Haber Detayı - Kumaşın efendisi
Kumaşın efendisi

Kumaşın efendisi

Döşemelik kumaş deyince ilk akla gelen isim olarak tekstil sektöründe yer eden Ahmet Yaşar deyim yerindeyse ömrünü kumaşa adadı.

Ahmet Yaşar, uzun yıllar döşemelik kumaş ticaretinden sonra Bursa Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde kurduğu Prestige Mensucat firması ile döşemelik kumaş üretiminde Türkiye'de söz sahibi oldu.


Tahsin ARDIÇ

Aslen Afyon Sandıklı doğumlu olup Ankara Hukuk Fakültesi mezunu olan Ahmet Yaşar öğrencilik yıllarında başladığı döşemelik kumaş ticaretiyle tanıştığı Bursa ile artık günümüzde hepimizden fazla Bursalı oldu. Bursa'da kurduğu üretim tesislerini sürekli modernize edip geliştiren Ahmet Yaşar, çocukları ve çocuklarım dediği yeğenleriyle her saniye işinin başında durarak yeni sektörlerde de büyümeyi sürdürüyor. İlk göz ağrısı olan dokumalık kumaş üretimine verdiği önemi geçen hafta fabrikasında beni ağırlarken gördüm. Yeni ürünlerini anlatırken gözlerinin içi gülen Ahmet Yaşar, başarılarını tekstil sektöründe olduğu gibi turizm ve gıda sektörlerinde de sürdürüyor. Ünlü sanayici Ahmet Yaşar'ı ziyaretim sırasında firmasıyla ilgili aldığım notları sizlerle paylaşmak istiyorum,
HER MEKANA UYGUN ÜRÜN
Prestij Mensucat, döşemelik kumaş deyince ilk akla gelen firma olma özelliğini yıllardır koruyor. Bu başarıda, Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Yaşar'ın olduğu kadar Prestij'in ürün çeşitliliği ve kaliteyi de önem anlayışı önemli bir rol oynuyor. Oteller, kurumsal firmalar gibi birçok büyük mekanın yanı sıra bireysel isteklere de cevap veren Prestij Mensucat böylelikle tüm mekanlarda kendine yer buluyor.
2,5 MİLYON METRE KUMAŞ ÜRETİMİ
1994 yılında Demirtaş Organize Sanayi Bölgesi'nde kurulan fabrikasında üretime başladı. Fabrika bugün, 32 jakarlı tezgah, büküm, iplik boya, kumaş boya ve apresi ile entegre bir tesis olmakla birlikte yıllık 1 milyon 800 bin metre kumaş üretim kapasitesine sahip bir tesis olarak çalışmalarını yürütüyor. 10 yıldır kadife üretiminde de iddialı olan firma, 15 adet Van de Wiele marka dokuma tezgahı ile yıllık 700 bin metre kadife kumaş üretiyor.
SEKTÖRÜ SIKI TAKİP EDİYOR
Sektördeki teknolojik gelişmeleri ve son trendleri de yakından takip eden firma, yurt içi ve yurt dışı birçok önemli fuarda da boy gösteriyor. Bununla birlikte Ar-Ge çalışmalarına da hız kazandıran Prestij Mensucat, son teknoloji makineler ve farklı desen araştırmaları için de ciddi bir yatırım yapıyor. Ürünlerinin yüzde 75'ini kısmını yurt dışına ihraç eden Prestij, dış piyasada da tanınırlığını her geçen gün arttırıyor.
DÜNYA TRENDLERİ BU TESİSTEN GEÇİYOR
Üretimin ve yönetimin son teknoloji bilgisayarlarla kontrol edildiği fabrikada, dünya trendlerini ve renk seçeneklerini taşıyan ürünler tasarlanıyor. Tam donanımlı makinelerle oluşturulan entegre tesiste; dokumadan iplik ve kumaş boyaya kadar birçok işlem yapılabiliyor.
Prestij, sahip olduğu bu tesiste; ayda 210 bin metre dokuma, 90 bin kilogram kumaş, 90 bin kilogram da iplik boya işlemi yaparak piyasaya sunuyor.
Facebook
Sayı: 1118 - Tarih: 10.10.2017
Yazarlarımız