Haber Detayı - Gayrimenkulde 'sertifika' dönemi
Gayrimenkulde ‘sertifika’ dönemi

Gayrimenkulde 'sertifika' dönemi


TOKİ öncülüğünde başlatılan yeni uygulama ile inşaat şirketleri konut satma yerine proje bazında 'Gayrimenkul Sertifikası' çıkaracak. Sertifikalar borsada işlem görebilecek, böylece inşaat fırmaları banka kredisi kullanmadan inşaat yapabilecek.

Gayrimenkul piyasasında yeni bir finansman modeli oluşturuluyor. Türkiye'de ilk kez Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) öncülüğünde Makro İnşaat'ın Park Mavera 3 projesinde uygulanacak 'gayrimenkul sertifikası' sistemi kamuoyuna açıklandı. Artık inşaat firmaları, proje bazında sertifika çıkaracak. Konut satın alacak parası olmayan kişi ve kuruluşlar da ellerindeki para kadar sertifika alarak konuta yatırım yapmış olacak.
Sertifika arzı Nisan'dan itibaren başlayacak. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) Başkanı Vahdettin Ertaş, gayrimenkul sertifikası ihracında paranın projenin tamamlanma yüzdesine göre ihraççı şirkete aktarılacağını belirterek, projenin yarım kalma ihtimalinin sonlandırıldığını söyledi. SPK Başkanı Ertaş, gayrimenkul sertifikası modelinin yabancıların da pay alabilmesine imkan verecek şekilde düzenlendiğini, burada herhangi bir üst sınır bulunmadığını, bir projenin tamamını bir yatırımcı alabileceği gibi çok sayıda yatırımcının da alabileceğini ifade etti.
Gayrimenkul finansmanının orta ve uzun vadeli bir finansman olduğunu belirten Ertaş, sadece banka kredisine dayalı finansmanın hem maliyetleri yükselttiğini, hem de gayrimenkullerin likiditesi düşük olması nedeniyle alım satımda duraksamaya ve küçük tasarruf sahiplerinin bunun dışında kalmasına yol açtığını söyledi
DEVAM EDEN PROJELER DAHİL
Ertaş, özel sektör firmaları tarafından da gayrimenkul sertifikası ihracının uygulanabileceğini belirterek, şunları kaydetti: 'Örneğin ihraç yapıldı ve 100 milyon lira fon sağlandı. Yüzde 10'u ihraççı şirkete hemen verilecek. Geriye kalan yüzde 90'lık kısım inşaatın tamamlanma yüzdesine göre, yapı denetim şirketlerinin düzenleyeceği rapora göre serbest bırakılacak. En sonunda bütün proje tamamlanınca geriye kalan kısımlar ihraççı şirkete aracı banka tarafından ödenecek. Yani TOKİ ihracında paranın tamamı TOKİ'nin kasasına girecek ama özel sektör ihraçlarında, projenin tamamlanma yüzdesine göre paralar ihraççı şirkete aktarılacak. Dolayısıyla projenin yarım kalma ihtimali böylece sonlandırılmış oluyor.'
Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Mehmet Ergün Turan, gayrimenkul sertifikası ihracının sadece gayrimenkul sektörü değil finansal piyasalar için de önemli olduğunu ifade etti. Makro İnşaat Başkanı Ercan Uyan, 'Park Mavera 3 projesinde toplam 33 bin 703 metrekarelik satılabilir alanla beraber ilk arzı yapacağız. Pay tutarımız 42,5 lira. 3 milyon 370 bin 336 pay ihraç edeceğiz. Bunlardan 143 milyon 239 bin 280 lira hasılat toplanacak. Bu hasılatı metrekareye bölerseniz, metrekaresi 4 bin 250 lira olacak' yanıtını verdi. (a.a.)

Facebook
Sayı: 1088 - Tarih: 14.03.2017
Yazarlarımız