Haber Detayı - 'Yapamaz' denileni yaptı
“Yapamaz” denileni yaptı

'Yapamaz' denileni yaptı


Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, göreve geldiğinde
çalışanlarının maaşını dahi ödeyemeyecek bir belediye devralmıştı.
Ciddi bir mali planlamayla 'yapamaz' denileni yapmış, borcunu
11 milyon seviyesine düşürmüş, yaklaşık 29 milyon alacağı olan
çalışanlarının maaşlarını aksatmamış, esnafın ve firmaların alacağını
geciktirmemiş bir belediyeyle karşımızda…

Uçsuz bucaksız mavisi, yemyeşil zeytin bahçeleri, tarihi konaklarıyla Bursa'nın turizme açılan kapısı Mudanya, son yıllarda aldığı hizmetlerle kabuk değiştirirken, fiziki yatırımların yanı sıra sosyal projelerle de konuşulmaya devam ediyor. 30 Mart yerel seçimlerinin ardından belediyeler yatırım noktasında ciddi bir sınav verirken, göreve geldiği gün 'borçsuz, dürüst, temiz ve sosyal belediye' hedefiyle yola çıkan Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, önümüzdeki dönem bu hizmetlerin meyvelerini toplamaya hazırlanıyor. Türkyılmaz; göreve geldiğinde kasasında 62 bin lira bulunan, 30 milyon lirayı aşkın bir borcu olan, çalışanların maaşını ödeyemeyecek denen bir belediyeden, borcunu 11 milyon seviyesine düşürmüş, yaklaşık 29 milyon alacağı olan ve bugüne kadar çalışanlarının maaşlarını aksatmamış, hizmet alımı yaptığı esnafın ve firmaların alacağını geciktirmemiş bir belediyeyle karşımızda… Sadece kendisine esin kaynağı oluşturacak kadar güçlü amaçları olanlar daima başarırlar. İnanç, azim ve başarı birbirini tamamlayan sacayağıyken, Türkyılmaz'ın destek aldığı bir dayanağı daha vardı. Mudanyalılar… Bu sürece gelmenin kolay olmadığını vurgulayan Türkyılmaz, ilk günden bu yana ciddi bir mali planlama yaptıklarını, bunu da Mudanyalılardan aldığı güvenle başardığını söylüyor. Küçük bir bütçeyle büyük işler yapmanın gururunu yaşadıklarını ifade eden Türkyılmaz, yapamaz denileni yaptıklarını belirtiyor ve ekliyor: 'Kendi varlığını bile amacına feda edebilen insan iradesine karşı hiçbir şey direnemez.'
30 Mart yerel seçimlerinin ardından yaklaşık dört yıllık bir hizmet dönemini geride bıraktınız. Göreve gelmeden önce 'Mudanyalılara verdiğim sözleri tuttum' diyebiliyor musunuz?
Biz projelerimizi halka rağmen değil, halkla birlikte planlıyoruz. Mudanya'nın geleceğine Mudanyalılar karar veriyor. Mudanya; doğal, kentsel ve arkeolojik sit alanlarına sahip şanslı bir kent. Mudanya dünyanın en güzel kenti. Mudanya sevgisi hepimizin içine işlemiş. Kentini, ülkesini seven insanlar memleketine hizmet eder. Hayallerimiz tamamen planlı, bilimle birlikte gelişimini tamamlayan, mutlu bir kent olmak. Göreve geldiğim günden bu yana ne söylediysem yaptım, yapmayı sürdürüyorum. Mudanyalıların hakkını kimseye yedirmeyeceğiz dedik, uygulama hayatında da bunu gösterdik. 1 liralık işi 1 liraya yaptık, 1 karış toprağı imara açmadık. Mudanya'nın en önemli gelir kaynağı Tirilye tipi zeytin, kara incir ve kara üzümdür. Bu üç karamızın tanıtılması gerekiyor dedik. Bunun için de değerlerimizin tanıtımına yönelik etkinlikler yaptık. Mudanya Barışın ve Kardeşliğin Başkenti olacak dedik. Mudanya Mütarekesi ile Cumhuriyete vurulan mührü gururlu bir şekilde taşıyoruz. 565 personel ile Mudanya'ya hizmet ediyoruz. Bu süreç içerisinde birçok etkinliğe imza attık. Bu etkinlikler beğeniyle izleniyor. Mudanya'da güzel şeyler olacak, Mudanyalılar gurur duyacak dedik. Cumhuriyet değerlerinin coşkuyla yaşandığı, Barışın ve Kardeşliğin Başkenti misyonumuzla birlikte Mudanya'da huzur, sevgi, saygı, mutluluk rüzgarı esiyor. Biz, Mudanyalılardan aldığımız güvenle bunu başardık.
