Haber Detayı - Makro projeler hizmet çıtasını yükseltti
Makro projeler hizmet çıtasını yükseltti

Makro projeler hizmet çıtasını yükseltti


Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, BTSO'nun makro projelerinin kent ve ülke ekonomisine katkısı ile Bursa'nın son 4 yıllık ekonomik performansını değerlendirdi.

BTSO'yu, 'Bursa Büyürse Türkiye Büyür' mottosuyla yeni bir vizyona kavuşturduklarını vurgulayan BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 'Bursa'yı Türkiye'nin gelecek hedefleri doğrultusunda model haline getirecek makro projeler belirlemiştik. Kentin ortak aklıyla her sektöre dokunacak nitelikteki 16 makro projemiz, 4 yıllık süreçte komitelerimizin, konseylerimizin ve kent dinamiklerimizin katkılarıyla bugün 40'a yaklaştı. Bu makro projelerle hizmet çıtası çok daha yükseğe ulaştı' dedi. Makro projelerin Bursa'nın Türkiye ekonomisindeki öncü rolünü güçlendirdiğini ifade eden İbrahim Burkay, 'Türkiye'nin hayallerini gerçeğe dönüştüren Bursa, sahip olduğu potansiyel doğru hamlelerle harekete geçirildiğinde neleri başarabildiğini ortaya koydu. Birçok ülkenin ayakta kalmakta zorlanacağı sınavlara rağmen büyüme yolculuğumuza devam ettik. Bu süreçte, 4 yılda 5 seçim, terör saldırıları ve algı operasyonları ile 15 Temmuz darbe girişimi, yakın coğrafyadaki ülkelerde artan kaos ortamı, uluslararası ilişkilerde yaşanan belirsizliklere rağmen Türkiye, büyüme hamlesini sürdürürken, Bursa da ülke ekonomisinin de üzerinde performans göstermeyi başardı. Özellikle en zor yıl olarak geride kalan 2016'da Türkiye ekonomisi yüzde 3 büyürken, Bursa da yüzde 7'lik büyüme oranıyla ülke ekonomisinde liderlik rolünü daha da güçlendirdi' dedi.
4 YILDA 16 BİNDEN FAZLA ŞİRKET AÇILDI
İbrahim Burkay, 'Bursa'da 4 yılda 16 binden fazla şirket açıldı. Türkiye'de açılan her 100 şirketten 4'ü Bursa'da açıldı. Son 4 yılda 7,1 milyar liralık yatırım çeken Bursa, Türkiye'de söz konusu dönemde en fazla yabancı yatırım alan şehir oldu' dedi.
71 AR-GE MERKEZİ
Burkay, 'Bursa'da 4 yılda 16 binden fazla şirket açıldı. Türkiye'de açılan her 100 şirketten 4'ü Bursa'da açılmış oldu. Son 4 yılda 7,1 milyar liralık yatırım çeken Bursa, Türkiye'de söz konusu dönemde en fazla yabancı yatırım alan şehir oldu. Altyapı çalışmalarını hızla sürdürdüğümüz TEKNOSAB'ın da tamamlanmasıyla Bursa, hem yerli hem de yabancı yatarımlardaki payını daha da yüksek bir seviyeye taşıyacaktır. Türkiye'nin 4 dolarlık kilogram başı ortalama ihracat hedefini bugünden yakalayan kentimizin daha yüksek hedeflere ulaşabilmesi adına yaptığımız çalışmalarla Ar-Ge Merkezi sayımızı 65'e, tasarım merkezi sayımızı da 6'ya çıkardık. 2013'te 23 olan Ar-Ge Merkezi sayısını tasarım merkezleriyle 71'e yükselten Bursa, bu alanda İstanbul'un ardından ikinci sırada yer almaktadır' dedi.Ülke sanayisinin ekonomideki payı sınırlı seviyede artarken, Bursa'nın bu konuda pozitif yönde gelişim gösterdiğini dile getiren Burkay, 'Son 4 yılda sanayinin kent ekonomisindeki katkısı, yüzde 6'dan fazla yükseldi. Yine aynı süreçte Bursa sanayisinin ülke genelindeki payı da yüzde 6'nın üzerine çıktı. Ekonomi içerisindeki yüzde 45'in üzerindeki sanayi payıyla Bursa, bu alanda da ilk 3 içinde yer alıyor' dedi. Burkay, Türkiye'nin 2023 yılı ihracat hedeflerine ulaşmasının ancak katma değerli üretimin payını artırmakla mümkün olduğunu vurgulayarak, 'Üretimde orta yüksek teknolojinin yoğunluğu Türkiye ortalaması, yüzde 26 seviyesindeyken, Bursa bu rakamı 2'ye katlamayı başarmış durumda. Ancak önümüzde kent olarak yüzde 2 seviyesindeki yüksek teknolojili üretimin payını daha da yukarıya çıkarma gibi stratejik bir hedefimiz var. Temelini atmaya hazırlandığımız TEKNOSAB projemiz sayesinde bu oranı en az 4'e katlayacağız. Türkiye de hedeflerine ilk örneğini TEKNOSAB'da ortaya koyduğumuz projelerin sayısını artırarak ulaşacaktır.'Kentin ihracattaki başarısıyla Türkiye'nin genel ihracatından aldığı payı 4 yılda yüzde 10 seviyesine kadar yükselttiğini anlatan Burkay, 'Dünya ticaretindeki daralmaya rağmen yıl sonunda 14 milyar dolarlık ihracat barajını aşmasını beklediğimiz Bursa, Türkiye'nin ikinci büyük ihracatçı kenti olarak öncü rolünü devam ettiriyor. 198 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştiren kentimiz, yakaladığı ivmeyle bugün 121 ülkeden daha fazla ihracat yapma başarısı gösteriyor. 2013 yılında 3 bin 700 civarındaki ihracatçısıyla ülke kalkınmasının lokomotifi olan Bursa, sunmuş olduğumuz destekler ve hayata geçirdiğimiz projelerle birlikte son 4 yılda 800'ü aşkın yeni ihracatçı kazandı' dedi.
BURSALI FİRMALAR HAREKETE GEÇTİ
Sadece iç piyasaya mal satan firmaların artık ihracatçı olmak için harekete geçtiğini dile getiren Burkay, şöyle konuştu: 'BTSO, Küresel Fuar Acentesi ile 5 bin üyesini yurt dışına taşıyan, Ticari Safari Projesi ile 11 bine yakın yabancı iş insanını Bursa'ya getiren bir kurum haline geldi. Her üyemize yurt dışı fuar organizasyonları için KOSGEB'in desteklerinin yanı sıra yılda 2 kez olmak üzere 1.000'er TL'ye kadar destek veriyoruz. BTSO olarak üyelerimizin yanında olmaya devam edeceğiz' dedi.


