Haber Detayı - Ekonomide güven piyasaların iştahını da azalttı
Ekonomide güven piyasaların iştahını da azalttı

Ekonomide güven piyasaların iştahını da azalttı


Elif Didem Danacıoğlu


Ekonomik güven endeksi, kasımda geçen aya kıyasla yüzde 3,4 azalarak 101,4'ten 97,9'a geriledi. Dış politikaların olumsuz etkilerinin döviz kuruna ve faiz artışlarına yansıması sektörlerdeki maliyetleri arttırsa da ve nakit akışında durağanlık yaratsada yine de Bursa ekonomisini temsil eden iş dünyası piyasalara iştihın azaldığını ama umudun sürdüğünü ifade etti.

Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklandı.İş dünyası kurun verdiği baskının maliyetlere olumsuz bir gelişme olarak yansıdığını belirtti. Gelişmeleri yakından izleyen iş dünyası, piyasada nakit paranın dönmediğini ve tahsilat sorunlarıyla karşı karşıya kaldıklarını ifade ettiler.
Kimine göre, dış politikalarda yaşanan olumsuzluklara rağmen iç piyasa da hareketlilik olduğu da belirtildi. Hükümetin aldığı karar ve teşviklerle ilgi de görüşlerini ifade eden işadamları, her zamanki gibi üretime odaklı olumlu görüş verdi. Görüşler, dış politikanın ekonomiye yansımaları olumsuz olsada, iç piyasada kıpırdanmanın 2018'e kaydığını vurguladı. İş adamları ekonomideki son gelişmeleri ve piyasadaki nakit akışını değerlendirdi. İşte görüşler...


EKONOMİK GÜVEN ENDEKSİ GERİLEDİ

Ekonomik güven endeksi, kasımda geçen aya kıyasla yüzde 3,4 azalarak 101,4'ten 97,9'a geriledi.Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin ekonomik güven endeksini açıkladı. Buna göre, ekonomik güven endeksi bu ay geçen aya göre yüzde 3,4 azalarak 101,4 değerinden 97,9'a düştü. Ekonomik güven endeksindeki düşüş, tüketici, reel kesim, hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerindeki gerilemeden kaynaklandı.Kasım ayında tüketici güven endeksi 65,2, reel kesim güven endeksi 109,8, hizmet sektörü güven endeksi 99,7, perakende ticaret sektörü güven endeksi 99,9 ve inşaat sektörü güven endeksi 82,4 değerine geriledi.


Dr. Can Fuat Gürlesel – Ekonomist
'Kritik bir aralık ayına giriyoruz'
Ekonomik güven endeksinin azalışı ile ilgili ekonominin barometresi dolar kurudur. Dolar kuru kasım ayının başından beri yüzde 10 değer kaybetti. İşin ilginci ise, çok takmadığımız Euro'da da 4,70'lerin üzerine çıkarak rekor seviyelerine geldik. Bu nedenle özellikle, tüketici tarafında bir moral bozukluğu ile ekonomiye olan güvende sıkıntı var. Yurtdışından kaynaklı bir belirsizlikte hakim. Bu belirsizliğin nereye gideceği yönünde çok farklı tartışmalarda var. Genel olarak reel sektör üzerinde bir güven sıkıntısı yaratıyor. Ekonomik güven açısından kritik bir aralık ayına giriyoruz. Güven kaybı ödemeleri geçiktirdi. Piyasaların genel alışkanlığı, herkes biraz temkinli gidiyor. Bu yüzden nakit sıkışıklığı başladı diyebiliriz.


