Haber Detayı - 'Her gün üç işçi
“Her gün üç işçi

'Her gün üç işçi

'Her gün üç işçi
hayatını kaybediyor'

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik, Bilkent Otelde İSG Çalışmalarında İnsan Kaynaklarının Önemi konulu toplantıya katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Çelik, Türkiyede ortalama her gün üç işçinin hayatını kaybettiğini belirterek, 'Duyarlılık nerede olacak bakanlıkta, eyvallah. Duyarlılık nerede olacak işverende, eyvallah. Duyarlılık nerede olacak çalışan da, ama duyarlılık hepimizde olmalı. Bugün önemli bir düzenlemeye bakanlık olarak imza attık. Resmi yayınlandı ve yürürlüğe girdi. Maden yönetmeliğinde yapmış olduğumuz değişiklikler. Tam dört ayrı yoğunlukta çalışma yapıyoruz. Çalışma hayatının çok keskin kararları var. İşverenler var, çalışanlar var ve bürokrasi var. Şimdi bunların içerisinde bir çıkış yolu bulmak, sanıldığı gibi kolay değil' diye konuştu. Türkiyenin bu dönem içerisinde önemli mesafeler aldığını kaydeden Çelik, 'Yasal düzenleme sağlandı, iş bitti diyebilir misiniz? Bitmiyor ki, bu işin zihinlerde bitmesi çok önemli. Kapasitenizde sıkıntı varsa bu yasal düzenlemelerin uygulanabilirliğinde olamıyorsunuz ve yine sıkıntılarınız devam ediyor' dedi. Türkiye iş sağlığı konusunda en önemli sorununun farkındalık olduğunu ikinci sorunun ise yapısal sorunlar olduğunu ifade eden Bakan Çelik, 'Madenlerde bizim çok ciddi yapısal sorunlarımız var. Bu yapısal sorunlar devam edecekse mevzuat çıkarmamız bir şey ifade etmiyor. Yapısal sorunların devam ettiği bir yerde iş güvenliği sağlamak mümkün mü? Ama olaylara bakınız, sesimizi yükseltmemeye çalışıyoruz ama algı yönetimiyle sorun geciktirilmeye çalışıyor. Yok, arkadaş bu işin siyaseti olmaz. Bu işin içerisinde insan unsuru var. Onun için değerlendirmede herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır. Bakan olarak bunu yerine getirmek zorundayız ama sadece benim bakanlığımın değil, başka kuruluşları da ilgilendiren konular var' ifadelerini kullandı.
'Para kazanma hırsı, ihtiras almış başını gidiyor' diyen Faruk Çelik, herkesin sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmesi gerektiğini söyledi. Bakan Çelik, 'Türkiye dünya da iş kazalarında üçüncü sırada iddialarını eleştirerek, 'Dünya da birinciyiz, Avrupa da ikinciyiz gibi rakamlar veriliyor. Temeli olmayan bazı ifadeler ediliyor. Dünya da üçüncüyüz, hangi istatistiğe göre Türkiye şu Soma ve Ermenek işi olmamış olsaydı, yüz bin işi de 6 ölümün gerçekleştiği bir ülke noktasına gelmiştik. O derece politik bir sihir vardı. Her çıkan, mikrofonu alan hem siyasi alanda hem diğer alanlarda dünya da üçüncüyüz. Ne zaman ölçüm yaptın, hangi dünya ülkesini gezdin de Türkiyenin burada üçüncü olduğunu çıkardın. Afrika ülkelerini ne zaman gezdin. Öyle bir istatistik veri mi? var elinde, yok ama amaç birilerini karalamak istemiş at gitsin. Dünya da işçi kazalarında üçüncüyüz, getir istatistikleri bakalım. Onun için bu tür şeylerin ülkemize haksızlık yaptığını özellikle ifade ediyorum' şeklinde konuştu.


Facebook
Sayı: 985 - Tarih: 24.03.2015
Yazarlarımız