Haber Detayı - Kazdağları Bilim Köyünden bir Mucit
Kazdağları Bilim Köyünden bir Mucit

Kazdağları Bilim Köyünden bir Mucit


Türk Mucit Faruk Durukan, 'Türkiye'de sanayi ve Ar-Ge'nin gelişmesi için, sanayi, üniversite ve siyaset ortak hareket etmeli' dedi.

GESİAD'ın Ekim ayı sinerji toplantısının konuğu Türk Mucit Faruk Durukan oldu. Türk Mucit Faruk Durukan, bilim insanı ve mucit olmasının yanında en büyük ideallerinden biri Türk İlaç Sanayisini dışa bağımlı olmakta kurtarmak.

Çok fazla sayıda sektörü ilgilendiren konulardaki buluşlarıyla Faruk Durukan, katma değerli ürün geliştirme konusundaki sayısız çalışmaları, dünya rezervinin yüzde 72'sine sahip olduğumuz Bor madeninin birleşiklerini ve türevlerini üreterek katma değerli ürün haline getirmesi, geleneksel tıp alanındaki çalışmaları ve Türkiye'deki ilk Ekstrakt fabrikasını açmış olması ile dikkat çekiyor.

Toplantının açılış konuşmasını yapan GESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Demiral, yaşanılan ekonomik sürece değinerek, 'Reform yapmak yerine hızlı ve kolayca, bol ve ucuz parayla büyümeyi tercih ettiğimizden, bunun bedelini eninde sonunda yüksek enflasyon, yüksek cari açık ve yükselen faizlerle ödüyoruz. Bundan sonra finansal istikrara ve enflasyonun düşük tek hanelerde tutunmasına gereken değeri ve önemi verirsek; büyümeyi ucuz sıcak para ile değil, reformlarla ekonomimizi besleyerek artırmayı hedeflersek, bir daha böyle zorluklarla karşı karşıya kalmayız. Ayrıca, hatayı yapmaktan değil tekrarlamaktan korkmalıyız' dedi. ' Bu zorlu dönemi atlatmak için uygulayacağımız çözümlerde de sonrasındaki politikalarda da önce hatalarımızla yüzleşmeli ve ders çıkarmalıyız' diyen Kerim Demiral, Türkiye'nin yeniden umut dolu yepyeni bir döneme girceğini vurguladı. İş insanlarına düşen görevin cevabının ise tek olduğunun altını çizen Kerim Demiral,'Üretmeliyiz, daha çok üretim yapmalıyız ve daha çok katma değerli üretim yapmalıyız' dedi.

'KAZDAĞLARI BİLİM VE SAĞLIKLI YAŞAM KÖYÜ'
Ar-Ge firması sahibi Faruk Durukan ve ekibi tarafından Kazdağları'nın eteklerinde 'Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü' kuruldu. Ülke genelindeki birçok üniversitenin akademik saha çalışmalarını yürüttüğü, bitkilerin incelendiği ve yeni buluşların gerçekleştirildiği köy, organik tarımın yapıldığı, değişik ürünlerin üretim modellerinin bulunduğu araştırmacıların araştırma yapabileceği güzel bir doğal ortam hazırlanmış.
EDREMİT'TE BİR FABRİKA KURDU
Türkiye'de en önemli madenlerden biride bor. Faruk Durukan, bazı çalışmalarında borun türevi olan bileşiklere ihtiyaç duyunca bunların yurt dışından geldiğini görmüş. Sattığımız ham boru işleyip çok daha yüksek karlılıkta bize geri vermeleri. Yani Türkiye bor kaynağını hem kullanamıyor hem de bir hamal işçi olarak görülüyor. Durukan, çalışmalarında boru işleyerek rafine yada ham değil işlem görmüş bor bileşikleri üretmeye başlamış, bunlardan ilki sodyum pentaborattır. Ürettiği bileşiklerin aynı zamanda analizlerini yaptırarak doğruluğunu kanıtlamış. Sodyum penta borat gübre alanında tüm dünyanın kullandığı bir bileşik fakat Türkiye bu bileşiği dışarıdan alıyor ve çok pahalı olduğundan bunun kullanımı Türkiye'de kalkmış ve daha basit rafine ürünler kullanılıyordu. Ancak bunlar toprakta çok emilim yapamadığından hem bitkilere hemde toprağa zarar verebiliyormuş. Ancak sodyum pentaboratın böyle bir emilim problemi olmadığından ilk başlarda aylık 5 ton kadar üretirken zamanla 100 tona kadar çıktı ve üretimi için Edremit de bir fabrika kurdu. Faruk Durukan, zamanla yeni kullanım alanı olan bor bileşikleri araştırmaya başladı. Yoğunluğunu, gelecek vadeden ve bunun bilincinde olduğundan radyasyon emici ürünleri bor destekli üretimi için çalışmalara başladı. Bu ürün uçaklardan, savunma sanayinden boyalara nükleere saldırılardan korunma amaçlı sığınaklara ve elektromanyetik dalgalardan korunan evlere kadar geniş bir kullanımı olacaktı. Yeni ve daha önce üretilmeyen bir bor bileşiği üretmeyi başardı. Borun nötronları tuttuğu biliniyordu ama elektromanyetik dalgalara yani x ışınlarına ve gama ışınlarına karşı bir etki gösteremiyordu. Bunun testlerini yaptırarak yine düşüncelerinde haklı olduğunu gördü. Durukan'ın yeni ürettiği melez bor bileşiği ise hem nükleer bombalarda çıkan nötronu hem de x ışınlarını ve gama ışınlarını dahi tutabilen bir yapıdaydı. Bu çalışması ile yılın bilim adamı ödülünü aldı.
'DÜNYADA SORUN NEYSE ONA ÇÖZÜM BULMAYA ÇALIŞIYORUZ'
'Dünyada sorun neyse ona çözüm bulmaya çalışıyoruz' diyen Türk Mucit Faruk Durukan , 'Bunu yaparken de ülkemizde hammaddesi olan ürünleri kullanmayı ilke ediniyoruz. Bu bağlamda bor madeni, medikal bitkiler ve organ tedavisine yönelik çalışmalar gerçekleştiriyoruz ve tam bağımsız ekonomi yolunda, yerli ilaç sanayisini çok önemsiyoruz' dedi.
'YERLİ SANAYİ VE ÜRETİME DESTEK OLMAK İSTİYORUZ'
Faruk Durukan, 'Bor madeni, etkileşime girdiği maddeyi daha verimli, daha kuvvetli yapan bir ara madde. Dünyadaki rezervin yüzde 72'sinin Türkiye'de olmasına rağmen, bunu verimli bir şekilde kullanamıyor, hammadde olarak satıyoruz. Fakat bor madeninin, roket sanayinden, çimentoya, verimli benzin kullanımından, cam, çelik yapımına kadar çok sayıda kullanım alanı var. Biz de gerçekleştirdiğimiz çalışmalarla yerli sanayi ve üretime destek olmak istiyoruz' diye konuştu.
'TÜRKİYE'DE CİDDİ BİR PATENT SORUNU VAR'

