Yalçın Aras - Perakende sektörünün geleceği ortak akılda

Perakende sektörünün geleceği ortak akılda


Ortakalan tarafından düzenlenen 'Ortak Akıl Konferansı'nın açılışını Tüketici Ürünleri Forumu Dünya Perakende Başkanı ve Migros CEO'su Özgür Tort, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve BİM CEO'su Galip Aykaç ve Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün gerçekleştirdi.
Konferansta, Türkiye Perakendeciler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Düzgün, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Galip Aykaç , Tüketici Ürünleri Forumu Dünya Perakende Başkanı Özgür Tort, A101 CEO'su Erhan Bostan, CarrefourSA CEO'su Kutay Kartallıoğlu, Onur Market Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Özen, Happy Center CEO'su Yavuz Altun, Groseri Yönetim Kurulu Üyesi Levent Uğurses, Ahmet Yar Soğutma Yönetim Kurulu Üyesi Ömür Düztaş  ve Gökçelik adına bendeniz de konuşmacı olarak yer aldım.
Ulusal ve yerel perakende zincirlerinin temsilcileri, ortak gündem ve paydalar doğrultusunda 'ortakakıl'ı oluşturmak için bir araya geldiler… Konferans, bu yönüyle de tarihi bir misyonu gerçekleştirme yönünde ilk adım oldu.
Gıda perakendeciliğinin 2010 yılı sonrasındaki gelişimi, verilerle ele alınarak ve sektörün orta vadede geleceğine dair öngörüler ışığında katılımcılarla paylaşıldı... Bu sektörün gelişim verileri ve öngörüler, Ortakalan tarafından hazırlanan Sektörel Değişim Raporu, Ulusal ve Discount Zincirler Raporu ile Yerel Zincirler Raporu kaynak alınarak hazırlandı ve ilgi ile karşılandı.Konferansın panel bölümlerinde gıda perakendeciliğinin farklı alanlarından üst düzey yöneticiler, sektörün 'ortak aklını' gerçek anlamda katılımcılara yaşattılar…
Konferansta zincir market yöneticilerinin konuk olduğu üç panel, Gıda Perakendecileri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Onur Market Yönetim Kurulu Üyesi Erdal Tüfekçi tarafından yönetildi. 'Market ekipmanları ve teknolojileri' alanındaki iki oturumun moderasyonu Bilgi A.Ş. Genel Müdürü Orhan Ataç, 'Startup- Yeni girişimler' konusundaki panelin moderasyonu ise Marketyo Kurucu Ortağı Özer Fırat tarafından gerçekleştirildi.
Ortakalan'ın kurucusu Babür Akyol, organize gıda perakendesi ve bileşenleri için oluşturdukları ortakalan üzerinde şimdi de sektörün 'ortak aklı'nın gelişmesi için çalıştıklarını belirtti.
Yukarıda adı geçen CEO'lar sektörün geleceğini, gelecek trendlerini, fırsatları ve sektörün dijital dönüşümünü o kadar güzel anlatılar ki,-- bütün katılımcılar bir yandan çok net bilgi sahibi olurken konulara vakıf ve bilgi yüklenerek ortak aklı birlikte tattılar diyebilirim.
Bu konseptin hoşuma giden kısmı ise sunumların samimiyetiydi... Konuşmacılar konuları çok fazla uzatmadan, yetkili isimlerden hiç çekinmeden dile getirerek ortaya koydular…
Örneğin birinin sanal marketlere çok sıcak bakmasına diğerinin aynı görüşü paylaşmaması kafaları karıştırmadı...
Ama gerekçelerini de açıklayarak dinleyicilere net bilgiler verdiler.
Benim yer aldığım bölüm ise gençlere, yeni yatırımcılara nasıl baktığımız ve mesleğimizin sektöre katkısını anlatmaya yönelikti.
Başta Babür Akyol olmak üzere Erdal Tüfekçi'ye ve Orhan Ataç ile tüm konuşmacılara değerli bilgilerini paylaştıkları için teşekkür ediyorum.
Sektörün içinde olmaları ve konulara çok iyi hakim olmaları ortak akıl toplantısını mükemmel bir sonuçla bitirmelerine neden oldu.
Facebook
Sayı: 1226 - Tarih: 26.11.2019
Yazarlarımız