Yalçın Aras - Ekonomik fırtına durulmuyor...

Ekonomik fırtına durulmuyor...


ABD ile Çin arasında ticari gerilimin artması, uluslararası piyasaları veya küresel ticareti büyük bir endişeye sevketti.
ABD nin Çin menşeli yaklaşık 1300 ürüne yönelik liste çıkararak gümrük duvarı örmesine karşılık.
Çin de ABD den ithal ettiği ve yaklaşık 50 milyar dolarlık mala yüzde 25 gümrük vergisi ile karşılık verdi.
Çin den gelen bu misillemenin etkileri dünya piyasalarını nasıl etkileyeceği artık sokaktaki vatandaşı bile ilgilendirir hale geldi.
Çok iyi hatırlıyorum 2008 yılında dünya da emtia fiyatları çılgın bir şekilde artmaya başlamıştı. Bu durumu çelik fiyatlarından dolayı unutamıyorum. Dünya genelinde de 2008 yılında bir kriz söz konusu idi. ABD bu durum karşısında çok yapıcı bir tavır alarak AB, Çin, Hindistan, Rusya ve Brezilya gibi bazı ülkelerin almış olduğu kararları ve mal fiyatlarının artmasının önüne geçilmişti. Günümüz de ise ABD devlet başkanı Trump un yangına körükle gittiği söylenmektedir ve temel iddia ise geçen yazımda da belirtmiştim. Trump 'Biz herhangi bir ülke ile ekonomik savaş falan yapmıyoruz bu doğru değil, biz ABD olarak yüksek ticaret açığı vermeye ve fikri mülkiyet haklarının çalınmaya devam edilmesine izin vermeyeceğiz' diyor.
Trump'ın iddiasına göre ABD geçmişteki beceriksiz yöneticiler sayesinde her yıl, '500 milyar dolar ticaret açığı ve 300 milyar dolar ise fikri mülkiyet hakkı hırsızlığının yaşandığının ve bunları geri alacağız' diyor.
Bu duruma birde ABD ve Rusya arasındaki güç gösterisi eklenince ortalık iyice karıştı.
Bütün dünya ise nefesini tutmuş piyasalardaki gelişmelerin nasıl netice vereceğini merakla bekliyor.
Saygılarımla.
Facebook
Sayı: 1145 - Tarih: 17.04.2018
Yazarlarımız