Haber Detayı - lhracat yüzde 11,8 arttı
lhracat yüzde 11,8 arttı

lhracat yüzde 11,8 arttı

Türkiye'nin ihracatı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artışla 14,1 milyar dolar oldu.
Temmuz ayı geçici ihracat verileri Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle'nin katıldığı Ticaret Bakanlığı'ndaki toplantıyla açıklandı.Buna göre, temmuz ayında ihracat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,8 artışla 14,1 milyar dolara ulaştı. Bu, bugüne kadar ulaşılan en yüksek temmuz ayı ihracatı olarak kayıtlara geçti. Şimdiye kadarki en yüksek temmuz ayı ihracatı 2014 yılında 13,3 milyar dolardı. Böylece temmuz ayı rekoru 761 milyon dolar artmış oldu. Bu yıl haziran ayı hariç her ayda ihracat rekorları kırıldı. Mart ayında ise aylık rekorun da ötesinde tarihte ilk defa15 milyar dolarlık ihracat barajı aşıldı.Yılın 7 aylık döneminde ihracat yüzde 7 artışla 96,3 milyar dolara ulaştı. Son 12 aylık ihracat ise 163,3 milyar dolarla yeni bir rekor kırdı. Yıl sonunda 170 milyar dolar aşılarak tarihi bir rekora imza atılması hedefleniyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 'Bu tüm zamanların temmuz ayı için en yüksek rakamıdır' dedi.
Pekcan, söz konusu dönemde Türkiye'nin 223 ülkeye ihracat yapar hale geldiğine dikkati çekerek, otomotiv sektörünün 2,8 milyar dolarla birinci sırada yer aldığını söyledi. Savunma ve havacılık sektörü ihracatının yüzde 77 arttığına işaret eden Pekcan, ' İhracatla gelirimizi yükseltmenin yolu 21. yüzyılın yükselen sektörlerinde daha fazla teknoloji, tasarım ve marka üretmektir. Biz geleceğin sektörlerine yatırım yapmak zorundayız' diye konuştu.Pekcan, dünyanın enerji kaynaklarının gelecekte büyük ölçüde değişeceğini vurgulayarak, Türkiye'nin ihtiyaç duyacağı ve yükseleceği sektörleri daha fazla destekleyeceklerini dile getirdi.Bu kapsamda, yazılım, yapay zeka ve diğer teknolojik alanlarda Türkiye'nin potansiyelini küresel piyasalara sunmak üzere 'yeni nesil serbest bölgeler' kuracaklarını kaydeden Pekcan, dijitalleşmeyi ve e-ticareti ön plana çıkaracaklarını aktardı.

TİM Başkanı İsmail Gülle, temmuzda ihracatçıların ülke bayrağını 223 ülkede dalgalandırmayı başardığını vurgulayarak, şu değerlendirmelerde bulundu: 'Bu ülkelerden 170'ine ihracatımız arttı, bunların 150'sinde ise artış oranı yüzde 10'un üzerinde. En çok ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke sırasıyla Almanya, İngiltere, ABD, İtalya ve Irak oldu. Ülkelere göre ihracatta dikkat çeken artışlar gerçekleşti. Umman'a ihracatımız 4 katına, Libya'ya 3 katına, Kolombiya, Güney Kore ve Hindistan'a ihracatımız ise 2,5 katına çıktı. Ülke gruplarında ise Avrupa Birliği (AB) her zaman olduğu gibi en büyük pazarımız. AB'ye ihracatımız temmuzda yüzde 15 artarak 6,9 milyar dolara ulaştı. AB'nin ihracatımızdaki payı da yüzde 48,7 oldu.'Gülle, geçen hafta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ile Afrika'da çok verimli görüşme ve temaslarda bulunduklarını hatırlatarak, bu çalışmaların kısa vadede sonuç vermeye başlayacağını, temmuzda Afrika'ya ihracatın yüzde 42,6 artarak 1,2 milyar dolara ulaşmasının da bu anlamda çok önemli bir motivasyon olduğunu söyledi.

TEMMUZDA EN FAZLA İHRACAT OTOMOTİVDE
TİM verilerine göre, temmuz ayında sektörel bazda en fazla ihracatı 2,8 milyar dolarla yine otomotiv endüstrisi gerçekleştirdi. Sektörün ihracatı, temmuzda bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 13,8 arttı.Otomotiv sektörünü 1,59 milyar dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon, 1,48 milyar dolar ile de kimyevi maddeler takip etti.Temmuz ayında en fazla ihracat artışı yüzde 77 ile savunma ve havacılık sanayi, yüzde 64 ile gemi ve yat ve yüzde 60,5 ile çelik sektöründe gerçekleşti.
Yaş meyve ve sebze ihracatı yüzde 13,2, fındık ve mamulleri ihracatı yüzde 4 ve mücevher ihracatı yüzde 1,8 azaldı.

YALOVA'YA İHRACAT
YÜZDE 275 ARTTI
Temmuzda ihracat 59 ilde artarken, ilk 5 il sırasıyla İstanbul, Kocaeli, Bursa, İzmir ve Ankara olarak belirlendi. İhracat artışında öne çıkan iller ise yüzde 275 artışla Yalova, yüzde 216 artışla Zonguldak ve yüzde 161 artışla Çorum oldu.

EN FAZLA İHRACAT ARTIŞI UMMAN'DA
En fazla ihracat yapılan ilk 5 ülkeden Almanya'ya yüzde 6,5, İngiltere'ye yüzde 28,6, ABD'ye yüzde 36,2, İtalya'ya yüzde 12,9 ve Fransa'ya 24,7 artış kaydedilirken, Irak'a ihracat yüzde 4,6 geriledi.
En yüksek ihracat artışı elde edilen ilk 5 ülke ise yüzde 315,3 ile Umman, yüzde 193,5 ile Liberya, yüzde 176,2 ile Libya, yüzde 167,6 ile Bahreyn ve yüzde 151,4 ile Kolombiya oldu.Ülke grubu bazında bakıldığında temmuz ayında AB'ye ihracat yüzde 20, diğer Asya ülkelerine yüzde 49, Orta Doğu'ya yüzde 2 artarken, Afrika'ya yüzde 7 ve Kuzey Amerika ülkelerine yüzde 28 azaldı.

Facebook
Sayı: 1161 - Tarih: 07.08.2018
Yazarlarımız