Haber Detayı - Murat Taş: 'İznik size emanet'
Murat Taş: “İznik size emanet”

Murat Taş: 'İznik size emanet'


İznik Alan Yönetimi ve UNESCO Dünya Miras Adaylığı çalışmaları hakkında bilgi veren İznik Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, 'Dünya mirası antik bir kent olan İznik'in 'İznik'te Medeniyetler Arası Geçişin Kültürel İzleri' ana teması ile UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınabilmesi için birçok çalışma yapılması planlanmaktadır. İznik'in aslında bir miras olmaktan çok zengin, doğal ve kültürel değerleriyle gelecek nesillere aktarılması gereken önemli bir emanet olduğunun bilincindeyiz' dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın önerisi ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınan İznik'in, üstün evrensel değere sahip bir miras alanı olarak UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alabilmesi için gereken çalışmalar, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Bursa Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan protokolle başladı. 'Yönetim alanı sınırlarının belirlenmesi İznik'in UNESCO Dünya Miras Adaylığı için öncelikli bir konudur' diyen Prof. Dr. Murat Taş, kurulduğu günden bu yana ev sahipliğini yaptığı birçok medeniyetin kültürel izlerini taşıyan İznik'in aslında bir miras olmaktan çok zengin, doğal ve kültürel değerleriyle gelecek nesillere aktarılması gereken önemli bir emanet olduğunun altını çizdi. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile özellikle Bursa Büyükşehir Belediyesi, İznik Belediyesi, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Bursa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İznik Müze Müdürlüğü, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü ve Bursa Rölöve Anıtlar Müdürlüğün önemli çalışmalar yürüttüğünü ifade eden İznik Alan Başkanı Prof. Dr. Murat Taş, 'Başta surların ve abidevi kapıların restorasyon çalışmaları, Roma Antik Tiyatrosu, Çini Fırınları, Sualtı Bazilikası başta olmak üzere birçok alanda yürütülen arkeolojik kazı ve düzenlemeler, Yeşil Cami, I. Murat Hamamı, Nilüfer Hatun İmareti gibi birçok anıt eserin restorasyonu, Yeşil Cami Çevresi düzenlemesi, Süleymanpaşa Medresesi restorasyonu, İznik sahil düzenlemesi, Abdülvahap Tepesi düzenlemesi, Surların çevre temizliği ve düzenlemesi, İznik çevre yolu, su-kanalizasyon-elektrik-fiber optik-doğalgaz altyapı çalışmaları, anayollarda ve diğer yollarda yapılan üst yapı ve peyzaj düzenlemeleri bu çalışmaların başında gelmektedir' dedi.
İznik'in dünya mirası antik bir kent olduğu bilinci ile UNESCO Dünya Miras Listesi'ne alınabilmesi için birçok çalışma yapılması için projeler yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Murat Taş, şöyle devam etti: 'Türkiye 2023 Turizm Stratejisi hedefleri doğrultusunda; tarihi ve kültürel emanetimiz olan İznik'in turizm potansiyellerinin artırılması için bölgede turizme dönük dünya standartlarında hizmet veren tesis ve alt yapı yatırımlarının yapılması gerekmektedir.'
Facebook
Sayı: 1187 - Tarih: 12.02.2019
Yazarlarımız