Haber Detayı - Güçlü birikim 'Hayat' yatırımına yansıdı...
Güçlü birikim ‘Hayat’ yatırımına yansıdı...

Güçlü birikim 'Hayat' yatırımına yansıdı...


'Bursa da önemli bir tesis açığı vardı' diyen Dr. Ahmet Özkul, mevcut hastaları ile birlikte hasta sayılarının yüzde 50-60 oranında artış gösterdiğini ifade etti.

'Ankara yolu Büyükşehir Belediye binası karşısında açtığımız yeni Hayat Hastanesi, 20 bin metrekare ve 14 katlı tesisimiz çok önemli oranda Bursa'nın açığını kapatarak şehre ciddi katkı sağlamaktadır' diyen Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul, 400 kişiye istihdam yaratarak mimarisi güçlü bir yapıyı Bursa'ya armağan ettiklerini belirtti. 1978 yılında kaliteli sağlık hizmeti sunabilmek hedefiyle İnönü Caddesi'nde temeli atılan Hayat Hastanesi, bugünkü gelinen noktada güçlü kadrosu ile sağlık birimlerini artırarak, hizmet çıtasını yükseltti ve dev bir yatırıma imza atarak en seçkin hastanelerden birini hizmete açtı.
Hayat Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ahmet Özkul, Başhekimi Dr. Fatih Özkul ve Genel Müdürü Betül Özkul Kabalar ile birlikte yeni Özel Hayat Hastanesinin bugünkü sürecinden sağlık turizmine ve sağlık yatırımlarına kadar herşeyi konuştuğumuz röportajımız...