500 LİRALIK
BAĞIŞ MAYA TUTTU
Belediyelerde bütçe planlaması olmazsa olmaz… Doğru mali planlama yatırımların eksiksiz hayata geçirilmesi için önemli bir unsur. Göreve geldiğiniz günkü şartlarla bugünü nasıl kıyaslarsınız?
Bu kentin bu güne kadarki yönetim anlayışlarından dolayı uğradığı zararları telafi ederek, geliştirerek, kalan değerlerimizi insanlarımızla birlikte yaşamaya çalışıyoruz. Göreve geldiğimizde belediyenin kasasında 62 bin lira vardı, çok kısa bir sürede 2,5 milyon liralık maaş ödemesi yapılacaktı. Bir ablamız belediyeye 500 lira bağış yapmış, makbuzu bana imzaya getirdiler, kendisini çağırdım, 'Ablam sizin de ihtiyacınız var, para size lazım' dedim, bana 'Belediye'yi kazandık ya, bu bana yeter' dedi. O para maya tuttu, maaşları ödedik. Sigorta, vergi gibi borçlarımız için planlama yaptık, alacaklarımızı, borçlarımızı yönetir hale geldik. Tasarruf ettik. Hizmet gitmeyen köy kalmadı. Camiler temizleniyor, çocuk parkları, halı sahaları yeniledik, yenilerini hayata geçirdik. Geldiğimiz günden bu zamana kadar üç katı bir bütçeyle gidiyoruz. Kendi öz gücümüzle işimizi yapıyoruz. Bu hedefe ulaşmak için gece gündüz çalıştık. Enkaz edebiyatı yapmadık, devlette devamlılık esastır anlayışı gereği çalıştık, Türkiye'de belki de çok nadir rastlanan bir örnekle bütçede yüzde 92'ye yaklaşan bir performans oranını yakaladık. Geçtiğimiz yıl yaklaşık borcu 11 milyon liraya düşmüş, bunu da yapılandırmaya sokmuş bir belediyeden söz ediyoruz. Adı şaibelerle anılan belediyeyi tertemiz hale getirdik. Belediyemizde incelemelerde bulunan Sayıştay müfettişlerinin incelemeleri doğrultusunda da bankalara aylık faizle para yatırmaya başladık. Alacağımızı almak için koşturuyorsak, borcumuzu da vermemiz gerekiyor dedik. Bütün personelin maaşını gününden gününe ödemiş, bütün iş yaptığımız, hizmet aldığımız, firmaların en fazla bir ay içinde alacağının tamamını yatırmış, geçmiş dönemlerdeki belediyeden alacaklı olan insanlara 'gel kardeşim al paranı' diyerek, tek tek telefonla arayarak 113 esnafımızın alacağını ödemiş durumdayız. 2018 yılı bütçemizi de 95 milyon TL olarak açıkladık.
BU YIL YATIRIM YILI
Şimdi ise önünüzde yeni hedefler var…
Yeni dönemde Mudanya'nın önceliği nedir?