Burkay'dan iş dünyasına övgü
BALKANTÜRKSİAD, 2017 yılı Yüksek İstişare Kurulu Toplantısı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay'ın katılımıyla gerçekleşti. BALKANTÜRKSİAD Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Dr. Aytuğ Onur yaptı. Aytuğ Onur, 'Bizler için en büyük memnuniyet verici gelişme BALKANTÜRKSİAD'ın ve BEV'in yeni evine taşınmış olmasıdır. Büyük fedakârlıklarla ve emeklerle gerçekleştirilen bu projenin tüm camiamıza hayırlı olmasını diliyorum' dedi. BALKANTÜRKSİAD Başkanı Berat Tunakan, 'Genel kurulda da belirttiğimiz gibi yönetim kurulu olarak bu dönem için 4 ana hedef belirlemiştik ve bunların ilk sırasında BALKANTÜRKEVİ'ne taşınmak vardı. BALKANTÜRKEVİ'ne taşındık, derneğimizin faaliyetlerini artık kendi yerimizde sürdürüyoruz. Bu dönemde 13. yurtdışı ekonomi zirvemizi Sırbistan'da yaptık. 14.sünü düzenleyeceğimiz yurtdışı ekonomi zirvesini ise 18-22 Ekim tarihleri arasında Litvanya ve Letonya'da gerçekleştireceğiz. BALKANTÜRKSİAD olarak yine BTSO liderliğinde Balkan Türk Ticaret Merkezi'ni hayata geçirmek istiyoruz. Böylece, Bursa ile Balkanlar arasındaki ticaret köprüsünün gelişmesini hedefliyoruz ' dedi. BALKANTÜRK Eğitim Vakfı Başkanı (BEV) Naci Şahin de, 'Balkanlar ile ilgili olan tek eğitim vakfı biziz. Balkan ve Rumeli kökenli iş adamlarını çatısı altında toplayan vakfımız ve BALKANTÜRKSİAD derneğimiz, Balkanlar ile olan ilişkimizi diri tutuyor ve geliştiriyor. Gençliğe ve ülkemizin güzel geleceğine inanan ve bunun ancak eğitimle sağlanabileceğini düşünen iş adamları olarak elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. BALKANTÜRK Eğitim Vakfı ve BALKANTÜRKSİAD birlikteliği her zaman güzel meyveler veriyor ve vermeye de devam edecek' dedi.
Gecenin konuğu olan BTSO Başkanı İbrahim Burkay'da Bursa iş dünyasının global ve çevresel sorunlara rağmen sadece Bursa'ya değil ülke ekonomisine ciddi katkılar koyduğunu vurguladı.
Bursa'nın tarih boyunca vizyoner bir şehir olduğunu söyleyen Burkay, '50 yıl sonra meyvesi yenecek projeleri hayata geçirecek adımlar atmamız lazım. O yüzden 16 makro projeyle yola çıkmıştık. Bugün geldiğimiz noktada ortaya koyduğumuz projelerin 38'e ulaştığını görüyoruz. Sadece BTSO'nun değil Türkiye'nin projesi olan TEKNOSAB, bu 38 projeden sadece bir tanesi' dedi. BTSO olarak Küresel Fuar Acentesi ve Ur-Ge projeleri kapsamında 4 yıl boyunca 5 bine yakın iş dünyası temsilcisi için 120'yi aşkın yurt dışı ticari heyet gezisi düzenlediklerini söyleyen Burkay, bu gezilerle Bursalı firmalara vizyon katmayı amaçladıklarını belirtti. Bursa'yı, 'Ortak Akıl' vizyonuyla birlik ve beraberlik içerisinde geleceğe taşıyacak adımlar attıklarını dile getiren Burkay sözlerini şöyle noktaladı: 'Oluşturduğumuz sinerjiyle ülkesi ve kenti için çalışan, ortak bir vizyonla aynı hedefler doğrultusunda ter döken ve mesai harcayan tüm iş dünyası temsilcilerimizi yürekten kutluyorum. Ülkemiz gelecek hedeflerine Bursa gibi şehirlerin yüksek performansı ile ulaşacaktır.'
Facebook
Sayı: 1118 - Tarih: 10.10.2017
Yazarlarımız