Haber Detayı - 'Endüstri 4.0 yatırımları teşvik altına alınması gerekiyor'
‘Endüstri 4.0 yatırımları teşvik altına alınması gerekiyor’

'Endüstri 4.0 yatırımları teşvik altına alınması gerekiyor'


Elif Didem Danacıoğlu


Uzun vadeli strateji belirleme noktasında, geçmişte olduğu gibi bugün de Bursa'nın taşıdığı potansiyele inanan Bosch Grubu, fabrikadaki kapasite artışına bağlı olarak Bursa'da büyümeye devam edecek. Alman devi BOSCH, Türkiye'de bu yıl 650 milyon lira yatırım yapıyor ve aslan payı Bursa' ya...


Sanayinin itici gücü konumundaki güçlü temsilcilerinden biri olan BOSCH Türkiye için Bursa'nın her zaman önem taşıyan bir üretim merkezi olduğunu ifade eden Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, 'Bosch Türkiye, 2017 yılına bütün iş kollarında büyüme kaydederek pozitif bir başlangıç yaptı. 2017'de yüzde 10 büyüme öngörülmektedir. Ar-Ge alanında da yatırımlar artarak devam etmektedir. Geçen yıl 100 milyon TL tutarında Ar-Ge yatırımı yapıldı. 2'si Bursa'da bulunan 4 Ar-Ge merkezinde, 600 çalışanla önemli bir kısmı uluslararası düzeyle olan 200'den fazla proje üzerinde çalışılmaktadır' dedi.
Bosch'un 2011 yılında Alman hükümetiyle 'Sanayi 4.0'ı başlattığını ve dünyaya lanse ettiğinin altını çizen Steven Young, dünya çapında 250 üretim tesislerinin olduğunu ve bunların 100'den fazlasının şu anda 'Sanayi 4.0' uyumlu olarak çalıştığını ifade etti. Bursa'daki dizel fabrikada, Manisa'daki termoteknik ve Çerkezköy'deki fabrikalarının da bu 100 fabrikanın içinde yer aldığını ifade eden Steven Young, 2014 yılından itibaren Bosch'un Türkiye'de bu uygulamaları fabrikalarında başlatmış durumda olduğunu söyledi. Kendi fabrika uygulamalarına paralel olarak Türk sanayicisiyle 'Sanayi 4.0'ı buluşturmaya başladıklarını ifade eden Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young ile BOSCH Grubu'nun detaylarını incelediğimiz tüm başlıkları bu sütunlardan sizlerle buluşturuyoruz...

BOSCH Türkiye'nin 2017 hedeflerini paylaşır mısınız?

Bosch, Türkiye'de 100 yılı aşkın süredir varlık göstermektedir. İlk fabrikasını 1972 yılında Bursa'da kurduğu günden bu yana Türkiye'de 2,5 milyar avro yatırım gerçekleştirdi. 2016'da Türkiye'ye 750 milyon Türk Lirası yatırım yapılmıştır. Türkiye, 2016 yılında da Bosch dünyasında en fazla yatırım yapılan dördüncü ülke oldu. Bosch Türkiye, cirosunu yüzde 14 oranında artırarak 12 milyar Türk Lirasına çıkardı. Bosch Türkiye; 'Mobilite Çözümleri', 'Enerji ve Bina Teknolojileri', 'Sanayi Teknolojileri' ile 'Dayanıklı Tüketim Malları' alanlarındaki 5 ayrı şirketle Bursa, Kocaeli, Manisa ve Tekirdağ / Çerkezköy'deki 8 üretim tesisinde faaliyetlerini gerçekleştirmektedir. Bosch Türkiye'nin çalışan sayısı 17 bin kişiyi aşmıştır. Bu Türkiye'yi, Almanya'dan sonra Avrupa'nın en büyük, dünyada ise 5. lokasyonu haline getirmiştir. Bosch, Türkiye'den 4 kıtaya, 40 ülkeye ihracat yapmaktadır. Geçen yılki ihracat cirosu 7 milyar TL'dir. Bu toplam cironun yüzde 58'e karşılık gelmektedir. Bosch Türkiye, toplam ihracatın yüzde 1,5'ini sahiplenerek, ülke ekonomisine katkıda bulunmaktadır. Ar-Ge alanında da yatırımlar artarak devam etmektedir. Geçen yıl 100 milyon TL tutarında Ar-Ge yatırımı yapıldı. 2'si Bursa'da bulunan 4 Ar-Ge merkezinde, 600 çalışanla önemli bir kısmı uluslararası düzeyle olan 200'den fazla proje üzerinde çalışılmaktadır. Bosch Türkiye, 2017 yılına bütün iş kollarında büyüme kaydederek pozitif bir başlangıç yaptı. 2017'de yüzde 10 büyüme öngörmektedir.Motosikletler için 'expres valf' dediğimiz bir servis konsepti başlatıyoruz Türkiye'de. İlk 3 tanesini bu sene yapacağız ve önümüzdeki 3 yıl içinde bunun sayısını 30'a çıkartacağız.Yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bosch, 'dizel ve benzinli' ve 'fren ve hidrolik' sistemleri üreten tesisler özelinde büyümeye devam ediyor. Özellikle fren sistemlerinde kapasite artırdıklarını, 1,3 milyon araca hizmet eden eski yerleşkenin, kapasite artırımıyla 2,2 milyon araca hizmet verebilecek bir duruma geldik.