Yeni Hayat Hastanesine taşıma sürecinizden sonrasını anlatır mısınız?
Mevcut hastalarımız ile birlikte hasta sayımız yüzde 50-60 oranında artış gösterdi . Bursa da önemli bir tesis açığı vardı. Ankara yolu Büyükşehir Belediye binası karşısında açtığımız yeni Hayat Hastanesi, 20 bin metrekare ve 14 katlı tesisimiz çok önemli oranda Bursa'nın açığını kapatarak şehre ciddi katkı sağlamaktadır.Yeni binamızın ve yeni lokasyonumuzun getirdiği birtakım avantajlar var. Ulaşımı kolay bir yer seçtik. Otopark sorunu olmayan bir yapı oluşturduk.Ayrıca vatandaşlarımızı ücretsiz 'servis aracımız ile Hayat Hastanesi 'nin yeni tesisine taşıyoruz. Büyük bir tesis sayesinde yeni tıbbi birimler, ameliyathaneler açabildik. Yatak sayımızı arttırdık, hizmet kalitesini geliştirdik. 400 kişiye istihdam yaratarak mimarisi güçlü bir yapıyı kentimize armağan ettik. Hastalarımız, personelimiz ve bizler mutluyuz.
Böyle büyük bir tesisi kurarken neleri hayal etmiştiniz?
Donanımlı alt yapıya sahip, işinde uzman doktorların görev yaptığı, ameliyathanelerinde en son teknoloji ile donatılmış cihazların kullanıldığı, aile olma bilinci istikrarında ve her kesimden hastaya sağlıktan yararlanabilme imkanı sunan bir sağlık merkezi, bir Bursa markası ve örnek gösterilecek bir hastane kurmak için harekete geçtik. Hastanemiz Hasan Sözüneri tarafından projelendirilerek , salt tıbbi hizmet amacıyla inşa edilen bir yapı olarak tasarlandı. İç tasarımı ise John Hopkins hastanelerini tasarlayan yabancı tasarımcılar tarafından tamamlandı. Binamızın içinde konferans salonları bulunan adını Hayat Akademi olarak koyduğumuz bir eğitim merkezi olsun istedik. Bir vakıf kurduk. İleride Sağlık Meslek Yüksekokulu'na dönüşebilecek yapılanmalar oluşturmayı ve belki de bir fakülte kurmayı hayal ettik. İnsanlara en üst düzeyde sağlık hizmeti sunabilecek kapasiteye sahip herkesin güven duyarak geleceği bir hastane oluşturmak istedik.
Yeni birimlerinizden
bahseder misiniz?
Sadece fiziki yapıyı oluşturmakla kalmadık, bu noktada sağlık hizmetinde kalite çıtasını yükseğe çıkarmak adına sistemimize yeni eklemeler yaptık. Mustafakemalpaşa'dan, Emek'ten, İnegöl'den gelerek tedavi olan vatandaşlarımız için yeni birimler oluşturduk. MR, tomografi, dijital röntgen sistemlerimizi yeniledik. Hiç dışarı gitmeden, röntgeni aldığımız gibi doktorun ekranında görülebilecek röntgen sistemi ve Girişimsel Radyoloji düzenini kurduk. Bu konuda oğlum Dr. Fatih Özkul'un hem Radyoloji Uzmanı hem de Başhekimimiz olarak araştırmaları önemli sonuçlar verdi ve tedavilerde müthiş hız kazandık. Bir başka yeni birim ise kadın doğum alanında hazırlandı. 6(altı) kadın doğum doktoru ile sağlık hizmeti sunmaktayız. Ebe, karşılama, doğum hizmetlerinin yanı sıra 'çocuk ve yeni doğan yoğum bakımı' birimimiz önemli bir eksikliğin ortadan kalkmasını sağladı. 4 ay içinde doğum sayıları itibarıyla Bursa'da en önde gelen hastane olma unvanı yakaladık, bunu Sağlık Müdürlüğümüzün ifadelerinden anladık. Mevcutta var olan birimlerimizi de yeni tersisimizle kuvvetlendirdik. Genel Cerrahi birimimiz en ağır onkoloji ameliyatlarını yapabilecek kadro, ameliyathane ve ekipmana kavuştu. Bursa'da lazerle hemoroid ameliyatı yapabilen birkaç merkezden biri haline geldik. Bu tedaviyi başarıyla yapan oldukça tanınmış bir hekim arkadaşımızı da bünyemize davet ettik. ERCP denen yöntemle safra yollarını tıkayan taşları alan bir yöntem uyguluyoruz. Bu yöntem için kullanılan cihazı da ekipmanlarımız arasına ekledik ve artık ameliyatsız sorunu çözebiliyoruz. Cihaz, yeni teknoloji ve sistemler açısından sürekli güncellenerek modern çalışma alanları yaratıyoruz.
Yabancı hastalardan hastanenize talep ne durumda?
Yurtdışındaki sağlık hizmetleri oldukça pahalı, Türkiye ve özellikle Bursa sağlık turizminde çok tercih edilmektedir. Hayat Sağlık Grubu hem fiziksel yapılanması hem de kapsamlı sağlık hizmetlerinin geliştirilmesi sayesinde sağlık turizmi için hazırdır. Özellikle diş sağlığı ve diş protezleriyle ilgili iyi hizmet sunan üniteler oluşturduk. Saç ekimi konusunda uzmanlaştık. Burun estetiği konusunda ve bölgesel zayıflama anlamında estetik cerrahlarımız oldukça başarılı işlere imza atıyor. Tüm bu olanaklar Bursa'nın sağlık turizmde tercih edilmesi açısından önemli girişimlerdir. Yeni tesisimizle 5 yıldızlı sağlık hizmeti verebilmek için elimizden gelenin en iyisini yapıyoruz.
Betül Özkul Kabalar sağlık sorunları konusunda yaptığınız çalışmaları dinleyebilirmiyiz?
Güncel sağlık konuları üzerinde de ciddi araştırmalar ve tedavi yöntemleri uyguluyoruz. Obezite konusunda tedaviye ihtiyacı olan için ameliyatların yapılabileceği birimleri oluşturduk ve alanında deneyimli uzman hekimleri hastanemiz bünyesine kattık. Hayat Hastanesi'nin en önemli atılımlarından biri de üroloji birimlerimizde gerçekleştirdik. Sünnet operasyonları elbette yapılmaya devam edecek ama bir yandan da lazerle taş kırmak operasyonlarına ağırlık veren birimlerimiz ve cihazlarımızla hizmete devam edeceğiz. Böbrek taşları ve idrar yolları taşları konusunda kapsamlı lazer tedavi hizmetlerini hızla sürdürmekteyiz. Dahiliye ve çocuk hastalıkları birimlerimizde önemli ilerlemeler gerçekleştirdik. Oldukça pozitif bir atmosferde uyguladığımız tedaviler sayesinde çocuklarımız artık hastanemize çekinmeden gelebilmekte, aileler ve çocuklar uygulamadan çok memnun. Hayat Diş Polikliniğimiz de unutmamak gerekir.Diş polikliğinimiz de hızlı ve güvenilir ağız sağlığıyla hizmetleri verilmektedir. Hayat Sağlık Grubu, aynı zamanda Ortak Sağlık Güvenliği Birimi ile de Bursalı şirketler için önemli hizmetler sunmaktadır. Hayat Tıp Merkezi ile kentimizin başka bölgelerinde de vatandaşlarımıza ağırlamaktayız. Bütün grubu düşündüğümüzde 400'e aşkın çalışanı olan, önemli know-how sahibi dev bir aileyiz.
Hayat Hastanesi başhekimi Fatih Özkul, hastaneniz tüm hastalıkların tedavisinde donamı ile yer alıyor.
Sizin eklemek istedikleriniz var mı?
Geçirdiğimiz son aylar bizim için çok önemliydi. Neler yapabileceğimizi, yeni birimlerin nasıl kazanımlara dönüşeceğini görmemiz gerekiyordu. Sonuçlar beni çok memnun etti.Her birimimizin her geçen gün daha da güçlü ve kapsamlı olarak hizmet verdiğini görmek bizleri onurlandırıyor. Bir diğer gurur verici gelişmeyi, göz hastalıklarının tedavisi alanında yaşadık.
Göz bölümümüzün ameliyathanesini, genel ameliyathanelerden ayrı tuttuk ve bağımsız kıldık. Fiziki ve yasal şartları yerine getirilerek oluşturduğumuz bir göz ameliyathanemiz var. Sabahtan akşama kadar, her gün ameliyat yapılıyor. Fako ameliyatları, vitrektomi(retina) ameliyatları yapabiliyoruz. Hayat Hastanesi, tüm birimlerinde orta ölçekli fiyat tarifesi politikası ile çalışmaktadır. Yani bizim hastanemizde sizi zorlayan faturalar ile karşılaşmazsınız. Hayat Hastanesi'nde, vatandaşlarımızın güvenerek geldiği bir yapı oluşturmak istedik ve bunu başardığımızı düşünüyorum.

Facebook
Sayı: 1157 - Tarih: 10.07.2018
Yazarlarımız