Haber Detayı - En zengin 100 açıklandı
En zengin 100 açıklandı

En zengin 100 açıklandı

Ekonomist dergisinin geleneksel çalışmaları arasında yer alan Türkiye'nin en zengin kişi ve aileleri listelendiği 'En Zengin 100 Araştırması'nın bu yıl 14'üncüsü yapıldı. Ekonomist Dergisi'nin araştırmasında, Bursa'dan 4 aile yer alıyor.

Ekonomist dergisinde yer alan açıklamaya göre, kurdaki hareketlilik, borsadaki değerlendirmeler, satınalmalar veya varlık satışları, listeyi etkileyen ana unsunlar olarak değerlendirildi. Ekonomist dergisinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'nin yanında ülke riskini dağıtarak farklı bölgelere yatırım yapan , yurtdışı iş hacmi yüksek, kur riskinden korunan kişi ve aileler listede daha üst sıralarda yer buldu.
TL gelirleri daha çok olanlar kurdaki yükseliş nedeniyle listede geriledi. Listeyi etkileyen ana faktör, global ve yurtiçinde yaşanan gelişmelerin etkisiyle hareket eden dolar/ kuru olarak ifade edildi. Dünyada en fazla dolar milyaderi olan ülkerler sıralamasında 1'inci sırada ABD yer alırken, 2'inci sırayı Çin ve 3'üncü sırayı Almanya aldı. Türkiye ise 12'inci sırada yer aldı. Koç Ailesi, Şahenk Ailesi ve Şevket Sabancı Ailesi ilk üçteki yerlerini korumaya devam etti. Bu yıl listeye yeni giren isimler ise; Altınkılıç Ailesi ve Tahincioğlu Ailesi oldu.

Bursa'dan 4 aile var

Türkiye'nin en zengin 100 kişi ve ailesi sıralamasında, Bursa'dan Zorlu Ailesi – Zorlu Holding, Özdilek Grubu – Hüseyin Özdilek , Orhan Ailesi – Orhan Holding ve Yılmaz Ailesi - Sütaş olarak 4 aile yer alıyor.


İşte Bursa sıralaması

13 Zorlu Ailesi-Zorlu Holding 4 - 5 MİLYAR DOLAR
59 Hüseyin Özdilek-Özdilek Grubu 1 - 1.5 MİLYAR DOLAR
66 Orhan Ailesi-Orhan Holding 750 MİLYON - 1 MİLYAR DOLAR
100 Yılmaz Ailesi-Sütaş 300 - 500 MİLYON DOLAR
Facebook
Sayı: 1123 - Tarih: 14.11.2017
Yazarlarımız