Ekohaber
Haber : 13.913 Yorum : 6.363 Yazar : 42 Sayı : 937
Çarşamba / 23-04-2014



geri
En ekonomik jeep Chery Tiggo 3

En ekonomik jeep Chery Tiggo 3
Sevgili okurlar, bu hafta sizler için yine bir Çin aracını test ettim. Chery Tiggo3. Chery'nin en çok satılan aracı. Böylesine durgun piyasada, Bursa'da ilgi yüzünden kapısında kuyruk olan, parayı peşin bile verseniz üç haftadan daha kısa sürede sahip olamayacağınız bir araçtan söz ediyorum...
Ne o? Şaşırdınız değil mi? Satışların yerlerde süründüğü bir ortamda kapışılan bir araç! Ama önce size kendi yaşadığım şaşkınlığı anlatmak istiyorum. Chery Tiggo'nun test sürüşü için Yalova Yolu üzerindeki İnallar Plaza'ya gittiğimde karşımda duran araç 4X4 yepyeni bir arazi aracıydı. Yani jeep... İlk şok, üzerine yazılmış fiyatı: 33 bin 900 YTL. Peki 70 bin YTL'nin altında jeep satılmayan bir ülkede bu nasıl oluyordu? Aracın fiyatı düşük bile olsa vergiler zaten faturayı kabartıyordu...
Neyse sırrı Satış Danışmanı Faruk Kaya açıkladı: "Bu araç 4X4 değil. 4X2, öncen çekişli bir otomobil. 1.6 litre, 16 valf ve 119 beygir güce sahip."
Bunu aracın dış görünüşünden fark etmek mümkün değil. Benzer bir aracı Hindistan markası Mahindra'da görmüştüm. Ama onun dizaynı daha çok Doblo'yu andırmıştı ve sanıyorum tutulmadı. Chery Tiggo3 dizaynı, tekerlerinin boyutu, yerden yüksekliği, arkaya yerleştirilmiş stepnesi... Tam bir jeep görünümünde.
Düşünüyorum da, jeepin asıl farkı 4 tekerlekten çekiş özelliği. Ama bu araçların neredeyse tamamı kent merkezlerinde kullanılıyor. Arazi vitesleri ve dört teker özelliği kullanılmıyor. Chery Tiggo 3, sanki daha gerçekçi gibi. Lüks jeep gibi bir otomobil. Dikkatinizi çekerim bu aracın ağırlığı 1.375 kilo. Benzinli. 57 litrelik yakıt deposu var.
Chery Tiggo 3'ün Forza ve Lusso versiyonları var. Bizim kullandığımız, deri döşeme ve açılır tavanı olan lüks versiyon Lusso oldu. 1.6 litrelik Acteco motor çok noktadan püskürtmeli elektronik yakıt sistemine sahip. Helezon yaylar, viraj denge çubuğuna sahip gelişmiş süspansiyon sistemi, hava soğutmalı 4 disk frenler, ABS ve EBD, sürücü ve yolcu hava yastıkları, alüminyum alaşımlı jantlar, elektrikli camlar ve sunroof, deri döşeme, arkada istediğin düzeni sağlamana olanak veren koltuklar, 12 v elektik soketi, ısıtmalı ön koltuklar, buğu önleyici cam silecekleri, kendiliğinden kararan iç dikiz aynaları, krom kaplı ön ızgara, usb girişli mp3 çalar, stereo ses sistemi, direksiyondan kumandalı müzik, stepne koruyucu, çatıda bagaj ızgarası... Araç 3 yıl veya 100 bin kilometre garantisi ile satılıyor.
Kullanma sırasında dikkatimi çeken şey, kolaylık oldu. Dört çeker özellik olmadığı için jeep değil otomobil gibi kullanıyorsunuz. Bastıkça giden bir araba. Ekonomik olsun diye 1,6 motor konulmasına, hafifliğe dikkat edilmiş olmasına rağmen yokuşlar çok kolay çıkılıyor, kasislerde pek savurmuyor. Dışarının gürültüsünü de almıyor. Deri döşemeler, krom kaplamalar araca gerçekten şık bir görüntü vermiş.
Sonuçta, pek de kullanılmayan dört çeker özelliğini bir kenara bırakırsanız, gerçekten şık bir jeepe 34 bin YTL'ye sahip olma şansı var. Motorlu Taşıt Vergisi taksidi de 280 YTL. Ancak örneğin Temmuz ayı başında başvuranlara ayın son haftasına kadar sıra veriliyordu. İlgi gören ve yakın gelecekte Bursa sokaklarında çokça görebileceğimiz bir araç.

Yazarlarımız
w
“ULTRA VIRES” KURALI Ultra Vires Ultra vire...
Ali Rıza Akbulut
w
DAHİLDE İŞLEME REJİMİNDE YENİ KOLAYLIKLAR T...
Cevdet Akçakoca
w
AFRİKA EKONOMİSİNDE LİDERLİK YARIŞI, Düne kad...
Erdem Saker
w
PASKALYA TATİLİ ÖNCESİ Londra Metal ...
Eren Ertoksöz
w
BAHAR GELİYOR DİKKAT!!!! Burun tıkanıklığ...
Esin Şeker
w
Üniversite sınavları yaklaşırken... Ben üniv...
Prof. Dr. İlker Parasız
w
“Tasarım Yapıldı; Ya Sonrası?” Ürüne farklılı...
Kemal Yamankaradeniz
w
Hızlı Feribot seçiminin yanlışlığı anlaşılıy...
Meftun Tayan
w
KARANLIKTA ÖRTÜLÜ SUÇLAR Ülkemizde 30 Mart 2...
Dr. Mevci Ergün
w
HAFTAYA BAKIŞ TCMB verilerine göre Nisan ayın...
Mustafa Karagöz
w
KİMLER HAKARET EDİP SÖVEBİLİR.? Her İnsan ist...
Av. Öztürk Yazıcı
w
EKOHABER olmak… EKOHABER olmak, bir aile kült...
Sercan Uslubaş
w
Bursa ekonomisiyle birlikte büyüdük Kuruluş S...
Tahsin Ardıç
w
EN KESTİRME YOL UZAK DA OLSA ANA YOLDUR.... G...
Yalçın Aras
w
Yeni yıl, yeni yüz, tecrübeli bir heyecan Y...
Yılmaz Ardıç
w
KOPENHAG KENTİNDEN ÇEVRECİ UYGULAMA ÖRNEKLER...
Ziya Güney

Powered By VİTALTEKNOLOJİ
Hosting Server Web Tasarımı Sunucu Cloud Alan adı Domain
Copyright © 2013 Ekohaber
Adres: Tophane Meydanı Kale Sokak No: 2/A BURSA
Telefon: 0 224 223 29 29 (pbx) Fax: 0 224 223 47 48 E-mail: ekohaber@ekohaber.com.tr
ekohaber
twit twit twit