Haber Detayı - TUSAŞ'ın ilk Ar-Ge Merkezi Bursa'da açıldı
TUSAŞ’ın ilk Ar-Ge Merkezi Bursa’da açıldı

TUSAŞ'ın ilk Ar-Ge Merkezi Bursa'da açıldı


Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nin (TUSAŞ) İstanbul ve Ankara'daki merkezi dışında ilk kez Bursa'da hayata geçirdiği Ar-Ge Merkezi, Bursa Uludağ Üniversitesi'nde (BUÜ) açıldı. İlk etapta 24 mühendislik öğrencisinin stajyer olarak eğitim gördüğü merkezde savunma, havacılık ve uzay sanayii alanında geleceğin uzmanları yetiştirilecek. Çalışmaları beğenilen öğrenciler stajlarının ardından TUSAŞ'ta çalışma imkânı yakalayacak.
TUSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Oğuz Borat, yüksek teknolojili katma değer sağlayan tüm ürünlerin bilimsel çalışma şartından geçtiğine işaret etti. Üniversitelerin ve teknoparkların ciddi bilimsel çalışmalara imza attığını söyleyen Prof. Dr. Oğuz Borat, bu kurumlara ayrılan kaynakların daha da yukarılara çekilmesi gerektiğini kaydetti. Görükle Kampüsü'nde açılan Ar-Ge Merkezi'ne Bursa Uludağ Üniversitesi'nin, Bursa Teknik Üniversitesi'nin ve Yalova Üniversitesi'nin bilimsel katkılar sağlayacağını belirten Borat; 'Bursa gibi sanayisi ve hizmet sektörü çok gelişmiş olan bir kentin bu merkezin arkasında duracağına inanıyorum ve bu beni sevindiriyor. Bizler de kurum olarak Bursa'dan çok sayıda sanayi merkezi ile işbirliği içerisinde çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Gerek kent sanayicilerinin gerekse de bu üniversitelerin katkıları ile buradaki merkezimizin büyük çalışmalara imza atacağına inanıyorum' dedi.
BUÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay ise üniversitelerin Türkiye'nin milli kalkınma hamlesine en yüksek katkıyı sağlamak için gayret göstermesi gerektiğini vurguladı. BUÜ olarak Türkiye'nin içerisinde bulunduğu değişimi iyi okuduklarını söyleyen Rektör Prof. Dr. Yusuf Ulcay; 'Savunma Sanayii Başkanlığımız ile 2016 yılında başlattığımız proje kapsamında savunma sanayisi sektörüne nitelikli ve yetişmiş araştırmacı ve personel sağlanması için ortak çalışmalarımız sürüyor. Türkiye'nin son dönemde yakaladığı teknolojik atılımlara önderlik eden kurumların başında gelen TUSAŞ da bu alandaki projelerimizde en önemli paydaşlarımız arasındadır. Bursa Uludağ Üniversitesi olarak BTSO ve Büyükşehir Belediyemiz ile kurduğumuz Teknoparkımızda TUSAŞ'ın kurduğu Ar-Ge Merkezi bu işbirliğinin en somut ve anlamlı adımlarından biridir. Açtığımız merkezimizi Araştırma Vadisi projemiz kapsamında önümüzdeki yıllarda daha da büyük bir alana yayacağız. TUSAŞ Ar-Ge Merkezi için bin metrekarelik bir çalışma alanı üniversite olarak tahsis ettik. Kurum en kısa sürede bu alanda güzel bir yer oluşturacak ve çalışmalarına devam edecek' dedi.
Facebook
Sayı: 1191 - Tarih: 11.03.2019
Yazarlarımız