Haber Detayı - lhracatçı Birliklerde 'Başkanlar' değişti
lhracatçı Birliklerde “Başkanlar” değişti

lhracatçı Birliklerde 'Başkanlar' değişti


Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyet gösteren ihracatçı birliklerde yapılan seçimler sonucunda Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği (UTİB) yeni Başkanı Pınar Taşdelen Engin, Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) yeni Başkanı Baran Çelik, Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB) yeni Başkanı Özkan Kamiloğlu ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği (UHKİB) yeni Başkanı Nüvit Gündemir oldu.

UTİB'in yeni Başkanı Pınar Taşdelen Engin
Geçtiğimiz dönemde başkan yardımcısı olarak görev yapan Pınar Taşdelen Engin, UTİB'in yeni başkanı oldu.
2002 yılında Deniz Ormancıoğlu'nun Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanlığı'na seçilmesinden 16 yıl sonra, Pınar Taşdelen Engin, Uludağ Tekstil İhracatçıları Birliği Başkanı oldu.
Engin Türkiye'de ikinci, tekstil sektöründe ise ilk kadın ihracatçı birliği başkanı olarak tarihe geçti.
Tek liste girilen seçimde 77 oyun tamamını alarak UTİB Başkanı olan Pınar Taşdelen Engin, 'UTİB, özellikle ihracata dayalı kalkınma noktasında yurt içinde ve yurtdışında çok önemli projeleri hayata geçirdi' diye konuştu.
Engin, Türkiye tekstil sektörünün 2017 yılını 8.1 milyar dolar ihracatla kapattığını, bunun 1,2 milyar dolarının UTİB üyesi firmalarca gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

OİB'de yeni Başkan UMSMİB'in yeni
Başkanı Özkan Kamiloğlu
Uludağ İhracatçı Birlikleri (UİB) çatısı altında faaliyet gösteren Uludağ Meyve Sebze Mamulleri İhracatçıları Birliği (UMSMİB), seçimli genel kurulu birlik merkezinde yapıldı. Tek listenin bulunduğu seçimde oyların tümünü alan Özkan Kamiloğlu, UMSMİB yönetim kurulu başkanlığına seçildi. Tarım ve tarıma dayalı gıda sanayinin Türkiye'nin 2023 yılı hedeflerine ulaşmada en etkili sektörler olacağına değinen Özkan Kamiloğlu, yerli kaynaklar ile ülkeye döviz kazandıran sektörün öncelikli sektörler arasında yerini alması gerektiğini söyledi. UMSMİB'de daha önce başkan yardımcısı olarak görev yapan Kamiloğlu, yönetim kurulu olarak geçmiş dönemde olduğu gibi yeni dönemde de sektörün sorunlarının çözülmesi, gelişmesi ve hedeflerine daha kolay ulaşabilmesi için tüm güçleriyle çalışacaklarını dile getirdi.

UHKİB'de yeni Başkan Nüvit Gündemir
Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği'nin (UHKİB) seçimli Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi. Tek liste ile gidilen seçimde UHKİB'in yeni Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir oldu. Genel Kurul'da sandık başına giden 32 üyenin oylarının tamamını alan Nüvit Gündemir, 2018-2022 döneminde UHKİB Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek. Safran Tekstil Pazarlama Ticaret ve Sanayi Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı olan Nüvit Gündemir, bir önceki Yönetim Kurulu'nda Muhasip Üye görevini yürütüyordu. UHKİB Yönetim Kurulu Başkanı Nüvit Gündemir, 'Uludağ Hazır Giyim İhracatçıları Birliğinin kurum kültürü güçlenerek yoluna devam ediyor. Yeni yönetim olarak ilk hedefimiz, önceki yönetim kurulu olarak başlattığımız Sanayi 4.0 projesini hayata geçirmek ve Bursa'da hazır giyim ve konfeksiyon sektörünü de 4.0'a adapte etmek olacak' dedi.

Baran Çelik
Türkiye ihracatının 12 yıldır şampiyonu otomotiv sektörünün koordinatör kuruluşu Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nde (OİB) gerçekleştirilen Genel Kurul'da, tek liste ile seçime giden ve 106 oyun tamamını alan Baran Çelik oy birliğiyle Yönetim Kurulu Başkanı seçildi.
Baran Çelik, Türkiye'de ihracat yapan tüm otomotiv ana ve yan sanayi şirketlerinin üyesi olduğu OİB'in 2018-2022 dönemi için Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütecek.
Başkan Çelik, bir önceki OİB Yönetim Kurulu'nda da Muhasip Üye görevini yürütüyordu.
OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, 'Türkiye ihracatının beşte birinden fazlasını tek başına gerçekleştiren otomotiv, liderliğine kararlılıkla devam edecek. 2017 yılında ihracatının yüzde 77'sini AB Ülkelerine yapan Türk otomotiv sektörü, ana ve yan sanayisiyle gücünü ve kalitesini net bir şekilde ortaya koydu. Yeni dönemde mevcut ve hedef pazarlar için stratejik adımlarla küresel rekabet gücümüzü daha da artıracağız' dedi.

Facebook
Sayı: 1145 - Tarih: 17.04.2018
Yazarlarımız