Haber Detayı - Plastik üretimindeki düşüş hız kesti
Plastik üretimindeki düşüş hız kesti

Plastik üretimindeki düşüş hız kesti


Bu yılın ilk çeyreğinde değerde yüzde 40, miktarda yüzde 36 gerileyen plastik mamul üretimi ilk yarıyı ise değerde yüzde 18, miktarda yüzde 11 azalışla kapamıştı. PAGEV'in yayınladığı Ocak – Eylül 2019 Plastik Sektörü İzleme Raporu verilerine göre; sektörün dokuz aylık üretimi miktarda yüzde 5 azalışla 6,7 milyon tona, değerde ise yüzde 8 düşüş ile 23,6 milyar dolara geriledi. Plastik mamul üretim rakamları yılın son çeyreği için dipten çıkış sinyalleri verdi. PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, 'en kötüyü gördük, çıkış için umut göründü' dedi.

Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) verilerine göre Ocak – Eylül 2019 döneminde plastik mamul üretimi bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 5 azalışla 6,7 milyon tona, değerde ise yüzde 8 düşüş ile 23,6 milyar dolara geriledi.

'DİPTEN YUKARIYA DÖNÜŞ İÇİN UMUT DEMEK'
Türkiye plastik sektörünün dokuz aylık performansını değerlendiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu şunları söyledi: 'Gıdadan sağlığa, inşaattan otomotive, kozmetikten tekstile kadar birçok sektörün ana girdi malzemesi olan plastik sektöründeki gelişmeler tüm bu sektörlerin içinde olduğu durum ile ilgili de fikir veriyor. Elde ettiğimiz yeni veriler sektörümüzdeki gerilemenin yavaşladığını gösteriyor. Bu da dipten yukarıya dönüş için umut demek' dedi. Eroğlu, plastik mamul üretimindeki olumlu havanın makine ekipman yatırımlarında görülmediğini belirterek, 'Makine ekipman yatırımları maalesef geçtiğimiz yılın aynı döneminin yüzde 34 altında seyrediyor. Umarız plastik mamul üretimindeki toparlanma sinyalleri yeni yatırımları beraberinde getirir ve makine ekipman yatırımlarındaki düşüşü de yavaşlatır' diye konuştu.
PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu, plastiklerle ilgili yasaklama kararlarının sektöre zarar verdiğinin de altını çizdi ve şunları söyledi: 'Ülke ekonomimize önemli katkılar sunan plastik sanayimizi yavaşlatacak hatta durma noktasına getirecek adımlar atmaktan kaçınmak gerekiyor. Yasaklamalarla ya da çevreye zararlı algısı oluşturularak 'plastik düşmanlığı' yaratmak çok yanlış.'
Facebook
Sayı: 1226 - Tarih: 26.11.2019

Yazarlarımız