Geçtiğimiz dönem, belediyenin uğradığı zararları toparlama dönemiydi. Bundan sonraki dönemde projelerimizle konuşulacağız. Bu yılı ve önümüzdeki dönemi yatırım yılı olarak ilan ediyoruz. Mudanya Bursa'nın değil, Türkiye'nin en önemli kentlerinden birisi. Doğal güzelliklerinin yanında tarihsel değerleriyle birlikte çok önemli bir kent. Mudanya sanayi kenti olamaz, turizm, eğitim, tarımsal değerleri korunan bir kent olmalı dedik, bu doğrultuda çalışmalarımızı yapıyoruz. Mudanya'nın geleceğini şekillendirme yolunda bilimden faydalanıyoruz. Bu kapsamda Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ile ortak bir çalışma yürütüyoruz. İlçenin tarihi, kültürel ve tarımsal zenginliklerini koruyarak, 'turizm kenti' hedefine bilimle ilerleyeceğiz. Mudanya'nın tarihi değerlerini restore ederek, yenileyerek geleceğe taşıyacağız. Bu güne kadar kırsal alanda 135 kilometre arazi yolu açtık, 33 bin 608 ton asfaltlama çalışması, 22 kilometre parke yol, 20 kilometre tretuvar, 11 bin 450 metreküp istinat duvarı yaptık. Kırsal alan dahil 35 çocuk parkı yapımı ve yenilemesi, mini çarşılarımızın, mahallelerimizin Atatürk Büstü ve bayrak direklerinin, spor alanlarının ve halı sahaların yenilenmesi, ilçelerimizdeki cami ve okulların temizlik çalışmaları yapıldı. Yeni Mahalle Kültür, Sanat, Gençlik ve Spor Merkezi, Arnavutköy Balıkçı Barınağı, Atatürk Çeşmesi yenilendi. Cumhuriyet Parkı, Siteler Parkı, Atatürk Parti, Tekel Parkı kentin nefes alacağı alanlar olarak hizmete açıldı. Geçtiğimiz günlerde Türkiye'nin en büyük kreş ve anaokulu projesi olan Zübeyde Ana Çocuk Akademisi'nin temelini Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun katılımıyla attık.  Bursa'da Mudanya'nın vizyonunu değiştirecek projeler arasında yer alan Yıldıztepe Sosyal Yaşam Merkezi Projesi'ni tamamlayacağız. Taş Mektep Restorasyonu 2018 yılına yetişecek. Bademli'de mülkiyeti belediyemize ait arazide sosyal yaşam alanı oluşturacağız.
Rutin belediyeciliğin dışına çıkan bir belediyecilik anlayışınız var. Karşılık görüyor mu bu çalışmalar?
Seçim döneminde söz vermiştik; Mudanya'da yaşlısından gencine, çocuğundan engellisine, kimse yatağa aç girmeyecek ve kimse kimsesiz kalmayacak dedik. Bugün bu projemizi hayata geçirmenin mutluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. Emekli Dayanışma Evi, Zeytin Dalı ve Uğur Böceği projelerimizle yaşlı, genç, engelli ve diğer tüm vatandaşlarımıza yardım elimizi uzatıyoruz. Bizim siyasi ve özel yaşamımızda yandaş yok paydaş var. Biz paylaşımcıyız, paylaşırız. Emekli Dayanışma Evi projesiyle emekliye ayrılmış insanların tekrar hayata kazandırılmasını sağlayarak, onların düşünceleri ve tecrübelerinden tekrar faydalanıyoruz. Uğur Böceği projemizle 'Hoş geldin bebek yaşama sırası sende' diyerek yavrularımızı geleceğe taşıyoruz. Eğitimden sağlığa, kişisel bakımdan gıda ve yakacak yardımlarına ve hasta nakil hizmetlerine kadar ihtiyacı olan herkesin yanında yer alan Zeytin Dalı ekibi, Mudanyalıların manevi evlatları oldu. Sosyal projelerimizin içeriğini zenginleştirerek geliştireceğiz.
Ücretsiz üniversiteye hazırlık dersleri, matematik, fen, yabancı dil dersleri, esnaf ve personele yabancı turistler için yabancı dil eğitimi gibi hedeflerimiz var. Önümüzdeki dönem bu eğitimlere başlayacağız.
MUDANYA'NIN
HEDEFİ UNESCO
Mudanya'nın geleceği nasıl şekillenmeli? Belediye olarak bu doğrultuda yaptığınız çalışmalar, projeler nelerdir?
Bizden önceki süreçte yapılan imar yanlışlıklarının zararlarını çekiyoruz. Biz, tarihsel, kültürel ve doğal değerleri koruyacağız dedik. Mudanya; turizm, eğitim ve korunmuş tarım alanlarıyla geleceğe taşınacak dedik. 2 bin 700 yıllık geçmişimiz var. Bu değerlerimizle gelecekte var olacağız dedik. Mudanya'yı kendi öz kimliğiyle yaşatacağız dedik. Şimdi de söylüyoruz. Bizler kenti doğru planlayıp doğru yönetmek adına ne gerekiyorsa yapacağız.
