Haber Detayı - 'Hedef 80 bin yeni istihdam'
‘Hedef 80 bin yeni istihdam’

'Hedef 80 bin yeni istihdam'

Bursa iş dünyası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nda bir araya gelerek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından başlatılan 'İstihdam Seferberliği'ne destek verdi. BTSO Başkanı İbrahim Burkay, 'Hedefimiz, seferberlik ruhuyla yıl sonuna kadar ilave 80 bin yeni istihdam oluşturmak' dedi. 'İstihdam Sefereberliği Buluşması'nda konuşan BTSO Başkanı Burkay, Tükiye'de özel sektörün son bir yılda 155 milyar liralık makine ve teçhizat yatırımı yaptığına değindi. 2016 yılının 143 milyar dolarlık ihracat rakamı ile kapatıldığını vurgulayan Burkay, Bursa'nın yüzde 30'un üstünde bir artış performansı yakalayarak öncü rolünü sürdürdüğünü söyledi. Son 5 yılda Çin ve Katar'dan sonra en hızlı büyüyen ekonomi olduğumuzu ifade eden İbrahim Burkay, global pazarlardaki ekonomik durgunluğa rağmen, iç piyasadaki canlılığı artırmak için bu kapsamda hükümetin işverenlere yönelik önemli istihdam teşviklerini hayata geçirdiğini belirtti. 'İstihdam için üretim, üretim için ise iç tüketim şart' diyen BTSO Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye ekonomisinin yüzde 80'ini iç tüketimin oluşturduğuna değindi.
Bursa özel sektörün yaklaşık 670 binden fazla kişiye istihdam sağladığını vurgulayan İbrahim Burkay, 2014 yılının sonunda 626 bin düzeyinde olan istihdamı son 2 yılda 35 bin arttığını ifade etti. 'Hedefimiz, seferberlik ruhuyla yılsonuna kadar ilave 80 bin yeni istihdam oluşturmak' diyen İbrahim Burkay, şöyle devam etti:
'Özellikle işsizlik oranlarımızı süratle aşağı çekmek için eleman alımlarımızı hemen başlatmalıyız. Böylelikle kent olarak AB ortalamasının bile altında kalan yüzde 7,8'lik işsizlik rakamımızı yılsonunda yüzde 6 seviyelerine çekmeyi hedefliyoruz. Özel sektörümüzün iş gücü piyasasına sağlayacağı her katkı ekonomimize de büyük bir hareket getirecektir. 3 istihdam bürosunu yakında hayata geçiriyoruz. Ayrıca artı istihdam seferberliği kapsamında dijital bir platform da hazırlıyoruz. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığımız tarafından başlatılan 'Büyükanne Projesi'ne de en büyük desteği veren odaların başında geliyoruz. Kadınlarımızın istihdamda daha fazla yer almasına yönelik katkılarımızı sürdürüyoruz. 2 yıl önce hayata geçirdiğimiz Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi'miz ile 64 ayrı meslekteki istihdamın niteliğini uluslararası standartlara ulaşmasına liderlik ediyoruz. BUTGEM'de start verdiğimiz eğitim seferberliğinden faydalanan gençlerimizin sayısı 20 bine yaklaştı. BTSO olarak 1 milyar liralık bir fonu Bursa iş dünyasının kullanımına sunuyoruz.'
Facebook
Sayı: 1084 - Tarih: 14.02.2017
Yazarlarımız