Haber Detayı - Faruk Özlü: Patent sayımız 65 bine ulaştı
Faruk Özlü: Patent sayımız 65 bine ulaştı

Faruk Özlü: Patent sayımız 65 bine ulaştı


Yerli otomobil projesinin, Türkiye sanayisine ve katma değerine yeni bir ivme kazandıracağına işaret eden Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, 'Bu yıl, Ar-Ge merkezi sayımızı bine, tasarım merkezi sayımızı 250'ye, teknopark sayımızı 80'e çıkaracağız' dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, '2017'de 436 Ar-Ge merkezi ve 136 tasarım merkezi kuruldu. Böylece 773 Ar-Ge merkezi, 142 tasarım merkezi sayısına ulaştık. 2017'de 5 yeni teknoloji geliştirme bölgesi kurduk. Teknopark sayımız 69'a ulaştı ve 5 teknopark kurulma aşamasında. Bu yıl, Ar-Ge merkezi sayımızı bine, tasarım merkezi sayımızı 250'ye, teknopark sayımızı 80'e çıkaracağız.'
Özlü, toplam patent sayısının 65 bine, marka sayısının 925 bine, coğrafi işaret sayısının ise 303'e ulaştığını belirterek, Milli Eğitim Bakanlığı ile yürüttükleri '300 OSB'ye 300 Teknik Kolej' çalışması kapsamında, bu yıl 10 teknik kolej açacaklarını bildirdi.
Geçen yıl, 274 bin KOBİ'ye 6,7 milyar lira kredi verdiklerini anımsatan Özlü, genç girişimcilerin desteklenmesi, KOBİ'lerin markalaşması amacıyla KOSGEB bütçesine ayırdıkları kaynağı, bir önceki yıla göre yüzde 60 artırarak 1,7 milyar liraya çıkardıklarını ifade etti. Özlü, yüksek teknolojili yerli ürün seferberliğini 2023 hedeflerinin ayrılmaz bir parçası olarak gördüklerinin altını çizerek, tüm bakanlıkların birbirleriyle eşgüdüm ve ahenk içinde çalışmaya devam edeceğini dile getirdi.
2018 TEKNOLOJİDE ATILIM YILI OLACAK
Ekonomi Bakanlığı ile Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) tarafından düzenlenen Uluslararası Yatırımcılarla İstişare toplantısına katılan, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yerli ve milli üretim politikasıyla 2018'in 'teknolojide atılım yılı' olacağını belirterek, 'Bu yıl, Ar-Ge merkezi sayımızı bine, tasarım merkezi sayımızı 250'ye, teknopark sayımızı 80'e çıkaracağız' dedi.Türkiye'nin tarihin hiçbir döneminde içe kapanan, kendi kabuğuna çekilen bir ülke olmadığını vurgulayan Özlü, aksine çok yönlü, dünyanın gerisine düşmeyen, trendleri doğru okuyan, kendi ekonomisini zor şartlara karşı dirençli kılan istikrarlı politikalarıyla Türkiye'nin vizyoner bir duruş sergilediğini ifade etti.2018'in teknolojide atılım yılı olacağına işaret eden Özlü, bu atılımı yerli ve milli bir üretim politikasıyla hayata geçireceklerini söyledi.Özlü, 2002'den bugüne teknolojiye, Ar-Ge'ye, inovasyona ve tasarıma ciddi yatırımlar yaptıklarını, Temmuz 2017'de hayata geçirilen Üretim Reform Paketi'nin olumlu yansımalarını almaya başladıklarını anlattı.
Facebook
Sayı: 1133 - Tarih: 23.01.2018
Yazarlarımız