Haber Detayı - Ticaret internete taşındı ekonomide anlayış değişti
Ticaret internete taşındı ekonomide anlayış değişti

Ticaret internete taşındı ekonomide anlayış değiştiElif Didem Danacıoğlu

'Ticaret internete taşınıyor, çünkü potansiyel müşteriniz artık internette' diyen Birgül Yanıklar, yeni ekonomi düzeninde
iletişimde yaşanan yakınlaşmanın ekonomik dalganın sıçrayışlarını azalttığını ve internette yaşanan bu dönüşüme seyirci kalınmaması gerektiğini vurguladı.


E-ticaret ile birlikte pazar payında rakip, yan komşunuz değil. Dünyanın herhangi bir yerindeki yatırımcı bizim rakibimiz haline geldi ve bu trend çok büyük bir salgın halinde artmaya devam ediyor.Turkticaret.net Eğitim-İletişim Koordinatörü ve Mediaolog.net Proje Koordinatörü Birgül Yanıklar, aslında kendisi de bir online girişimci.'Bu çağı ıskalamamalıyız ve bundan sonraki sürecide yapay zeka olarak görüyorum' diyen Birgül Yanıklar, makineleşmenin yoğunluğunu hissettiğimiz bir dönemin altını çiziyor. Endüstri 4.0 ve robotlarla devam eden bir dönem, yani teknoloji üretmenin çağından bahsediyor. Yeni ekonomi diliminde yüzde 35 büyüyen e-ticaret sektörü, Türkiye ekonomisini ileriye itecek bir güç olarak ifade ediliyor. Yaygınlaşan e-ticaretle ekonomiyi ciddi bir şekilde canlandırmaya iten güç girişimciliğin değişik zamanlarda değişik tanımları olduğunu bir kez daha ortaya koyuyor. 'İnovasyonunu ticarileştirmeye çalışan kişilere online grişimci deniyor. Burada en önemli konu ise bir fikriniz olması ve neye hitap edeceğinizi bilmeniz' diyen Birgül Yanıklar, E- iş sürecini 'internet, alan adı + e-posta, web sitesi, e- ticaret, reklam ve network' olmak üzere 6 ana başlık altında topluyor. İşte, bu hafta Birgül Yanıklar ile yeni ekonominin söz sahiplerinden birisi olan e- ticareti konuştuk. E- ticaretin detaylarını incelediğimiz tüm başlıkları bu sütunlardan sizler ile buluşturuyoruz.

