Haber Detayı - 'Üniversiteler bilgi üretmede epey yol aldı'
“Üniversiteler bilgi üretmede epey yol aldı”

'Üniversiteler bilgi üretmede epey yol aldı'


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Türkiye'nin son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başardığını belirterek, 'Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır' dedi.
Bakan Özlü, Türk Patent ve Marka Kurumunda (TÜRKPATENT) düzenlenen, '1. Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması'nda konuştu. Geçen yıl ekim ayında başvuruları alınan yarışmanın ödül töreninin 'Dünya Fikri Mülkiyet Günü'ne rastlamasının önemine işaret eden Özlü, etkinlik kapsamında 101 üniversiteden toplam 518 patent başvurusu geldiğini bildirdi.
Türkiye'nin, sınai mülkiyet alanında çok hızlı geliştiğinin altını çizen Özlü, şöyle devam etti: 'Bunu söylerken son 16 yılda yıllık yerli patent başvuru sayısını 21 katına, patent tescil sayısını 27 katına çıkarmayı başaran bir Türkiye'den bahsediyoruz. Geçtiğimiz yılın başında yasalaştırdığımız Sınai Mülkiyet Kanunu ile Türk Sınai Mülkiyet Sistemi çok daha sağlam bir yasal temel üzerinde yükselmeye başlamıştır. Türkiye'nin 'fikir hazinesi' hızla büyümüştür. Yerli patent başvurularımızda, bir önceki yıla göre kaydedilen yüzde 34'lük artış, son 10 yılın en yüksek artış oranıdır. Öte yandan, uluslararası patent başvurularımızdaki yüzde 13'lük artış, firmalarımızın patent kapasitelerindeki artışın yanı sıra, zaman içindeki sınai mülkiyet vizyonlarının da genişlediğini göstermektedir.' Özlü, 11. Kalkınma Planı hazırlıkları kapsamında, 2023 yılı için hedefi 23 bin patent başvurusu olarak belirlediklerini anımsatarak, bu hedefe ulaşmada kilit role sahip sanayi ve üniversitelerin gerekli kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Üniversitelerin ve işletmelerin bilgi ve farkındalık düzeyi arttıkça, sınai mülkiyet başvurularının da artmaya devam edeceğini belirten Özlü, Türkiye'nin sınai mülkiyet haklarından daha etkin şekilde yararlanmasını sağlamak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını bildirdi. TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Habip Asan da 26 Nisan'ın 'Dünya Fikri Mülkiyet Günü' olarak kutlandığını, bu yılki temanın da 'inovasyon ve yaratacılıkta kadının rolü' olduğunu söyledi.Türkiye'de katma değeri yüksek ürünler denildiğinde bilginin akla geldiğini belirten Asan, ülkede şu ana kadar çeşitli proje yarışmalarının düzenlendiğini hatırlattı. Asan, Ulusal Üniversiteler Patent Yarışması'nı, bundan sonra toplumda farkındalığı artırarak yürütmeyi hedeflediklerini vurguladı.
Facebook
Sayı: 1148 - Tarih: 08.05.2018
Yazarlarımız