Haber Detayı - KGF 'den olumlu etki
KGF ‘den olumlu etki

KGF 'den olumlu etki

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nca (BDDK) Mart 2018 itibarıyla Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerinin takibe dönüşüm oranının yüzde 0,83 ile yüzde 4,7 olan KOBİ kredilerinin takibe dönüşüm oranı ve yüzde 2,9 olan toplam kredilerin takibe dönüşüm oranından çok daha düşük olduğu açıkladı. BDDK'nın internet sitesinde Kredi Garanti Fonu (KGF) Kredilerinin Gelişimi ve Performansına ilişkin bilgi notu yayımlandı. Bilgi notunda yer alan açıklamada, KGF'nin, 2017 yılındaki kredi büyümesi hikayesini oluşturarak ekonomik faaliyetlerin canlanmasına ve ekonomide çarkların dönmesine önemli katkı sağladığı belirtildi. Hazine kefaleti ile kullandırılan KGF kredilerinin bankaların karşılık ve sermaye yeterliliklerine olumlu etkisi olduğu aktarılan açıklamada, 'Bu minvalde, söz konusu kredilerin, sermaye yeterliliğinde daha düşük risk ağırlığında bulunması sektörün toplam sermaye yeterliliği rasyosunu yaklaşık 66 baz puanolumlu etkilerken, birinci grup teminata sahip olmaları nedeniyle daha düşük karşılık hesaplanmasına da imkan vermiştir' ifadeleri kullanıldı.
TOPLAM NAKDİ KREDİLERİN YÜZDE 8'İNE ULAŞTIĞI BELİRTİLDİ
Açıklamada, bugüne kadar iki tanesi Bakanlar Kurulu Kararı ile belirlenen toplam 250 milyar TL'lik kefaletin 200 milyar TL ve 50 milyar TL'lik bölümleri, bir tanesi de kredi geri ödemelerinden 35 milyar TL olmak üzere üç ayrı paket (havuz) şeklinde kullandırılan KGF kredilerinin, Mart 2018 dönemi itibarıyla 172,8 milyar TL ile toplam nakdi kredilerin yüzde 8'ine ulaştığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:'Diğer taraftan, sektördeki toplam kredilerin yüzde 26,7'si KGF kredisi olan müşteriler tarafından kullanılmıştır.
İkinci paket kapsamında, KGF'nin daha selektif davranılarak imalat sektörüne yatırım amaçlı ve ihracatçı firmalara verilmesi olumlu bir gelişme olarak değerlendirilmektedir. Yatırım ve cazibe merkezi kredilerine talebin yetersiz olması nedeniyle 2018 yılının ilk çeyreğinde KGF kullandırımı daha sınırlı düzeyde kalmıştır. Ancak geri dönüşlerin tekrar kullandırımına yönelik 35 milyarlık paketin ağırlıklı olarak daha çok talep gören işletme kredisi ve ihracat kredisi şeklinde kullandırılacak olması ve 7,5 milyar TL'lik KGF garantili TOBB Nefes Kredisi nedeniyle ikinci çeyrekteki yeni kullandırımın daha fazla olması beklenmektedir.'
Facebook
Sayı: 1153 - Tarih: 12.06.2018
Yazarlarımız