Neden işimizi internete taşımalıyız?
Ticaret internete taşınıyor, çünkü potansiyel müşteriniz artık internette. Özellikle 2000 yılından sonraki süreçler X,Y ve Z kuşaklarıyla beraber nesil farklılıkları internete geçişi hızlandırdı. 2000 yılından sonra büyüme potansiyeli hızlandı. 2000 ve 2021 yıllları arasına ise, Z kuşağı diyoruz.
Yeni ekonomi nedir? Evre süreçleri nasıl gelişiyor?
İlk dalgalanmanın başladığı 1785 yılında başlayan su gücü, tekstil ve demir'den oluşan bir güç vardı. Bu gücün içerinde ekonominin ve endüstrinin içerisinde buhar karşımıza çıkıyor. Buharla çalışan gemi gibi araçlar ekonominin büyük gücünü oluşturuyor. Ulaşım gemi ve buharla, iletişim telgrafla sağlanıyordu. 1845 yılına geldiğinizde ikinci dalga dediğimiz elektrik icat edilmeye başlıyor.Elektrik ile beraber telefona doğru geçiş başlıyor. İletişim araçlarının ilk temelleri atılıyor. Burada yavaş yavaş fabrikalaşmaya ve beraberinde demir ve çelik endüstrinin içerisine giriyor.1900'lü yıllarda elektriğin endüstriyel boyuta geçmesi, motorun hayatımıza girmesi ve kimyasallarla tanışmak bu zaman diliminde karşımıza çıkıyor. İletişim araçlarının büyük bir çoğunluğunda telefon var. Her süreçte teknoloji değişimi kendini göstermeye başlıyor. Fabrikalara yavaş yavaş otomasyon sistemlerinin girmesi, ulaşımın uçağa dönüşmesi ve iletişim araçlarının dönüşüyor olması ile yeni ekonominin farklı alanlarda yaygınlaştırılmasını sağlıyor. Aslında elektronik çağımız başlamış oluyor. Almanya ekonomisi bu pazarı çok iyi yakalayıp, bunu dönüştüren ülkelerden birtanesi. 1990 döneminden sonra yeni bir akıma giriliyor. Elekteonik çağın dönüşümü farklı bir boyuta kendini taşıyor.1990- 2000 arasında şekillenen yeni ekonomi, yazılım, medya, dijital ve nono teknolojilerin ilk adımı. Tasarıma dönük işler hepsi bu alanda ve bu alana dönük hizmetler. 2020 yılını Endüstri 4.0 daha hızlı şekilde kaplayacak. Bundan sonraki süreci yapay zeka olarak görüyorum. Makineleşmenin yoğunluğunu hissettiğimiz bir dönem. Yani, robotlarla devam eden bir dönemden bahsediyorum. Teknoloji üretmenin çağındayız. İş gücü ve insan kaynağı değişmeye başladı, her iletişim ve her teknolojik birer gelişim içerisinde. Yeni ekonomi düzeninde, iletişimdeki yakınlaşma ekonomik dalganın sıçrayışlarını da azalttı. Artık, internette yaşanan dönüşüme seyirci kalmamalıyız.
Online girişimcilik
nedir?
Girişimciliğin değişik zamanlarda değişik tanımları olmuştur. İnovasyonunu ticarileştirmeye çalışan kişilere online grişimci diyoruz. Burada en önemli konu bir fikriniz olması ve neye hitap edeceğinizi bilmenizdir. Burada farklılaşmayı sürdürülebilir hale getirmelisiniz. Online girişimcilikte güven algısnı yaratabilmek önemlidir. Başarılı bir fikir ve ekip ruhu sağlam bir müşteri getirir. Öncelikle sen kimsin, neyi amaçlıyorsun ve e- ticarete nasıl giriyorsun bu sorulara cevap bulmak lazım.
Neden online girişimci olmalıyım?
Mevcut bir işin var, onu online ortama taşımak ve markanı daha da etkinleştirmek istiyorsun. Gelirinin tamamını online girişimcilikten kazanmak, yatırım yapmak ve büyümek istiyorsun. Ya da 2-3 arkadaş toplandınız birşeyler yapmak ve denemek istiyorsunuz. Çok özel ve niş ürünler üretiyorsunuz her yerden sipariş almak istiyorsunuz. Veya çok özel ve niş ürünler tedarik edebiliyorsunuz bunları son kullanıcılara satmak istiyorsunuz. Başkalarına yarar ve değer katmak adına online girişimci olmak istiyorsunuz. Dünyanın her yerine ürününüzü satmak istiyorsunuz.
E- iş süreci nasıl başlıyor?
E- iş sürecini 6 ana başlık altında topluyoruz; internet, alan adı + e-posta, web sitesi, e- ticaret, reklam ve network. İlk önce iş alanımızı belirliyoruz. Alan adı ve e postamızı alıyoruz, iletişim kanallarımızı açıyoruz.
Firma adımızla şirketimizi kuruyoruz. Burada iletişim için telefon , fax gibi araçlar kullanırsınız. Web siteniz oluşmaya başlar ofisinizi kiralamış ve dizaynınızı yapmaya başlarsınız.Artık yavaş yavaş E- ticaretiniz oluşmaya başlamıştır, ürünlerinizi sergiler ve satış yapmaya başlarsınız. Web sayfası sadece bir kurumsal kimlik değil, aynı zamanda da satış kanalınızdır. Reklamınızı iyi yapmalısınız. Network ağınızı iyi oluşturmalısınız. Marka oluşumunuzdan sonra farklı satış kanalları ile anlaşarak ürünlerinizi satışını yaparsınız. Hatta 5 yıl içerisinde bilgisayarlar koku duyusuna sahip olacaklar. Yeni ekonomide yapay zeka denilen tanım, sizi analiz etmek olacak.
E-ticarete ilk girecek girişimciler için tavsiyeleriniz nedir?
İlk etapta hazır bir e-ticaret paketi alınması, finansmanınızı iyi hesaplamanız ve güçlü bir fizibilite çalışması yapmalısınız. Popüler olan bir alan adı seçmelisiniz, bu çok önemli. E- Ticaret ile ulaşamadığın konum yok, çünkü alanınız dünyadır. Online girşimciliğin en büyük farkı 'pazar'. Güveni sağlayabilmek için ise, marka konuşması yapmak şart.
KOBİ'lerin karşılaşacağı zorluklar nelerdir?
Emek, para ve zaman çok önemli, özellikle personel ve mekanik kısıma yatırım şart. Yeni trendler takip edilmeli ve güçlü bir tasarımcıya ihtiyacınız var. Çalışabileceğiniz bankaları iyi tespit edebiliyor olmalısınız.
Bir e- ticaret girişimcisi olabilmek için neler yapılabilir?
Öncelikle bir fikrinizin olması çok önemli. Arştırmak ve bilgi toplamak, iş modelini oluşturmak, tasarım aşamasına geçmek, iyi bir plan oluşturmak ve yayınlamak bunlar e- sürecinin önemli kısımlarından oluşuyor. Eğitimlerimde paylaştığım bir sözü paylaşmak istiyorum; 'Taş devri taşlar bittiği için değil anlayışlar değiştiği için bitti.'


