Haber Detayı - Marka başvurusunda Avrupada birinciyiz
Marka başvurusunda Avrupada birinciyiz

Marka başvurusunda Avrupada birinciyiz


Bakan Fikri Işık, Türkiyenin Avrupa genelinde yerli patent başvurularında 8inci, marka başvurularında 1inci, tasarım başvurularında ise 2nci sırada yer aldığını bildirdi.


Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Dünya Fikri Mülkiyet Gününe ilişkin mesaj yayımladı. Fikri mülkiyeti gündeme taşımak, kamuoyunda farkındalık oluşturmak ve her yıl bir temayla farklı bir boyutuna dikkati çekmek amacıyla 2001 yılından itibaren 'Dünya Fikri Mülkiyet Günü' kutlandığını hatırlatan Işık, fikri mülkiyetin yeniliklerin çoğaltılması ve yayılması noktasında tüm dünya ülkelerinin üzerinde mutabık kaldığı ulusal ve uluslararası boyutu olan önemli bir hak olduğunu belirtti.
Işık, bilim ve teknolojinin hızla gelişip değişmesine paralel olarak üretilen değerlerin korunmasına hizmet eden fikri mülkiyet haklarının, önemli bir  rekabet unsuru haline geldiğine dikkati çekti.
GÖRÜŞMELER BAŞLADI
Türkiyenin, 2015 yılı Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı verilerine göre dünyada patent başvurularında 15inci, marka başvurularında 6ncı, tasarım başvurularında 4üncü sırada bulunduğunu anımsatan Işık, Avrupada ise yerli patent başvurularında 8inci, marka başvurularında 1inci, tasarım başvurularında ise 2nci sırada yer aldığını bildirdi.
Işık, Türkiyeyi sınai mülkiyet alanında çok daha güçlü bir yapıya kavuşturacak olan Sınai Mülkiyet Kanunu Tasarısının, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonundaki görüşmelerine Dünya Fikri Mülkiyet Gününde başlandığına işaret etti.
Facebook
Sayı: 1043 - Tarih: 03.05.2016
Yazarlarımız