Haber Detayı - İşveren işçi, işçi iş aradı
İşveren işçi, işçi iş aradı

İşveren işçi, işçi iş aradı


İstihdam buluşmasında 13 holdingden 69 firma, 13 şirketler grubundan 56 firma ve 155 firma olmak üzere toplam 280 şirket stant açtı. Özellikle iş arayan gençler yoğun ilgi gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin destekleriyle bu yıl 6.'sı düzenlenen ve 280 firmanın katılımıyla Türkiye'nin alanında en büyük istihdam buluşması olan Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması, bu yıl da iş arayanlar ile işverenleri buluşturdu. İstihdam buluşmasında özellikle iş arayan gençler dikkat çekti. Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO), Bursa Kent Konseyi (BKK), Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi'nde gerçekleşti.
Türkiye'nin alanında en büyük istihdam buluşması olan etkinlikte; 13 holdingden 69 firma, 13 şirketler grubundan 56 firma ve 155 firma olmak üzere toplam 280 şirket stant açtı. Özellikle iş arayan gençler yoğun ilgi gösterdi.

'10 BİN ÜZERİNDE
BAŞVURU YAPILDI'
Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İbrahim Burkay da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çağrısıyla başlatılan milli istihdam seferberliğine katkı sunmak için farklı noktalarda açtıkları 5 adet istihdam ofisine bir yılda 10 binin üzerinde başvuru yapıldığını söyledi. Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması'nın ihtiyaçlar nispetinde çalışan talibini karşılayama kartı sağlayacağını dile getiren Burkay, 'Son dönemlerde yaşanan global gelişmelerin ekonomimiz üzerindeki olumsuz etkilerinin Cumhurbaşkanımızın açıkladığı destek paketleriyle pozitif bir seyre döndüğünü görüyoruz. Ekonomik göstergelerin 2020'den itibaren yükselişe geçeceğine inanıyorum' diye konuştu. Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Feyzullah Eren Türkmen de 'Burası Bursa burada iş var' mottosuyla düzenlenen Bursa İnsan Kaynakları ve İstihdam Buluşması'nın hayırlı olmasını diledi.

'BELEDİYEYE VEYA KAMU KURULUŞLARINDA İŞE GİRMEK GİBİ BİR BEKLENTİ VAR'
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, 'İş arayan gençlerimizde belediyeye veya kamu kuruluşlarında işe girmek gibi bir beklenti var. Benimde en fazla karşılaştığım talep bu. Ancak belediye benim şahsi mülküm değil, ortak bir değer. Belirli sürelerde buralarda görev yapılır, vakti gelince de başkaları çalışır. Bizler sadece bu kurumların emanetçileriyiz. Çalışılacak tek yer belediyeler veya kamu kurumları değil. Son yıllarda özel sektörde de gayet güzel işlere imza atılıyor. Üniversiteyi bitiren veya bitirmeyen, mesleği olan veya olmayan bu noktada projeksiyonunu biraz daha geniş tutmalı. Bu buluşmanın da ana gayesi bu. Bu buluşmalar sayesinde birilerinin hayatına dokunabilirsek ne mutlu bize' dedi.

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SORUNU
Bursa Valisi Yakup Canbolat da, istidamın sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önemli sorunlarından biri olduğunu kaydetti. Türkiye ve dünyada en fazla kafa yorulan konuların başında istihdamın geldiğini kaydeden Vali Canbolat, 'Son yıllarda devam eden savaşlar, göçler, ekonomik krizler işsizliğin daha da kronikleşmesine neden oluyor. Ülkemizde son zamanlarda önemli bir dönemeçten geçiyor. Bir taraftan Türk Silahlı Kuvvetleri yurtiçi ve yurtdışında terörle mücadele ederken, diğer taraftan Cumhurbaşkanımızın himayelerinde başlatılan milli istihdam seferberliği devam ediyor. Dünya ile rekabet etmek istiyorsak nitelikli işgücüne sahip olmalı ve kaliteli üretim yapmalıyız. İş arayanlar ile sanayicimizi buluşturan bu etkinliğin Bursa'mız için hayırlı olmasını diliyorum' dedi.


Facebook
Sayı: 1226 - Tarih: 26.11.2019

Yazarlarımız