Bursa'da büyüme hedeflerinizden bahseder misiniz?

Türkiye'de bu yıl 650 milyon lira yatırım yapıyoruz, aslan payı Bursa' ya gelecek.
Bursa, Türkiye'deki kalemiz diyebiliriz. Fabrikalarımızdaki kapasite artışına bağlı olarak Bursa'da büyümeye devam edeceğiz. Bosch Dizel ve Benzinli Sistemler Fabrikaları, otomotiv yan sanayisi anlamında Bosch Grubunun dünyadaki en değerli, en modern üretim tesislerindendir. Bosch Fren Sistemleri Fabrikası da Türkiye otomotiv sektörünün gelişimine katkı sağlamaya devam etmektedir. Yenilenen üretim tesisiyle 1,3 milyon araçlık servo fren kapasitesini 2,2 milyona yükselten fabrika, üretiminin yüzde 88'ini iç pazar için gerçekleştirmektedir. Bosch Rexroth'un Bursa fabrikasında bu yıl yeni hatlar devreye alındı. Bu yeni hatlarda, kazı makineleri, inşaat makineleri, vinçler, tarım ve orman makineleri ile traktörlerde kullanılan eksenel pistonlu ürün grubuna ait yeni pompa / motorların üretimine başlanacaktır. Ayrıca Mobil Kontrol ürün grubu içerisinde mevcut kontrol bloğu üretimi genişletilecek, iş ve tarım makinelerinin hidrolik fren sistemlerinde kullanılan ürünlerin imalatı Bursa'da yapılacaktır. Bosch Grubu, Türkiye'nin teknoloji ve inovasyon merkezi konumunda olan Bursa'yı önemli bir Ar-Ge ve ihracat merkezi olarak konumlandırmaktadır. Bosch, uzun yıllara dayanan tecrübesini gençlere aktarmaya devam ediyor. Bu amaçla 1999 yılından bu yana hizmet veren Bosch Mesleki Eğitim Merkezinin faaliyetleri sürüyor. İlk günden bu yana 6.086 öğrenci merkezimize başvururken, bugüne kadar 328 öğrenci mezun oldu. Son olarak Bosch Bursa Dizel ve Benzinli Sistemler Fabrikası ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında 'Eğitimcilerin Eğitimi Projesi' iş birliği sözleşmesi imzalandı. İş birliği, Atölye ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin yeni teknolojilere dayalı mesleki bilgi ve deneyimlerinin geliştirilmesini kapsıyor. Proje kapsamında, söz konusu alanların öğretmenlerine, 3 yıl boyunca Bosch bünyesinde yeni teknolojilere dayalı eğitimler verilecek.