İlhan Parseker - Simpet
'Finansal destek sağlanacağını düşünüyorum'
Geçtiğimiz yıl içerisinde KGF destekli büyüme ve rahatlama yaşamıştık. Geri dönüşleriyle birlikte mevcut piyasa da sıkıntı tekrar baş göstermeye başladı. Önümüzdeki günlerde hükümetin bazı teşvikleri ile birlikte piyasadaki nakit sıkıntısının düzeleceğini ve hükümetin aldığı tedbirlerle piyasaya finansal destek sağlanacağını düşünüyorum. Nakit sıkıntısından kaynaklanan sorun karşılıksız çeklerde de artışı getirdi. Avrupa ve ABD'ye konumumuza istinaden bir güven endeksi düşmüş olabilir. Önümüzdeki günlerde düzeleceğini düşünmekteyim. Hükümet daha yumuşak ve olumlu politika izlemeye başladı, ekonomik güvenin yükseleceğini düşünüyorum. Ayın başından itibaren dolardaki yükselişe paralel olarak enflasyonun ve faizlerin yükselmesi etkiye sebep oldu. Dövizin biraz daha yumuşamaya başlaması, dış dünya ile ilişkilerin biraz daha iyiye doğru gitmesinden dolayı ekonomiye güvenin düzeleceğine inanıyoruz.


Ahmet Özkayan – Ermaksan
'Yatırımlar durmuyor, devam ediyor'
Makina piyasasındaki genel gidişat biraz da yatırımlara bağlı. Nakit sıkışıklığı evet var ama, hep vardı. Bir türlü aşamadığımız bir konu. Yatırımlar durmuyor, devam ediyor. Birçok alanda teşvikler var. Döviz bazlı güven insanları etkiliyor ama baktığınız zaman ihracata da faydası var. Türkiye büyüyor, dünyada bir pazar hacmi var. Dolayısıyla bu pazarlardan pay almanın yollarını bulmamız lazım. Bana göre, fırsat hiç bir zaman bitmez.

İlker Duran – İlkom
'İleriye ümitle bakıyoruz'
Komşularımızda yaşanan olumsuzluklar ikili ilişkilere de yansıyor. Dış politikalarda yaşanan gelişmeler ekonomiyi de direkt ilgilendiriyor. Bizlerde çok yakından takip ediyoruz. Dünyadaki gelişmeler bizleri yakından ilgilendiriyor. Genel olarak baktığımız zaman ihracatta bir artış söz konusu ve olumlu bir beklenti var. Özele indiğimiz zaman bazı sektörlerimizde ciddi anlamda iniş ve çıkışlar görüyoruz. Özel sektörde dengesizlik var fakat, genel ekonomiye baktığımızda olumlu bir beklenti var. İleriye ümitle bakıyoruz.

Şinasi Güneş – Bemis Elektrik
'Savaşlar artık cephede değil ekonomide unutmayalım'
AR-GE, İnavasyon, imalat, ihracat, istihdam, fuarlara katılım, otomasyon yatırımları, yurt dışı gezileri, personel eğitimleri, iş sağlığı ve iş güvenliği uyum süreci, vergi yükü, pazarlama satış rekabeti, tahsilat ve ödeme sıkıntıları, kalifiye çalışan eksikliği gibi birçok sorunumuza rağmen mücadelemizi sürdürmeye daha çok üretmeye daha çok ihracat yapmaya daha çok çalışmaya mecburuz. İçinden geçtiğimiz bu kritik dönemde, Moral bozmak, çekinmek, yatırımları yavaşlatmak, tedbirli olma adı altında bireysel çıkarlarımıza göre davranmak en tehlikeli tutum olacaktır. İnadına harcama, İnadına yatırım, inadına istihdam sağlamalıyız. Elbette kolay değil, ancak savaşlar artık cephede değil ekonomide unutmayalım.


Hasan Çınar - Boyer Tekstil
'Olumsuzluklar piyasayı etkiliyor'
Kurun yükselmesi piyasaları etkiledi. Genel olarak baktığımızda azda olsa piyasalarda sıkıntı olduğunu görebiliyoruz. Çeklerde karşılıksız oranı arttı. Dış politikların ekonomiye yansımalarını riskli görüyoruz. Bu olumsuzluklar piyasayı etkiliyor.

