Haber Detayı - Murat Çetinkaya: Enflasyonu 2017 sonunda yüzde 8,7 öngörüyoruz
Murat Çetinkaya: Enflasyonu 2017 sonunda yüzde 8,7 öngörüyoruz

Murat Çetinkaya: Enflasyonu 2017 sonunda yüzde 8,7 öngörüyoruz


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 'Enflasyonun 2017 sonunda yüzde 8,7 olarak gerçekleşeceğini; 2018 yıl sonunda ise yüzde 6,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz' dedi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 'Enflasyon Raporu 2017-III'ün tanıtımı amacıyla düzenlenen toplantıda, enflasyon ve çıktı açığı tahminlerini açıkladı.
Enflasyonu düşürmeye odaklı ve sıkı bir politika duruşu altında, enflasyonun yüzde 5'lik hedefe kademeli olarak yakınsayacağını vurgulayan Murat Çetinkaya, 'Enflasyonun 2017 sonunda yüzde 8,7 olarak gerçekleşeceğini; 2018 sonunda ise yüzde 6,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını öngörüyoruz. Bu çerçevede enflasyonun, yüzde 70 olasılıkla, 2017 yılı sonunda yüzde 7,8 ile yüzde 9,6 aralığında (orta noktası yüzde 8,7), 2018 yılı sonunda ise yüzde 4,7 ile yüzde 8,1 aralığında (orta noktası yüzde 6,4) gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.2017 yıl sonu enflasyon tahminimizi Nisan Enflasyon Raporu'na göre 0,2 puan yukarı yönlü güncellerken; 2018 yıl sonu enflasyon tahminimizi ise değiştirmedik' diye konuştu.
TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, gıda enflasyonu varsayımlarını yıl sonu için yüzde 10 olarak belirlediklerini, 2018 sonu için yüzde 7 seviyesinde koruduklarını söyledi.
Çetinkaya, mart ayı itibarıyla enerji enflasyonunun düştüğünü, döviz kurundaki görünümle birlikte dayanıklı tüketim malı gibi kalemlerde fiyat artışlarının hız kestiğini söyledi.
Öte yandan, Türk lirasındaki birikimli değer kaybının enflasyon üzerindeki gecikmeli etkilerinin, giyim ve dayanıklı dışı diğer temel mallar kanalıyla devam ettiğini dile getiren Çetinkaya, gıda enflasyonunun da temelde taze meyve ve sebze grubu öncülüğünde, geçen yıldan gelen düşük bazın da etkisiyle olumsuz seyir izlediğini kaydetti. Çetinkaya, 2017'nin ilk yarısında, başta Avrupa Birliği ülkeleri olmak üzere, yurt dışı talep koşullarındaki olumlu seyirle net ihracatın büyümeye katkısının arttığını, mal ihracatındaki artışın cari açıktaki bozulmayı yavaşlattığını, çekirdek cari açık göstergelerinde ise iyileşme sağlandığını kaydetti.Mal ihracatındaki güçlü seyrin cari dengeye olumlu katkı vermeye devam etmesini beklediklerini vurgulayan Çetinkaya, şunları kaydetti:
'Enflasyon tahminlerinde enerji, ithalat ve gıda fiyatları da önemli rol oynuyor. 'Haziran ve temmuz aylarında küresel ekonomiye dair büyüme tahminlerinin yukarı yönlü güncellenmesinin ve düşen oynaklıkların risk iştahını desteklediğini gözledik ancak fiyatlama davranışlarına dair risklerin devam ettiğine dikkat çekerek para politikasındaki sıkı duruşumuzu sürdürdük.'
Facebook
Sayı: 1109 - Tarih: 08.08.2017
Yazarlarımız