Haber Detayı - Plastikte 2017 hedefleri belirlendi
Plastikte 2017 hedefleri belirlendi

Plastikte 2017 hedefleri belirlendi


Bursa Plastik ve Ambalaj Sanayicileri Derneği'nin (BURPAS) düzenlediği 'istişare' toplantısında plastik ve kauçuk sektörünün 2016 yılı performansı değerlendirildi, 2017 yılı hedefleri belirlendi.

Bil Plastik şirketinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda BURPAS Başkanı İlker Biliktü 2016 yılının plastik sektörü açısından inişli çıkışlı bir grafik sergilediğini belirterek, '15 Temmuz darbe girişimi sonrası iş dünyasının sıkıntılı bir dönemece girdiğini görüyoruz. Genel anlamda global ekonomi ve bölgesel gelişmelerin etkisiyle ekonomik açıdan zor bir yıl geçirdik. BURPAS olarak istikrardan yana olduğumuzu her fırsatta, her ortamda dile getiriyoruz. Çünkü istikrar önümüzü görmemizi sağlarken, aynı zamanda yeni yatırım, üretim ve artan istihdam da büyüme ve daha çok ihracat manasına geliyor' dedi. Aralık ayı EKK kararlarının iş dünyası açısından önemline değinin Biliktü, şöyle devam etti: 'Kararlardan en dikkat çekici başlıklardan biri KOBİ ve ihracatçılara yönelik kredi destekleri. 250 Milyar lira kredi hacminin oluşturulması, özellikle KOBİ'lerin nakit sıkışıklığını hafifletecektir. Ayrıca 600 bin kişiye istihdam sağlanacak olması da bir diğer önemli madde. Bütünüyle bu kararlar kısa ve orta vadede sonuçlarını görebileceğimiz birçok desteği içerisinde barındırıyor.
Umarım çok kısa zamanda uygulanmaya başlar ve neticelerini bir an önce alırız.'
SEKTÖR YÜZDE 15 KÜÇÜLDÜ
Plastik sektörü ihracatının 2016'da yüzde 5 düştüğünü, düşüşün Mısır ve Irak'a ihracatta yüzde 25, Rusya'ya ihracatta yüzde 43 oranında gerçekleştiğini kaydeden Biliktü, 'Döviz kurunda yaşanan aşırı artış, iç piyasada satış fiyatlarımızı artıramadığımız için, sektörde yüzde 15 küçülmeye neden oldu. Plastik-kauçuk makinesi üreten firmalarda ise yüzde 12,7 büyüdü' dedi.

Facebook
Sayı: 1079 - Tarih: 10.01.2017
Yazarlarımız