Ekonomi duramaz
Haber Detayı - Ekonomi duramaz
Ekonomi duramaz

Ekonomi duramaz

SEMİH AYDINBursa Ticaret Borsası (BTB) Yönetim Kurulu Başkanı ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, Türkiye ekonomisinden pandemi sürecine, Bursa Ticaret Borsası’nın ve Matlı Holding’in gelecek dönem hedeflerinden yerli otomobile kadar birçok konuda önemli değerlendirmelerde bulundu. Ekonomik toparlanmayla ilgili konuşan Matlı, “2020’nin ikinci yarısından itibaren toparlanma başlayacaktır. Ekonominin durmaya tahammülü yok” dedi.

Türkiye’nin gerek dış gelişmeler, gerekse ekonomik yapılarla ilgili ciddi sıkıntılar yaşadığı 2019 yılından çıkıp, 2020 yılına hızlı bir giriş yaptığını söyleyen BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, “İlk üç ayın verileri gayet iyiydi ama hiç beklemediğimiz, aklımıza gelmeyen bir pandemi süreci yaşadık. İlk üç ay hızla koşarken, pandemiyle birlikte devam eden üç ayda ciddi sorunlar yaşadık. Şimdi, tekrardan ayağa kalkmaya başladık” diye konuştu.

Türkiye’nin her zaman için sürpriz yaratacak potansiyele sahip bir ülke olduğunu vurgulayan Matlı, “Türkiye çok farklı bir ülke. Kendi dinamiklerimizle beraber, uluslararası derecelendirme kuruluşlarını her zaman şaşırtan bir ülkeyiz.OECD rakamlarına göre Türkiye için 2020 senesinde eksi 4,5 büyüme beklenirken, şu anda 0 ve hatta artı 3’lere çıkmayı hedefleyen bir ülkeden bahsediyoruz” şeklinde konuştu.

“Yatırımlar artmaya

başlayacak”

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın pandemi sürecinde ciddi tedbirler aldığının altını çizen Matlı, “Alınan tedbirler sonucu faiz, hiç beklemediğimiz kadar düşük seviyelerde. Mevduat faizleri yüzde 6 ile 9 civarında. Uzun vadeli kredilerin yanı sıra inşaat, turizm ve otomotiv sektöründe tüketiciye yönelik önemli kredi imkânları var. Bunların hepsi ekonomiyi canlandırmaya yönelik kararlar ve gayet iyi uygulanıyor. Şu anda vatandaşların krediye ulaşma konusunda bir sıkıntıları yok. Son dönemde açıklanan kararlarla birlikte yatırımlar da artmaya başlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Bursa ekonomisinin pandemiden, diğer şehirlere kıyasla daha fazla etkilendiğini vurgulayan Özer Matlı, “Borsa Başkanı olarak, Bursa’nın çok iyi tarım ve gıda kenti olduğunu her platformda dile getiriyorum. Zaman içerisinde Bursa, iyi bir tekstil ve otomotiv kenti de oldu. Salgınla birlikte otomotiv ve tekstil sektörlerinde yüzde 60’a kadar bir küçülme yaşandı. Şehir bundan kısa sürede etkilendi. Fakat gıda ticaretiyle beraber iç ticaretin toparlandığı, gıda ihracatının arttığı bir dönem yaşıyoruz. Bu noktada gıda sektörü, küçülen ve otomotiv ihracatının açığını kapatmaya başladı” şeklinde konuştu.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın hazırladığı yeni kıdem tazminatı sistemi hakkında da değerlendirmelerde bulunan Matlı, “Bir toparlanmadan bahsediyoruz ama bir taraftan da Bakanlığımız yeni bir süreç üzerinde duruyor. Çalışanların biriken tazminatları, devletin oluşturacağı fon üzerinden ödenecek. Biz bu konunun, geçiş sürecinde iş dünyasının odağı haline gelmesini istemiyoruz. Çarklar tam yerine oturana kadar mevcut yapıyla gidilmesinde fayda var” dedi.

Matlı sözlerini şöyle sürdürdü; “Tazminat konusunun çalışana yüklenmesinin iş barışında sıkıntı yaşanmasına sebep olacağını düşünüyoruz. Ön taslaklara baktığımızda, çalışanların tazminat hakları fonda birikeceğinden dolayı iş aidiyeti ortadan kalkabilir. Böyle olunca şirketler insan kaynaklarını yönetemeyeceğinden dolayı sıkıntı yaşayacak  ve ihracat, büyüme, yatırım hedefleri sekteye uğrayabilecektir.”