Sanayi 4.0'ı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bosch, 2011 yılında Almanya'da hükümetle birlikte Sanayi 4.0'ın öncüsü olmuştur. Bosch'un Sanayi 4.0 vizyonu hem kendi fabrikalarında hem de tedarikçilerden müşterilere kadar bu teknolojiyi ve faydalarını kazandırmaktır. Şu anda dünyadaki 250 Bosch tesisinin 100'den fazlasında Sanayi 4.0 hayata geçirilmiştir. Bu dönüşüme Bosch Türkiye de dahildir. Bu anlamda, Bosch Sanayi 4.0'ı Türkiye için önemli bir fırsat olarak görmekte, sanayicileri dijitalleşen endüstriyel dünyaya hazır olmaları konusunda teşvik etmektedir. Bosch ayrıca, Sanayi 4.0 konusunda edindiği tüm bilgi ve tecrübeyi, Türk sanayicisiyle paylaşıp, ülke ekonomisine katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Bu amaçla kurulan Sanayi 4.0 Ekibi, bu dönüşümün bir parçası olmak isteyen sanayicilerle görüşmekte ve saha analizleri yapmaktadır. Bosch Türkiye, bu konuda ne kadar açık ve paylaşımcı olduğunu göstermek için, birikimlerini paylaştığı 'Sanayide Gelecek' isminde bir platform kurmuştur. Bursa, Sanayi 4.0 projelerinde de önemli bir kaledir. Bursa fabrikalarında Sanayi 4.0 ile ilgili organizasyon çalışmaları 2014 yılında başlamıştır. Sanayi 4.0 ekibi, bakım maliyetlerinden tasarruf etmek ve üretim kapasitesini artırmak üzere farklı projeler yürütmektedir. Hayata geçen projeler özellikle lojistik süreçlerinde otomasyon, dijital fabrika ve büyük veri uygulamaları alanlarındadır. Bugün gerek Bursa'daki fabrikalarda gerekse Manisa fabrikasında farklı projeler üzerinde çalışmalar sürmektedir. Bosch, 2011 yılında Alman hükümetiyle 'Sanayi 4.0'ı başlattığını ve dünyaya lanse etti. Dünya çapında 250 üretim tesisimiz var ve bunların 100'den fazlası şu anda 'Sanayi 4.0' uyumlu olarak çalışıyor. Bursa'daki dizel fabrikamız da Manisa'daki termoteknik ve Çerkezköy'deki fabrikamız da bu 100 fabrikanın içinde yer alıyor. Yani 2014 yılından itibaren biz Bosch olarak Türkiye'de bu uygulamaları fabrikalarımızda başlatmış durumdayız.Kendi fabrika uygulamalarımıza paralel olarak Türk sanayicisiyle 'Sanayi 4.0'ı buluşturmaya başladık. Bunun için bir yazılım merkezi kurma hazırlığı içindeyiz. Kesinlikle Endüstri 4.0 yatırımlarının teşvik altına alınması gerekiyor. Bu doğrultuda memnuniyet verici gelişmeler var. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bir çalışma grubu kuruldu. Bu grubun içinde STK'lar, odalar ve tabii ki sanayiciler var, biz de varız. Bunun gelişmesi ve yayılması için hükümetimiz konuya olumlu bakıyor. Türk sanayicisinin rekabetçi farkını korumak ve geliştirmek için mutlaka Sanayi 4.0'ın ülkemizin gündeminde olması ve bu konuda da yol almamız gerekiyor.

Makina sektörünü nasıl değerlendiriyorsunuz?

Makina denince, çok geniş bir yelpazeden bahsediyoruz. Yıllardır Türkiye'de yerli makina üretiliyor ve Bursa'da da oldukça güçlü makina üreticileri var. Türkiye makina ihtiyacını karşılıyorlar diyebilirim. Bursa'dan 80'den fazla ülkeye ihracat yapılıyor. Türk makina sektörü iyi ve büyümeye açık bir sektör. Şu andaki bulunduğu konum oldukça güçlü.

Otomotiv ana ve yan sanayiyi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Bursa, otomotiv ve otomotiv'e hizmet eden yan sanayi açısından türk sanayisi ve ekonomisi için çok önemli bir noktada bulunuyor. Bu anlamda iyi bir alt yapı var. Otomotiv sektörü gayri safi milli hasıla'nın büyük bir kısmını ve önde gelen bir sektördür. İhracatı ve yerlileştirme oranları çok yüksek. Bu yerlileştirme oranı arttırılabilir. Türkiye şuandaki bulunduğu noktadan yeni teknolojilere geçebilir. Özellikle insan kaynak alt yapısı gerek üniversite mezunları gerek yazılım konusunda var ve daha da güçlendirilebilir diye düşünüyorum. Türk otomotiv sanayisinin gelecekte bekleyen konusu mobilite dediğimiz değişime iyi bir şekilde ayak uydurmaktır.

Facebook
Sayı: 1112 - Tarih: 29.08.2017
Yazarlarımız