Haber Detayı - Türk Eximbank sendikasyon kredisini yeniledi
Türk Eximbank sendikasyon kredisini yeniledi

Türk Eximbank sendikasyon kredisini yeniledi


Türk Eximbank'tan yapılan açıklamada Mizuho Bank koordinatörlüğünde bankalar konsorsiyumundan 1 ve 2 yıl vadeli sendikasyon kredisinin yüzde 108,5 oranında yenilendiği belirtildi.

Anlaşmanın Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım ve katılımcı banka yetkililerinin katılımıyla bugün Londra'da imzalandığı bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
"Bahse konu işlem ile Türk Eximbank'a olan güvenin devam ettiği, geçen yıl bu zamanlarda gerçekleştirilen sendikasyon kredisi miktarının aşılması ile görüldü.Uluslararası bir kalkınma bankasının da 540 milyon avro tutarındaki bu sendikasyon kredisi ile eş zamanlı ve aynı şartlarda Türk Eximbank'a sağladığı 2 yıl vadeli, 50 milyon avro tutarındaki bilateral kredi ile toplam 590 milyon avro seviyesinde oluşan talep ile Eximbank kendisine, geçen yıl ağustos ayında sağlanan toplam 544 milyon avro tutarındaki 1 yıl vadeli sendikasyon kredisine kıyasla yüzde 8,5 oranında daha fazla finansman sağlamış oldu. Söz konusu kredinin toplam maliyeti, 1 yıllık avro dilimi için 6 aylık Euribor artı 285 baz puanseviyesinde oluşarak, bu yılın mart ayında imzalanan sendikasyon kredisi maliyetlerinden 150 baz puan yukarıda gerçekleşti. Türk Eximbank'ın sağladığı 590 milyon avro tutarındaki krediye 7 ülkeden toplam 19 banka ile finansal kuruluş katılım sağladı."

"İHRACATA 31 MİLYAR DOLAR DESTEK VERDİK"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Eximbank Genel Müdürü Yıldırım, sendikasyon işleminde pozitif sonuç alınmasında, Türk Eximbank'a ve Türkiye ekonomisine olan güvenin etkili olduğunu belirtti.Bankanın yılın 9 ayında ihracata 31 milyar dolar destek sağladığını vurgulayan Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:"Bunda yurt dışından sağladığımız 10 milyar dolar tutarındaki kaynağın katkısı büyük. Önümüzdeki dönemde net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağı göz önünde bulundurulduğunda, Türk Eximbank'ın ihracata sağladığı desteğin önemi artmaktadır.
Sermayemize kattığımız 3 milyar TL'nin sağladığı ilave ivmelenme ile ihracatçılarımıza olan
desteğimizi daha da artırmak ve ihracatın büyümesine katkı sağlamak amacıyla uygun vade ve
maliyetli kaynak bulma çabalarımız sürecektir."
"İhracatta KOBİ'lerin payı hızlı artıyor"

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, Türk Eximbank'ın Londra'da Mizuho Bank koordinatörlüğündeki bankalar konsorsiyumundan yenilediği sendikasyon kredisiyle ilgili, "Geçtiğimiz aylarda ihracata sağlanan kredilerde, yurt dışından temin edilen kaynağın katkısı büyük oldu. Geçtiğimiz yıl aldığımız krediyi bu yıl yüzde 8,5 artırarak yeniledik. Böylece ek bir kaynak yaratmış olduk. Bu kredi, Türk Eximbank'a, Türkiye'ye ve Türk ekonomisinin geleceğine yönelik güvenin devam ettiğinin en önemli göstergesidir" dedi.Gülle yaptığı yazılı açıklamayla, Türk Eximbank'ın Londra'da Mizuho Bank koordinatörlüğündeki bankalar konsorsiyumundan yenilediği sendikasyon kredisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.Gülle, "Geçtiğimiz aylarda ihracata sağlanan kredilerde, yurt dışından temin edilen kaynağın katkısı büyük oldu. Geçtiğimiz yıl aldığımız krediyi bu yıl yüzde 8,5 artırarak yeniledik. Böylece ek bir kaynak yaratmış olduk. Bu kredi, Türk Eximbank'a, Türkiye'ye ve Türk ekonomisinin geleceğine yönelik güvenin devam ettiğinin en önemli göstergesidir. Önümüzdeki dönemde, net ihracatın büyümeye katkısının pozitif olacağı göz önünde bulundurulduğunda, Türk Eximbank'ın ihracata sağladığı desteğin önemi daha da artıyor. Yenilenen sendikasyon kredisi ile birlikte sermayesini artıran bankamız, ihracatın finansmanı noktasındaki en büyük güvencemiz."Gülle, Türk Eximbank desteklerinden faydalanan ihracatçı sayısının, özellikle de kredi sağlanan KOBİ'lerin toplam payının artırılmasının çok önemli olduğunu belirterek, "Eximbank'ın hizmet verdiği ihracatçı sayısının yıl sonuna kadar 11 bine ulaşması bekleniyor. Ayrıca, eylül ayı itibariyle kredilerden faydalanan toplam ihracatçı sayısı içerisinde yüzde 64 olan KOBİ'lerin payının yıl sonunda yüzde 68'e çıkması hedefleniyor. Eximbank tarafından sağlanan kredilerin ihracatın ve ihracatçı sayısının artmasında işlevi büyük" ifadelerini kullandı.Eximbank tarafından açılan yeni şube ve irtibat bürolarına değinen Gülle, "2017 ve 2018 yılında birliklerimiz ve odalar bünyesinde açılan 9 yeni şube ve 12 irtibat bürosu ile ihracatçılarımızın yanında olmaya devam ediyoruz. İhracatçılarımızın finansman sorunu yaşamaması adına, 2017 yılında Eximbank tarafından sağlanan 39,3 milyar dolarlık desteğin yıl sonunda yüzde 17'lik bir artışla 46 milyar dolara ulaşmasını öngörülüyor. Böylece ihracatla büyüme hedefimize tüm kurumlarımızın iş birliğiyle çok daha hızlı ulaşacağız." değerlendirmesinde bulundu.Türk Eximbank'ın sendikasyon kredisini yenilemesi


Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, Türk Eximbank'ın bugün Londra'da imzaladığı anlaşma ile 540 milyon avro sendikasyon kredisi sağlanarak önemli bir başarı elde edildiğini belirtti.Olpak, Türk Eximbank'ın bugün Londra'da imzaladığı sendikasyon kredisi anlaşmasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Yönetim kurulu üyesi olmaktan onur duyduğum Türk Eximbank, sendikasyon kredisini yeniledi. Türk Eximbank'ın Londra'da imzaladığı anlaşma ile 540 milyon avro sendikasyon kredisi sağlanarak önemli bir başarı elde edildi." ifadelerini kullandı.Buna ek olarak 50 milyon avroluk ikili kredi ile toplam 590 milyon avronun finans sistemine dahil olacağını belirten Olpak, şunları kaydetti:"Bu işlemde 7 ülkeden 19 bankanın katılımı ve yüzde 108,5 yenileme oranı; küresel bankaların, hem Türk Eximbank'ın güçlü finansal sonuçlarına, hem de Türk ekonomisinin ve ihracatçılarının dinamizmine duyduğu güvenin bir göstergesidir. Türk Eximbank'ın sermayesine kattığı 3 milyar TL ivmelenme ile ihracatçılarımıza olan desteğe ve ihracata ivme kazandıracaktır."
Facebook
Sayı: 1169 - Tarih: 09.10.2018
Yazarlarımız