Turkticaret.net Londra Ofisiyle Avrupa'ya açıldı. Biraz daha bu güçlü projenizi anlatır mısınız?
Türkiye'nin 81 ilinden Turkticaret.net'in yaklaşık 150.000 müşterisi var. Aynı zamanda 30'dan fazla ülkede de müşterilerimiz bulunuyor.Kurulduğumuz günden bu yana 1 milyondan fazla alan adı tescili yaptık.Teknoloji her geçen gün daha da gelişiyor. Ve tüm dünya bu çılgınlığa ayak uyduruyor.
Turkticaret.net elbette bir alan adı-hosting firması değil. Alt yapımızı sürekli geliştirmek, müşterilerimize daha kaliteli hizmetler sunabilmek için birçok çalışmamız mevcut.
Ama aynı zamanda gelişen teknolojiyle birlikte içerik bazlı projelere de yer vererek farklılaşmaya başladık. Her iki tarafta birbirine paralel ilerliyor. Bir tarafta yıllardır işleyen bir sistem varken diğer tarafta çok yeni oluşumlar var. Bu yeni oluşumları desteklemek için de çeşitli çalışmalar yapılıyor. Büyük emekler var. Turkticaret.net, kendi içinde birçok farklı proje barındıran, çeşitli yazılımlar geliştiren, internet, reklam ve marka hizmetleri veren bir teknoloji grubudur. Turkticaret.net ailesi olarak Türkiye ve Amerika'daki ofislerimizden sonra, bir büyük adım daha atarak Avrupa'daki ilk ofisimizi Londra Wework Mansion House'da açtık. 2017 yılında olduğu gibi 2018 yılında da ürün ve hizmetlerimizi Londra ofisimiz üzerinden dünyaya tanıtmak için çalışmalarımızı sürdüreceğiz.
Kendi ürettiğimiz yerli yazılımlarımızı yurtdışında konumlandırmaya çalışacak, yeni ve yenilikçi projelere başlamamız için ihtiyaç duyduğumuz esnek çalışma alanını sağlayacak ofisimizle, büyüdükçe birinci sınıf bir hizmet sunmaya devam edeceğiz.

Facebook
Sayı: 1137 - Tarih: 20.02.2018
Yazarlarımız