Uzun yıllar delinmesi mümkün olmayan bir Mudanya İmar Anayasası yaptık. Doğanın korunması, denizin işgal edilmemesi için önemli bir adım atmış oldu. Tarihi yapıların korunmasının yanı sıra, eğitim, sağlık, ulaşım gibi pek çok alan bu planda düşünüldü. Öncelikle bilimden yararlanacağız. Hafta sonu bir buçuk milyona ulaşan nüfusuyla birlikte Büyükşehir nüfusunun dörtte üçünü karşılayan, hafta sonu Büyükşehir Belediyesi, hafta içi ilçe belediyesi olan Mudanya'nın önemli sorunu olan trafik, otopark ve ulaşımıyla ilgili UKOME'ye proje sunduk. Dikkate alınmasını bekliyoruz.
MUDANYA SAKİN
ŞEHİR OLMALI
Tarihi Kentler Birliği tarafından bu yıl 16'ncısı düzenlenen 'Tarihi ve Kültürel Mirası Koruma Proje ve Uygulamalarını Özendirme Yarışması'nda Mudanya Belediyesi iki projeyle katıldığı yarışmadan çifte ödülle döndü. Taş Mektep Restorasyon Projesi ve Girit Mahallesi Cephe Sağlıklaştırma Projesi'ni anlatır mısınız?
Bu mutluluk tarif edilmez, bu ödül öncelikle belediyemizdeki 565 çalışanımızla birlikte bütün Mudanyalıların ödülüdür. Mudanya'da güzel şeyler olacak, Mudanyalılar gurur duyacak demiştik. İlk kez katıldığımız yarışmadan iki ödülle döndük. Önümüzdeki yıllarda da süreklilik başarı ödülünü, uygulama ödülünü de alacağız. Mudanya'nın turizm potansiyelinin hayata geçirilmesi amaçlı Turizm Master Plan çalışması başlattık, bu çalışmanın uygulanması için sabırsızlanıyoruz. Eski yerleşimin olduğu yerler korunacak. Mütareke Meydanı çevresinin projesi yapıldı. Uygulama süreci kaldı. Tirilye ve Girit Mahallesi'nde Slow City (sakin şehir) projesi hedefliyoruz. Tam 28 yıl boyunca kaderine terk edilen Taş Mektep ise, Mudanya Belediyesi tarafından tüm ihtişamıyla yeniden Bursa'ya kazandırılıyor. Tirilye'de Taş Mektep'in nasıl kullanılması gerektiğiyle ilgili çalıştay yaptık. Taş Mektep'in eğitim işlevi sürecek, bu kapsamda yapılacak dersliklerde atölyeler oluşturulacak. Bir kısmı müze olacak, Tirilye ve bölgesi, Mudanya'nın geçmişi ve tarihi anlatan bir çalışma yapılacak. Ayrıca, eserlerin olduğu bir kütüphane kurulacak. Bir bölümünde ise bölgeye özgü, Girit mutfağını yansıtan ürünler sunulacak. Mudanya'nın UNESCO Dünya Mirası listesine girebilmesi için her türlü çalışmayı yapacağız. Bunun için gerekli görüşmeleri yapıp, ciddi bir başvuru dosyası hazırlayacağız. Mudanya'nın turizm potansiyelini arttırarak, turizmde hak ettiği yere getireceğiz.
Mudanya Bursalılar için farklı bir öneme sahip… Her mevsim huzur veren havasıyla deniz özleminin giderildiği bir turizm kenti. Mudanya'da bir türlü tamamlanamayan bir Sahil Yolu Projesi var ki, hem Mudanyalılar hem de ziyaretçiler tarafından ne zaman bitirileceği merak konusu…
İlçe genelinde yaptırılan anket çalışması sonucuna göre, Mudanyalıların çözüm beklediği en önemli sorunun Sahil Projesi. Projenin bitirilmesi için Büyükşehir'den ümidi kesen Mudanyalılar çareyi Mudanya Belediyesi'nde görüyor.
Defalarca söyledik. Bitmesi için maddi manevi her türlü desteği veririz dedik. Olmadı, yapamıyorsanız verin, biz yapalım da dedik. Bana yazıyla yetki verin, meclis kararıyla yetki verin, ilçe sınırları içerisinde Büyükşehir'in yapması gereken her şeyi yapmaya hazırım.
İddialıyız, biz bu işi en kısa sürede yaparız dedik, yeni göreve gelen Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş'tan Mudanya'nın bu sorununa kulak tıkamamasını, siyasi çözümsüzlükleri hizmet anlayışına yansıtmamasını diliyoruz.
Facebook
Sayı: 1125 - Tarih: 28.11.2017
Yazarlarımız