Haber Detayı - Rusya ile buzlar eriyor
Rusya ile buzlar eriyor

Rusya ile buzlar eriyor

Rusya ile 'uçak krizi'nin ardından kopan ilişkiler, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'ın buluştuğu zirveyle hızla düzelme yoluna girdi.
Moskova'daki zirve'de 8 önemli konuda karşılıklı imzalar atılırken, Türkiye'de kamuoyunda en çok merak edilen konularda henüz somut bir gelişme olmadı; ancak 'en kısa sürede çözüleceğine' ilişkin niyet beyanı yapıldı.
Erdoğan ve Putin'in başkanlık ettiği üst düzey görüşmelerde imzalanan 8 anlaşma şunlar:
1. Ekonomik, bilimsel teknik ve kültirel işbirliğine ilişkin 2017-20 orta vadeli program.
2. Diplomatik personelin yetiştirilmesi ve enformasyon alanıda işbirliği mutabakat zaptı.
3. Kültür bakanlıkları arasında karşılıklı kültür ve turizm yılının düzenlenmesi.
4. Adalet Bakanlıkları arasında işbirliği protokolü.
5. Patent ve marka kurumları arasında mutabakat zaptı.
6. Türk-Rus Yatırım fonunun kurulmasına ilişkin mutabakat.
7. KOSGEB ile Opora Rossii arasında arasında mutabakat zaptı.
8. Anadolu Ajansı ile TASS arasında işbirliği anlaşması.
İş dünyası görüşmeden en çok yük taşıyan TIR şürücülerine uygulanan vizelerin kaldırılması, başta domates olmak üzere özellikle Akdeniz bölgesinden yapılan meyve sebze ihracatında engellerin kaldırılması ve Türk müteahhitlere Rusya'da konulan sınırlamalara son verilmesini bekliyordu.
Anlaşmalarda ekonomi açısından en net konu 1 milyar dolarlık ortak fon kurulması oldu. Fonun ortak yatırımları özendirmesi yönünde açıklamalar yapılırken, Türk Akımı doğalgaz boru hattı, Akkuyu Nükleer Santralı gibi projelerde de olumlu açıklamalar yapıldı.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirvede Rus turistleri Türkiye'ye davet ederken, Rusya Devlet Başkanı Putin'în '(Türk şirketlerine yönelik) Bu yasak en yakın zamanda kaldırılacak. Bu bizim bugünkü anlaşmamızdan sonra sadece teknik bir konudan ibarettir. Diğer konuları çözmeye devam edeceğiz' sözleri umut verdi.
Facebook
Sayı: 1088 - Tarih: 14.03.2017
Yazarlarımız