Abdullah Özdemir - Karmak
'Ekonomiye güvenin azaldığına inanmıyorum'
Bizler ihracat firması olduğumuz için nakitte pek etkilenmiyoruz. İç piyasaya makine verdiğimiz zaman nakitte biraz sıkıntılar çekiyoruz. Son zamanlarda karşılıksız çeklerde artış olmaya başladı. Bizlerde çek ve senetlerle iş yapmamaya dikkat ediyoruz. Ekonomiye güvenin azaldığına inanmıyorum.

Turgay Yılmaz – Setkom
'Çok umutlu değilim fakat, çokta karamsar da değilim'
Dövizdeki dalgalanmadan dolayı pastadan payı bölüştüğümüz rakiplerimizde bu sıkıntıyı yaşıyorlar. İnşallah daha düzenli bir ekonomi ile döviz anlayışı daha iyiye gider. Nakit sıkışıklığı piyasada var. Çok umutlu değilim fakat, çokta karamsar da değilim.

Serhan Görker – Titiz Makina
'Piyasalara umut azaldı'
Piyasalarda nakit para dönmüyor, karşılıksız çeklerde artış var. Bu nedenler bizleri geriye götürüyor. Bu korkulardan dolayı yüzde 95 ürünümüzü yurtdışına veriyoruz.Yakın ülkelerimiz savaş halinde olduğundan dolayı daha uzak bölgelerle de çalışmak zorunda kalıyoruz. Bunlar bizi yoruyor, daha az para kazandırtıyor. Şuanda piyasalara karşı umudumuzu yitirmek üzereyiz.

Halil Koç - Alseko
'2018 yılına olumlu
bakmaya çalışıyorum'
Yıl sonu itibariyle piyasalarda bir hareketlilik bekleniyordu ama Dolar ve Euro'daki değişimler beklemeye ve yatırımların gelecek seneye kaydırılmasına sebep oldu. 2018 yılına olumlu bakmaya çalışıyorum.'11 Aralık günü kulağınız televizyonlarda olsun'

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 11 Aralık'ta Türkiye'nin büyüme rakamlarının açıklanacağını belirterek, 'Türkiye'nin büyüme rakamlarını tahmin bile edemeyecekler. Dünya birincisi olacak, buradan söylüyorum' dedi.
Zeybekci, Türkiye'nin gittiği her yerde başının dik, alnının açık olduğunu, istediği her şeyi aldığını belirterek, ülkenin satın alma gücünde dünyanın 13, Avrupa'nın da 5'inci büyük ekonomisi konusunda bulunduğunu kaydetti. Zeybekci, şöyle devam etti:
'Bakın yıl başında çıktılar yola, 7 tane ekonomi kuruluşu Türkiye'nin büyümesine, birisi yüzde 2,5 diğeri 2,8 dedi. Sonra haziranın ortasında dediler ki 'Türkiye daha fazla büyüyecek mahçup olmayalım' ve rakamları yükselttiler. Eylülün sonuna doğru gördüler ki Türkiye gidiyor, biraz daha yükselttiler. Ekim sonunda yine yükselttiler. Kasım ayının sonuna geliyoruz. Aralık başında bir kez daha yükseltecekler. Türkiye'yi yakalayamayacaklar. Türkiye'nin büyüme rakamlarını tahmin bile edemeyecekler. 11 Aralık günü kulağınız televizyonlarda olsun. Türkiye'nin büyüme rakamları açıklanacak. Dünya birincisi olacak, buradan söylüyorum sizin huzurunuzda.' Türkiye ile ilgili felaket tellallığı yapanların mahcubiyetlerinin bir bir ortaya çıktığını, çıkmaya da devam edeceğini ifade eden Zeybekci, 2018'in 2017'den çok daha güzel olacağını, ihracat, büyüme ve istihdamda güzel gelişmelerin yaşanacağını enflasyon ve faizle ilgili olumlu bir seyir izleneceğini, bu konularda endişeye gerek olmadığını bildirdi.
Facebook
Sayı: 1126 - Tarih: 05.12.2017
Yazarlarımız