Haber Detayı - TÜMSİAD Bursa yeni pazar keşfinde
TÜMSİAD Bursa yeni pazar keşfinde

TÜMSİAD Bursa yeni pazar keşfinde


Elif Didem Danacıoğlu
TÜMSİAD Bursa Şubesi tarafından düzenlenen ve 2017 yılının 'Çırağan Söyleşileri'nin ilk konuğu Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı oldu.
TÜMSİAD Bursa Şubesi tarafından geleneksel hale getirilen Çırağan Söyleşileri Çırağan Sosyal Tesisleri'nde gerçekleşti. Çırağan Söyleşileri'nin gündemi Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı'nın sunumuyla 'Ortadoğu'da Yaşananların 2017 Türkiyesi'nde Siyasete, Güvenliğe ve Dış Politikaya Etkileri' konu başlığında ele alındı.
TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, konuşmasında, iş dünyasına seslendi.
'İşdünyası olarak bilinçlenmek zorundayız' diyen Osman Arslan, yeni pazarlar yaratarak devam edeceklerini belirtti. 2016 yılını arzu etmedikleri bir yıl olarak ifade eden TÜMSİAD Bursa Şubesi Başkanı Osman Arslan, 2017 yılını yeni pazar arayışı ve işbirlikleri ile beraber aşacaklarına ve Kuzey Afrika ülkelerine değindi. Kuzey Afrika ülkelerinde ciddi anlamda Türkiye'ye pozitif puan olduğunu söyledi ve Cezayir'i örnek gösterdi. Osman Arslan, gelişen bir ülke olarak tanımlanan Cezayir ile TÜMSİAD'ın yeni işbirlikleri ile bu ülkeye ihracatı arttıracak çalışma başlatacaklarını ifade etti. Ortadoğu'da yaşananların Türkiye'yi doğrudan etkilediğini belirten Uludağ Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayyar Arı, şu değerlendirmeyi yaptı:
' Her yangın Türkiye'yi etkiliyor ve belirsizlik üretiyor. Son zamanlarda doların dalgalanmasında Suriye ve Irak'taki krizi de etkili olduğunu söylemek mümkün. Bölgede eğer istikrar sağlanabilirse, Türkiye ve bölgeye refah getireceğini düşünüyorum. Son zamanlarda bölgesel güçlerin işbirliği yakalamış olmasını önemsiyorum. Türkiye, Rusya ve İran arasındaki işbirliğinin bölgeye olumlu yansıyacağını düşünüyorum. Son zamanlarda bölgedeki gelişmelere birlikte çözüm arama girişimlerinin pozitif bir yansıması olacağını, 2017 yılı ile ilgili bu anlamda biraz daha ümitli olmamız ve daha fazla olumlu düşünmemiz gerekir. Şangay Beşlisi'ne müdahil olarak dünya nüfusunun yarısına hitap eden bir pazara sahip olabileceğiz. 15 triyon dolarlık bir ekonomi ve Avrupa Birliği'nin neredeyse toplam ekonomisine tekabül ediyor. Şangay Beşlisi'nde olmak bizim için önemli, bu pazarı değerlendirmeliyiz. Dolara artan talep, bir süre sonra yaklaşık 600 milyar dolarlık dış açığı olan ABD'de bu açığı iyice artıracak.'
Facebook
Sayı: 1079 - Tarih: 10.01.2017
Yazarlarımız