Türkiye'de ciddi derecede patent sorunu olduğunu belirten Faruk Durukan, 'Ne yazık ki, uluslararası patent alma konusunda ciddi sorunlarla karşılaşıyoruz. Bu sorunları çözmek ve Türkiye'de sanayiyi ve Ar-Ge'yi geliştirmek için, sanayi, üniversite ve siyasetin ortak hareket etmesi gerektiğine inanıyoruz. Akademisyenlerimizle, sanayicilerimiz daha çok bir araya gelmeli, Ar-Ge'ye önem vermeli ve devlet politikalarıyla da bu gelişmelerin önü açılmalıdır. En büyük hedeflerimiz, ülkemizde hammaddesi olan ürünleri değerlendirmek ve ithal ettiğimiz ürünleri Türkiye'de üretmek olmalıdır. Sanayicilerimizin her türlü ürünü imal edebileceğine can-ı gönülden inanıyoruz'

'BİZİM İŞİMİZ ETKEN MADDE YAPMAK'

Faruk Durukan,şöyle devam etti:'200'e yakın doktora ve yüksek lisans öğrencim var, çalışmalarımızda bitkilerdeki etken maddeyi alarak etken madde yapıyoruz. Bizim işimiz zenginleştirmek, yani bir maddeyi bir araya toplamak. Şuanda bor'da da zeginleştirme çalışmaları yapıyoruz. Bor ile ilgili de roket sanayinde roket yakıtları yapıyoruz. Etken maddeleri biraraya getiriyoruz ve ROKETSAN'la da çalışmalar yapıyoruz.NASA Kimya ödülünü ve ODTÜ Buluşu Ödülü'nü almıştık.'

'ÜLKEMİZDE HAM HALİYLE SATILIYOR'

'Dünyadaki ve ülkemizdeki problemleri fırsat bilmeye çalışıyoruz' diyen Faruk Durukan,' Türkiye'de Bor 5 yerde çıkıyor. Bor'dan farklı elementler elde edilir. Bazıları dünyada bilinen elementledir bazıları ise bilinmeyen elementlerdir. Malesef, ülkemizde ham haliyle satılıyor.'

'KAZDAĞLARINA BİLİM KÖYÜNÜ KURDUK'

'Ağırlıklı ilaç ve savunma sanayi çalışmalarımız var' diyen Faruk Durukan,' Yabancı ve yerli bilim adamlarını ülkemize çekebilmek için Kazdağlarına Bilim Köyünü kurduk. Yabancı ve yerli bilim adamları bazı çalışmalarını orada yapıyorlar. Çalışmalarımızın hepsi katma değerli ürün üzerine. Ar-Ge üzerine güzel çalışmalar oluyor fakat Ar-Ge çalışmalarının üretime geçmesi gerekiyor. Ticarileştirmek için sanayi – üniversite işbirliklerinde akademisyenleri sanayinin içerisine çekmek gerekiyor' dedi.
Facebook
Sayı: 1173 - Tarih: 06.11.2018
Yazarlarımız