Haber Detayı - 'Sınaî Mülkiyet Kanunu' sevindirdi
‘Sınaî Mülkiyet Kanunu’ sevindirdi

'Sınaî Mülkiyet Kanunu' sevindirdi

İTSO Başkanı Anıl, TBMM'de kabul edilen kanunun sanayide ürün taklitçiliğini önleyeceğini söyledi.

Girişimci ve sanayicilerin yıllardır beklediği 'Sınaî Mülkiye Kanunu', TBMM'de kabul edildi. Resmi Gazetede yayınlandıktan sonra yürürlüğe girecek olan 199 maddeli kanunun, özellikle patent ve tasarım konusunda yasal boşluktan kaynaklanan sorunlara çözüm getirmesi, ürün taklitçiliğini sona erdirmesi bekleniyor. Kanun ile taklitçiliğe para ve hapis cezaları geliyor.
İnegöl Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Başkanı Metin Anıl, yaptığı açıklamada, kanunun mobilya sektörünün önde gelen merkezlerinden İnegöl'ü yakından ilgilendirdiğini belirtti. Fikri ve sınai hakların korunmasının 1995 yılından bu yana kanun hükmünde kararnameler ile sağlanmaya çalışıldığını, ancak yasal boşluklar nedeniyle bu alanda sıkıntılar yaşandığını söyledi. Markaların korunmasında yasal eksiklik bulunmadığını ancak patent ve tasarım konusunda yasal boşlukların ve cezai düzenlemelerin eksikliğinin hissedildiğini kaydeden Anıl, 'Sınaî Hakların korunmasındaki yasal eksiklik, özellikle mobilya sektöründe taklitçiliği önleyememekteydi. Bu durum teknik gelişimin de önünde önemli bir engel olarak duruyordu. Yasal koruma sağlanamaması, mucit ve tasarımcıların motivasyonunu olumsuz etkiliyordu. Geç de olsa bu alandaki yasal boşluğun giderilmesi, mobilyacı sanayici ve işadamlarımıza rahat bir nefes aldırdı. Sınaî hakların korunması konusundaki düzenlemelerin bu alanda bilinçlenmeyi de beraberinde getireceğini ve ülkemizin kalkınmasına olumlu katkıda bulunacağına inanıyoruz' dedi.
YASA NELER GETİRİYOR
Sınai mülkiyetin korunması, Türkiye'nin AB müzakere sürecinde yer alan önemli konulardan biri olarak görülüyordu. Kanun, marka, coğrafi işaret, tasarım, patent, faydalı model ile geleneksel ürün adlarına ilişkin hakların korunmasını ve bu süreçteki teknolojik, ekonomik ve sosyal ilerlemenin gerçekleşmesine katkı sağlamayı amaçlanıyor. Yeni düzenlemede, Türk Patent Enstitüsü'nün adı da Türk Patent ve Marka Kurumu, kısa adıyla Türk Patent olarak değiştirildi.
Tescilli markanın koruma süresi başvuru tarihinden itibaren 10 yıl olacak. Bu süre, 10'ar yıllık dönemler halinde yenilenecek. Kanuna göre üniversiteler de buluşları için patent alma hakkına sahip olabilecek. Marka sahibinin kontrolü altında birçok işletme tarafından o işletmelerin ortak özelliklerini, üretim usullerini, coğrafi menşelerini ve kalitesini garanti etmeye yarayan işaret, garanti markası olacak. Tescil edilmiş coğrafi işaretin veya geleneksel ürün adının kullanım hakkına sahip olan kişiler, bunları, amblem ile birlikte ürün veya ambalajı üzerinde kullanacak. Coğrafi işaretler bakımından amblemin kullanılması zorunlu olacak. Taklit mal üretenlere 1-3 yıl hapis, 1 milyon liraya kakdar para cezası verilebilecek.
Facebook
Sayı: 1079 - Tarih: 10.01.2017
Yazarlarımız