Haber Detayı - Turquality ile firmalara 2,1 milyar liralık destek
Turquality ile firmalara 2,1 milyar liralık destek

Turquality ile firmalara 2,1 milyar liralık destek


Dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan Turquality ile bugüne kadar 224 firmanın 234 markası desteklenirken, toplamda 2,1 milyar liralık kaynak aktarıldı.
Dünyada gittikçe ağırlaşan rekabet koşulları ve değişen tüketim kalıpları, uluslararası arenada yer almak isteyen şirketleri daha fazla katma değer ve pazar payı anlamına gelen güçlü markalar yaratmaya teşvik ediyor.Bu kapsamda Türkiye'de, dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı Turquality ile marka potansiyeli taşıyan firmalara globalleşme yolunda finansal kaynak sağlanırken, kurumsal ve operasyonel anlamda da destek veriliyor. İlk kez 23 Kasım 2004'te yürürlüğe giren Turquality Programı'nın, tüketicilerin gözünde bir marka referansı, Türk markaları açısından ise bir gelişim katalizörü olabilmesi amaçlanıyor. Ekonomi Bakanlığı bilgilerine göre, bugün itibarıyla Turquality Programı ile 149 firmanın 159 markası, bu programa hazırlık süreci şeklinde değerlendirilen Marka Destek Programı'yla da 75 firmanın 75 markası olmak üzere toplam 224 firmanın 234 markası desteklendi.Turquality Programı'nın ilk gününden bugüne destek kapsamında bulunan firmalara toplam 2,1 milyar lira aktarıldı. Böylece bir firmaya ortalama 9,4 milyon liralık destek sağlanmış oldu.
EN ÇOK TALEP RUSYA'YA
TİM verilerine göre, Turquality Programı'ndan en çok desteği yüzde 28,36'lık payla elektrik-elektronik ve yüzde 27,41'le de hazır giyim sektörleri aldı. Desteklenen markaların dünya üzerindeki dağılımına ve destek verilen harcamaların gerçekleştiği ülkelere bakıldığında, en çok talep yüzde 18,13'lük payla Rusya'ya oldu. Rusya'yı yüzde 16,99'la Almanya, yüzde 10,99'la İngiltere ve yüzde 4,95'le de İspanya takip etti.
PAZAR ÇEŞİTLENDİRMESİNİN ÖNÜ AÇILDI
Daha fazla firmanın desteklerden faydalanması amacıyla 'Türk Ürünlerinin Yurt Dışında Markalaşması, Türk Malı İmajının Yerleştirilmesi ve Turquality'nin Desteklenmesi' tebliğinde bu yılın haziran ayında değişikliğe gidildi.Yeni düzenleme ile söz konusu programda yer alan firmalar, açılacakları her yeni ülke için 5 yıl süresince desteklerden faydalanabilecek. Yeni ülke başına 5 yıl boyunca destek olarak nitelenebilecek bu yeni anlayışla firmaların pazar çeşitlendirmesine gitmeleri hedefleniyor.
Facebook
Sayı: 1119 - Tarih: 17.10.2017
Yazarlarımız