Haber Detayı - Teknoloji geliştirmeye 500 milyon dolar finansal destek
Teknoloji geliştirmeye 500 milyon dolar finansal destek

Teknoloji geliştirmeye 500 milyon dolar finansal destek


Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) Genel Sekreteri Mete Çakmakcı, 'Kuruluşumuzdan bu yana geçen 27 yılda bin 500'ün üzerinde teknoloji geliştirme projesi için kamu ve öz kaynaklarımızı kullanarak 500 milyon doları aşan finansal destek sağladık. Sağladığımız finansal desteğin yüzde 88'i KOBİ ölçeğindeki firmalarımız tarafından kullanıldı. Projelerin başarıyla tamamlanma durumu da yüzde 98 oldu' dedi.
Çakmakcı, bu yıl 3 yeni programı devreye aldıklarını ifade ederek, tematik alanlarda faaliyet gösteren girişimlere odaklandıklarını söyledi. Bu yıl dijital sağlık alanında geçerli bir iş planı olan nitelikli girişimlere pazara giriş süreçlerini hızlandırmak üzere girişim bazında 1 yıl süreyle 50 bin dolar tutarında bir bütçe ile destek sağladıklarını anlatan Çakmakcı, diğer taraftan teknolojik tabanlıfikirlere, araştırmalara ve projelere alternatif bir finansman kaynağı olarak bağış bazlı kitle fonlama platformunu da hayata geçirdiklerini belirtti.Çok yakında yeni bir finansal destek programını daha başlatacaklarını belirten Çakmakcı, 'Özel sektörün çevre performansını iyileştirecek, rekabetçiliğini artıracak ve hepsinden önemlisi teknolojisini yerli kaynaklarla geliştirmesini sağlayacak bir hızlandırıcı programımızı hayata geçireceğiz. Bu desteklerimizde odağımız küçük ve daha ziyade orta ölçekli KOBİ'ler olacak' bilgilerini verdi.
'TEKNOLOJİ ÜRETEN
TÜRKİYE VİZYONUYLA
DEVAM EDECEĞİZ'
Çakmakcı, günümüzde ilkokula başlayan öğrencilerin yüzde 65'inin dijital dönüşümün etkisiyle bugün mevcut olmayan mesleklerde çalışacağını hatırlatarak, bugün dünyadaki 16-25 yaş arasındaki gençlerin dörtte birini temsil eden yaklaşık 300 milyon gencin ne bir işe sahip ne de bir eğitim programına kayıtlı durumda olduğunu kaydetti. Dünya Ekonomik Forumunun 'İstihdamın Geleceği' araştırmasına göre 2020 yılında geçerli olacak mesleklerin farklı beceriler gerektireceğini anlatan Çakmakcı, sözlerini şöyle tamamladı:'Baktığımız zaman 2020 yılında dünyadaki gençlerin yüzde 36'sı kompleks problem çözme becerileri, yüzde 17'si isabetli karar verme ve sistem analizi gibi sistemsel yetenekler, yüzde 12'si ise kodlama, veri analizi ve güvenliği ve akıllı üretimin ihtiyacı olacak dikey uzmanlıklar olacak.Bu alanlarda meydana gelen gelişmeler yeni iş alanları ve mesleklerin ortaya çıkmasını sağlayacak. 2023 yılında Dünyanın ilk 10 büyük ekonomisi arasına girmek için, sanayinin rekabet gücünü artırmak ve sürdürülebilir kılmak, üretimde verimlilik ve artışı sağlamak, akıllı üretim sistemlerinin hayata geçirmek ve değer zincirinin tüm halkalarında teknolojinin sunduğu imkanlardan faydalanmamız gerekiyor. Bunun için de öncelikle iş gücümüzün niteliğini ve iş modellerimizi iyileştirmek zorundayız. Biz TTGV olarak 'Teknoloji Üreten Türkiye' vizyonuyla bu alanda çalışmalarımıza devam edeceğiz.'
Facebook
Sayı: 1161 - Tarih: 07.08.2018
Yazarlarımız