Ekohaber
Haber : 15.052 Yorum : 6.978 Yazar : 42 Sayı : 976
Pazar / 25-01-2015Prof. Dr. Ali Ceylan
a.ceylan@ceylanelektronik.com
Yazarın Diğer Yazıları
Haberi Gönder
geri
Kadın girişimciler

Kadın girişimciler
Çok sıcak bir Ağustos günü, öğle yemeğini değerli arkadaşım Coşkun İrfan'ın saygıdeğer eşi Hanife Coşkun'un işyerinde yedik. Hanife Coşkun, başarılı bir kadın girişimci. Yanında 120 kişi çalıştırıyor. Çoğu ilkokul mezunu genç kızlarımıza iş olanağı sağlamış, onların bilgilerini ve görgülerini de artırıyor. Kısacası, geleceğin anneleri olacak genç kızlarımızın dünyalarını aydınlatıyor. Çalışanlarının özgüven kazanmalarına ve kendi ayakları üzerinde durmalarına yardımcı oluyor. Ne kadar ulvi bir iş yapıyor değil mi?
Hanife Coşkun, işyerini en son teknoloji ile donatmış. Verimliliği en üst düzeye çıkarmış. Başarılı bir yönetim uyguluyor. Böylesi başarılı kadın girişimcilerin önünde saygı ile eğiliyorum. Sayıları artsın, yolları açık olsun.
Bugüne kadar girişim ve girişimcilik konusunda bir çok yazı yazdım. Ama, üzülerek belirtmeliyim ki; girişimcilik konusundaki yazılarımla hep erkekleri kastetmiştim. Büyük bir hata yapmışım. Bu nedenle, kadın girişimcilerden özür diliyorum.
Neyse ki; bugünlerde kadın girişimcilerle ilgili yazıların sayısı artmaya başladı da içim biraz ferahladı. Çevremdeki kadın girişimcilerin sayıları artıyor. Bu gelişmeleri sevinçle karşılıyorum. Ülkemizde kadın girişimcileri destekleyen kuruluşların sayısı da artmaya başladı.
KADİGER-Kadın Girişimciler Derneği, KAGİMER-Kadın Girişimci İş Geliştirme Merkezi, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu bunlar arasında sayılabilir.
Gelecek yıllarda,Türkiye'nin kalkınmış 10 ülke arasına girebilmesi için, özellikle kadın girişimcilerin desteklenmesi gerektiğine inanıyorum. Ancak, kadınlarımızı girişimciliğe özendirmek için, toplumda çok ciddi bir düşünce değişikliğine ihtiyacımız var. Bu konuda erkeklere de çok önemli görevler düşüyor. Biz erkekler, annemizi, eşimizi, kızımızı, kız kardeşimizi, çevremizdeki diğer kadınları, girişimcilik konusunda cesaretlendirmeliyiz. Oysa, günümüzde "Kadın Girişimciler Kurulu"nu oluşturan TOBB'un kurulduğu 1952 yılından beri, yönetim kurulunda hiçbir kadın görev almamış. Üzüntü verici değil mi?
TUSİAD'ın başkanlığını Arzuhan Doğan Yalçındağ'ın yapması çok güzel bir örnek oluşturuyor. Aynı şekilde, Türkiye Giyim Sanayicileri Derneği Başkanlığı'nı Aynur Bektaş'ın yapmış olması güzel bir değişimi ifade ediyor.
Bursa'da BUSİAD'ın Yönetim Kurulu'nda Beyhan Karabacak'tan sonra Oya Coşkunöz Yöney'in yer alması da güzel bir gelişmeyi gösteriyor.
İstatistiklere göre, Türkiye'de kadınların %49'u tarımda, %37'si hizmet sektöründe, %14'ü sanayide çalışıyormuş. Ülkemizde girişimci kadınların oranı ise, gelişmiş ülkelere göre çok düşük olarak tespit edilmiş. İş hayatındaki her on kadından sadece biri işveren konumunda imiş.
Gelişmiş ülkeler kervanına katılmamız için, her yıl 200.000 yeni girişimciye ihtiyacımız varmış. Bu nedenle, geçmişteki hatasını düzeltmek isteyen TOBB, 2008 yılı sonuna kadar 10.000 kadına ulaşmayı, onları eğitmeyi ve finansal açıdan desteklemeyi hedef olarak belirlemiş. Geç de olsa, bu girişiminden dolayı TOBB yönetimini tebrik ediyorum.
Umarım, kadın girişimcilerimizin sayısı hızla artar ve Türkiye kısa zamanda kalkınır. Ancak kadın girişimlerin yetiştirilmesi konusunda aile yanında aydın kafalı erkeklere, eğitimcilere ve kurumlar arası işbirliğine çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum.
Kadınlarımızın özgür olmalarını savunmak, çarşafı veya türbanı savunmaktan çok onların girişimci olmalarına ortam hazırlamakla mümkündür. Ekonomik özgürlük olmadan diğer özgürlükler ne kadar kullanılabilir ki?
Bazılarına duyurulur.


Yazarlarımız
w
Gümrük işlerinde iş akış planları Gümrük işl...
Ahmet Özenalp
w
Taksitle satış sözleşmeleri Taksitle satış s...
Ali Rıza Akbulut
w
İndirimli kurumlar vergisi taslağına göre çal...
Cevdet Akçakoca
w
“İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ ABD gündemine de giriyor… ...
Erdem Saker
w
Fitch, “Bakır fiyatları petrol ve demir cevhe...
Eren Ertoksöz
w
Kış ve beslenme Kara kış demek doğru mu bilm...
Esin Şeker
w
Draghinin eli güçleniyor mu? Euronun yaratıl...
Prof. Dr. İlker Parasız
w
Teknoloji affetmez Bilgi çağının hızına ayak...
Kemal Yamankaradeniz
w
Herkes normalleşmenin peşinde ama... Dünyanı...
Meftun Tayan
w
Sınır ötesi terörü destekleyenleri derece...
Dr. Mevci Ergün
w
Elektrik kayıp kaçak bedeli İşletmeler vata...
Av. Öztürk Yazıcı
w
EKOHABER olmak… EKOHABER olmak, bir aile kült...
Sercan Uslubaş
w
Tahsin ARDIÇ yazdı... BAŞKANLARDAN TIK YOK ...
Tahsin Ardıç
w
Dostlarıma ekonomik soru sordum... Dolar ve ...
Yalçın Aras
w
Yeni yıl, yeni yüz, tecrübeli bir heyecan Y...
Yılmaz Ardıç

Powered By VİTALTEKNOLOJİ
Hosting Server Web Tasarımı Sunucu Cloud Alan adı Domain
Copyright © 2013 Ekohaber
Adres: Tophane Meydanı Kale Sokak No: 2/A BURSA
Telefon: 0 224 223 29 29 (pbx) Fax: 0 224 223 47 48 E-mail: ekohaber@ekohaber.com.tr
ekohaber
twit twit twit