30 Haziran’da sona erecek Varlık Barışı’nın uzatılmasıyla ilgili görüşlerini de paylaşan BTB Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Özer Matlı, “Varlık Barışı’na olumlu yaklaşıyor ve ülkemize ciddi fayda sağladığını düşünüyorum. Ülkemizin kaynağa ihtiyacı var ve Varlık Barışı kaynak bulma konusunda ciddi bir destek sağlıyor. Ancak son dönemde Varlık Vergisi ile alakalı da bir söylenti var. Bakanımız böyle bir verginin olmayacağını söyledi. Bence de ayağa kalkmaya çalışan iş dünyasının omuzlarına daha fazla yük yüklenmemeli”  diye konuştu.

“Yerli otomobil 2 yıl içerisinde üretilecek”

Bursa’da üretilecek olacak Türkiye’nin yerli otomobili TOGG ve fabrika inşaat süreci hakkında bilgilendirmelerde bulunan Matlı, “Şu anda zemin konusunda ciddi bir iyileştirme yapılıyor. Bu çalışmadan sonra oraya ciddi bir yatırım yapılacak. Türkiye bunu başaracak güçte. İnsanların bu milli projeye inanmasını istiyorum. Zaten otomotivcilerimiz bir arabanın yüzde 80’ini yapıyorlar, milli arabayı da yapacak kapasiteye sahibiz” şeklinde konuştu.

İş dünyasının yerli otomobil projesine inandığını vurgulayan Matlı, “İki yıl içerisinde yerli otomobil üretimine başlanması planlanıyor. Cumhurbaşkanımıza sözümüz var. Rifat Başkanımız da bugüne kadar tutamayacağı hiçbir sözü vermemiştir. Fabrika inşaatının ÇED raporları alındı, prosedürde mazeretimiz kalmadı. Tesisin inşaatının temellerini yakında atacağız ve Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında yerli arabamıza bineceğiz” dedi.

Bursa Ticaret Borsası’nın gelecek dönem hedeflerinden de bahseden Matlı, “Bizim sosyal sorumluluk ve ekonomi olarak iki şapkamız var. Şu anda Borsamızın tescil ücretleri Türkiye’nin ilk 15 borsası arasında. Hizmet, gelir ve kurumun gidişatı noktasında çalışmalarımız sürüyor. Yeni sivil mimari örneği binalarımız bitti. Ana ofis binamızın temel atma çalışmaları sürüyor. Biz bunları daha çok iş yapmak, proje üretmek için yapıyoruz” diye konuştu.

“Türkiye’nin geleceğinin eğitimden geçtiğine inanıyorum” diyen Matlı sözlerini şöyle sürdürdü, “Bursa`nın gıda sanayinde önemli bir konuma gelmesinde katkısı büyük olan ve Türkiye’nin ilk tarım meslek lisesini yeniden ayağa kaldırmak için gayret gösteriyoruz. Okul 2020-2021 Eğitim Öğretim yılından itibaren Bursa Ticaret Borsası`nın proje okulu oldu. Protokol kapsamında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile işbirliğimiz var. Burada donanımı yüksek, teknolojiyle bütünleşmiş nesiller yetiştirip, Bursa’yı tarım konusunda daha da ileriye taşıyacağız. Biz her zaman ilkleri yapmaya çalışıyoruz. Türkiye’ye örnek projeleri Bursa’ya kazandırmak istiyoruz. Bu noktada TOBB ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalan Mesleki Eğitimi İş Birliği Protokolü kapsamına bir tarım lisesini aldıran da ilk biziz.”

Matlı Holding’in pandemi sürecinde yatırımlarına ara vermediğini de kaydeden Matlı, “Türkiye’nin 9 bölgesindeki şantiyemizde inşaatlarımız devam ediyor. Üretim tesislerimizin sayılarını artırıyoruz. Kedi-köpek mamasıyla ilgili denemelerimiz var. Süt üretimi ve kendi kullandığımız çuval konusunda ilave yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bunların haricinde İzmir’de kendimize özel ihtisas serbest bölge yatırımımız var. İzmir’de Matlı Holding’in kendine özel serbest bölgesi oluşacak. Bunların hepsi elbette ki işimizi severek yapıyor olmanın sonucudur” diyerek sözlerini noktaladı.Facebook
Sayı: 1256 - Tarih: 23.06.2020

Yazarlarımız