Haber Detayı - Rekabet kurulu 10 hazır beton şirketine soruşturma
Rekabet kurulu 10 hazır beton şirketine soruşturma

Rekabet kurulu 10 hazır beton şirketine soruşturma


İzmirde faaliyet gösteren hazır beton firmalarının rekabeti bozucu, kısıtlayıcı anlaşma ve/veya uyumlu eylem içinde oldukları iddiasına ilişkin yürütülen ön araştırma, Rekabet Kurulunca karara bağlandı. Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 20.04.2016 tarihli toplantısında müzakere eden kurul, bulguları ciddi ve yeterli bularak, Batıbeton Beton San. AŞ, Çimbeton Hazırbeton ve Prefabrik Yapı Elemanları San. ve Tic. AŞ, Varol Beton ve Yapı Endüstri San. Tic. AŞ, Mendeş Grup Beton İnş. Mad. San. Tic. AŞ, Irmak Beton Madencilik İnşaat Nakliyat Akaryakıt Turizm İthalat İhracat San. ve Tic. Ltd. Şti., Kavuklar Akaryakıt Otomotiv İnşaat San ve Tic. AŞ, Yarbay İnşaat Nakliyat ve Turizm İşletmecilik Tic. Ltd. Şti., Dere Beton Hazır Beton ve Yaş Sıva Sanayi ve Ticaret AŞ, Akçansa Çimento San. ve Tic. AŞ ve Modern Beton San. ve Tic. AŞ hakkında soruşturma açılmasına karar verdi.Kurumun web sayfasında soruşturmaya ilişkin olarak, 'Bilindiği üzere 4054 sayılı Kanunun 4. maddesi, teşebbüsler arasındaki rekabeti sınırlayıcı anlaşmaları ve uyumlu eylemleri yasaklamaktadır. Soruşturma adı geçen şirketlerin hazır beton pazarında 4054 sayılı Kanunun 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespiti amacıyla başlatıldı' açıklaması yer aldı.Türk Telekom ifade verdi
Öte yandan, Rekabet Kurulu, rekabet kurallarını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında soruşturma açılan Türk Telekomünikasyon AŞnin savunmasını aldı. Rekabet Kurumundaki toplantıda TurkNet İletişim Hizmetleri AŞ adına İlmutluhan Selçuk konuştu. Daha önce hakim durumunu kötüye kullandığı gerekçesiyle Türk Telekoma Kurul tarafından ceza verildiğini anımsatan Selçuk, konunun 'tekerrür' kapsamında ele alınması gerektiğini söyledi. Türk Telekom Üst Yöneticisi (CEO) Rami Aslan da şirket olarak herhangi bir rekabet ihlali yapmadıklarını savundu.


Sorun söyleyelim?

Bayimiz olmadığı halde firmamıza ait boş gaz tüpleri, başka bir bayinin dolum tesislerinde gaz doldurularak satışa sunulmaktadır.
Bu eylemin cezai yaptırımı var mıdır?

Bahsetmiş olduğunuz bu eylem, Türk Ticaret Kanunu madde 55de belirtilen haksız rekabet hallerindendir. Kanunun 62. maddesinde de cezayı gerektiren fiiller ve bu fiillerin yaptırımlarının 2 yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılacağı hüküm altına alınmıştır. Firmanız aleyhine gerçekleştirilen bu eylem iltibas kapsamında olduğundan, gerek kanunda yazılı haksız rekabetin tespiti, meni, tazminat davalarını açabilir gerek şikâyet yolu ile cezai yaptırımın uygulanmasını talep edebilirsiniz.Bunları biliyor musunuz?

Bir firmaya ait ticaret ünvanı ile internet ortamında faaliyet gösteren arama motorlarında arama yaptırıldığında, diğer firmaların bu arama sonuçları arasında yer almalarını sağlayacak şekilde internet adres ve anahtar kelime bilgilerinin kötü niyetle kullanılması haksız rekabet hallerindendir. Bu halde haksız rekabete uğrayan firma Türk Ticaret Kanununda yazılı davaları açarak hukuki koruma talep edebilir.

Facebook
Sayı: 1047 - Tarih: 31.05.2016
Yazarlarımız