaj. Türkiye'nin en kaliteli ve lezzetli domatesi, soğanı ve ıhlamuru Karacabey'de yetiştiriliyor. Tüm bunlar bizim için çok önemli bir nimet. Borsamız Karacabey için çok önemli olan soğanı tescillemiş durumda. Yani bugün artık Karacabey soğanı tescilli. Şimdi sırada Mihaliç peyniri var. Bunları tescillemekle iş bitmiyor. Bunları daha sonrasında Avrupa Birliğinde tescillemek önemli. İnşallah bundan sonraki etap o.
Orada da TOBB her türlü katkıyı verecek. Bugün Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14'ü burada. Vergi rekortmenleri listesine baktığımız zaman Karacabey'in ekonomisi tescillenmiş durumda. Bursa'nın hem kurumlar hem de gelir vergisi birincisi Karacabey'den çıktı.'Türkiye'nin dünyanın ilk 10 ekonomisi içine girmesi için bu işten sorumlu Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ ile görüştüklerini ve yaklaşık 6 aylık çalışmanın sonucunda 100'ün üzerinde reformu bakanlarla birlikte tasarladıklarını dile getiren Hisarcıklıoğlu, şunları kaydetti:'Geçen hafta meclisten bir reform paketi geçti. Birçok alanda kolaylık geliyor. İnşaat izinlerinde 18 ayrı prosedür vardı şimdi 6'ya iniyor. İnşaat ruhsatındaki imza sayısı 18 idi şimdi 1'e iniyor.
Bu imzaların ne manaya geldiğini en iyi iş dünyasındaki kardeşlerim bilir. Muhtasar SGK beyannameleri. Yılda 45 tane beyanname verdiriyordu devlet bize. Bunun da bedelini mali müşavirlere ödüyoruz. Şimdi bu 12'ye iniyor. İcra iflas yasası. 40 yıllık yasa. Tamamıyla sistem bundan sonra çok basit işleyecek. Bunun gibi birçok reform yapıldı.''KARACABEY ARA ELEMAN SORUNUNU ÇÖZECEK'
Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan'da Karacabey ekonomisiyle birlikte Bursa ve ülke ekonomisine can veren firmaları tebrik etti. Konuşmasında nitelikli eleman sorununa değinen Özkan, 'Ülkemizin en büyük sorunlarından olan eğitim ile ilgili hem ticaret sanayi odamız, hem borsamız hem de belediyemiz hız kesmeden çalışmalarına devam ediyor. Ülkemizde ara eleman sıkıntısının ciddi ciddi hissedildiği bu günlerde Karacabey ilçesi olarak önlemimizi alıyoruz. Yeni eğitim kurumlarının temelini atarak, mesleki eğitimi ön planda tutarak, çeşitli kurs ve bilgilendirici seminerler yaparak ara eleman sorunuyla ilgili çözümler üretmeye gayret ediyoruz. Harmanlı Mahallesindeki Tarım Lisesi de bu açıdan katkı sağlayacak bir okul. Emeğe geçenlere Karacabey adına çok teşekkür ediyorum.'

Karacabey'in isteğini cevapsız bırakmadı
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu da Karacabey'e son 3 yıl 3.defa geldiğini ve her gelişinde ilçedeki gelişimi gördüğünü söyledi. Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: 'İstanbul-İzmir otoyolu tamamlandığında Karacabey, adeta İstanbul'a komşu kapısı haline gelecek. İşte o zaman, Karacabey'in tarımsal ürünlerinin satışında da büyük bir avantaj elde edilecek. Lojistik maliyetler düşeceğinden, yatırım yapmak isteyen firmalar, Karacabey'i tercih edecek. Karacabey yatırımcılar için adeta cazibe merkezi olacak. Karacabey Oda ve Borsa Başkanlarımıza azimle, heyecanla ve uyum içinde çalıştıkları ve Karacabey'in gelişmesi ve zenginleşmesi için, ellerini taşın altına koydukları için teşekkür ediyorum' dedi.
Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti: 'Türkiye'nin en büyük 500 sanayi firmasından 14'ü burada. Zaten vergi rekortmenleri listesiyle de, Karacabey ekonomisinin gücü tescillendi. Bursa'nın hem Kurumlar vergisi, hem de Gelir vergisi birincisi, Karacabey'den çıktı. Sayın Muharrem Yılmaz (Sütaş) ve Matlı Yem Karacabey'in gururu olan ve Odamız üyesi, bu iki güzide firmamızla, şampiyonlarımızla gurur duyuyoruz. Yaptıkları üretim, yatırım ve ihracatla ilçemizin adını dünyaya duyuran, başarılarıyla Karacabey ekonomisine güç katan, tüm firmalarımızla da ayrıca iftihar ediyorum.'Karacabey'in bir şansının da, buraya yakışır şekilde aktif çalışan oda ve borsa olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, her 2'sinin de akredite, 5 yıldızlı Oda-Borsa olduğunun altını çizdi. Öte yandan Karacabey Oda ve Borsası'nın okul isteğine olumlu yanıt veren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, tüm illere okul yapımını tamamlamalarının ardından ilçelere de okul yapmak istediklerini vurguladı.

Facebook
Sayı: 1140 - Tarih: 13.03.2018
Yazarlarımız