TECHELden mucize güçlendirme!
Haber Detayı - TECHELden mucize güçlendirme!
TECHELden mucize güçlendirme!

TECHELden mucize güçlendirme!


Çalıda kurulu TECHEL firması karbon, aramit, kevlar, cam ve bazalt gibi yüksek fiziksel özellikleri olan malzemeleri ekoksi yapıştırıcılarla binaları deprem ve darbelere karşı güçlendirmede kullanmaya başladı.

Dursun EROĞLU

Tekstil sektörünün önde gelen üreticilerinden Elvin Tekstilin bünyesinde kurulan teknik tekstil firması TECHEL, çok hafif olasına rağmen çelikten 10 kat daha sağlam kabul edilen FRP kompozit malzemelerle fabrika, depo, köprü direklerinden konutlara, her türlü yapıyı güçlendirmeye başladı.
En son teknolojileri içeren sistemin, mevcut konutların depreme veya farklı darbelere dayanıklı hale getirilmesinde en ekonomik ve pratik alternatif olduğu belirtiliyor.
Çalıda faaliyet gösteren TECHEL Kompozit Tekstil Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Genel Müdürü Murat Canik, ABD ve Avrupa gibi gelişmiş ülkelerde eski yapıların güçlendirilmesinde yaygın olarak kullanılan lifli ve güçlendirilmiş polimer sistemlerde (fiber reinforced polymers) sadece malzeme üretimi ile yetinmediklerini, uygulama ve güçlendirme ekipleri kurarak anahtar teslimi güçlendirme işi yaptıklarını bildirdi.
Canik, 'TECHEL ile asıl işimiz güçlendirme. Yeni malzeme ve teknolojimizle her türlü yapıyı güçlendirebiliyoruz.
Bence depreme dayanıklı konut yapımını amaçlayan kentsel dönüşüme de bir alternatif durumdayız. Kentsel dönüşüm illa eskileri yıkıp yeni inşaat yapmak olmalalı. Artık mevcut binaları depreme dayanıklı hale getirebiliyoruz. İster fabrika binası olsun, ister apartman, konut, villa... Önce binada inceleme, karot testi yapıp, binanın durumuna göre bir güçlendirime projesi hazırlıyoruz, uygulamayı da anahtar teslim olarak papıyoruz. Örneğin en son yaptığımız İzmir Yolu FSM kavşağındaki emniyet müdürlüğü binası artık tamamen depreme karşı tarafımızdan güçlendirilmiş durumdadır' dedi. Canikin verdiği bilgiye göre, bu sistemle binaların güçlendirmenin maliyeti, beton ve demirle yapılan güçlendirmeden çok daha ucuz. Üstelik büyük tadilatlar ilermiyor, hatta binanın tamamen boşaltılması bile gerekmeyebiliyor, pratik ve çok daha kısa zamanda tamamlanıyor. Güçlendirme ise betondan daha daha etkili, sağlam.
Uygulamanın yapılabildiği
alanlar ise şöyle:
Betonarme, yığma, çelik ve ahşap yapı elemanları; betonarme, çelik silo, baca ve tankların korunması; yapıların patlama ve darbelere karşı korunması; köprü viyadük krişleri, tabliye ve kolonlarının güçlendirilmesi; taş tuğla ve yığma yapıların onarımı ve güçlendirilmesi, deniz ve kıyı yapılarının, iskele ayaklarının onarımı ve güçlendirilmesi, tünel ve altgeçitlerin güçlendirilmesi, boru ve altyapı tesislerinin onarımı ve güçlendirilmesi.
Amerikan 'ACI 440', 'FIB B 14' gibi uluslararası normlara ve kalite güvence sertifikalarına sahip uygulama ile yapıların deprem ve darbelere karşı güçlendirilmesi yanı sıra donatıların korozyondan, nemden, rutubetten korunması, demir ve çimento sorunlarından kaynaklanan risklerin ortadan kaldırılması da sağlanıyor.

Facebook
Sayı: 1044 - Tarih: 10.05.2016

Yazarlarımız