Yalçın Aras - E-Ticarette dükkan açmak!...

E-Ticarette dükkan açmak!...


Yazıma 2006 yılında yazmış olduğum 'Perakende Düşünceler' adlı kitabımdan alıntı yaparak e-Ticaretin tanımı ile başlamak istiyorum.
'E-Ticaret; mal ve hizmetlerin üretim, tanıtım, satış, sigorta, dağıtım ve ödeme işlemlerinin bilgisayar ağları üzerinden yapılmasıdır'
E-ticaret, özellikle ABD, Avrupa ve Çin'de baş döndürücü bir hızla ilerlemekte. Geçtiğimiz günlerde Çin'in önemli e-ticaret aktörlerinden 'Alibaba.com' ile 'Google Play' aralarında bir anlaşma planı yaptıklarını ve rekor düzeyde bir ciro hedeflediklerine dair bir haberi Avrupa Birliği'nin resmi yayın organı Euro News haberlerinde duydum.
Haberi duyduktan sonra e-ticaret üzerine bütün bir hafta araştırma yaptım. Araştırma yapmamın temel nedenlerinden biri de şirketimizin kurmuş olduğu e-ticaretin neden istediğimiz başarıyı elde edememiş olması idi. Öğrenebildiklerimi nacizane bir şekilde ve olduğunca kısa bir şekilde sizlerle paylaşmak istiyorum.
1. E-Ticaret dünyanın ticaretteki yeni geleceği.
2. Eğer ülke olarak kalkınma hızını artırmak istiyorsak ülke olarak e-ticarete yönelmemizde büyük faydalar var.
3. Türkiye olarak özellikle orta Anadolu'da bir şehri pilot e-ticaret sahası ilan etmemizde büyük fayda var.
4. Dünyada e-ticaret işyeri olmayan üretici veya orta ölçekli işletme nerede ise yok gibi, yani oran yüzde 90larda iken, Türkiye'de KOBİ'lerin sadece yüzde 1.5 e.ticarette olduğu gerçeği ile karşılaştım.
5. E-Ticaret ile ilgili mutlaka üniversitelerimizde bir bölüm açarak bununla ilgili eleman yetiştirme mecburiyetimiz işin olmazsa olmazı.
6. E-Ticaretin sadece üretim veya mal bazında değil her türlü hizmet alanında özellikle turizm alanında da dahi bütün dünyada kullanıldığı gerçeği çok önemli.
7. Perakende sektörü, hazır giyim ve elektronik eşya alanında e.ticaret ciroları ABD ve Çin'de erişilmeyececek rekorlara ulaşılmış vaziyette.
8. E-Ticaretin bir önemli faydası ise yeni yatırım, yeni gelişim ve yeniden yapılanma gibi bir çok kavramları sektörün içerisinde yeniden öğrenmiş oluyorsunuz.
9. E-Ticarette satış sitesi olan şirketler, yani işyeri olan şirketler dükkan kirası ödemiyor, genel giderler yok, çalışan yok ve işin en güzel tarafı dükkan 24 saat açık ve bütün dünyaya hitap ediyor.
10. E-Ticarette dükkan kirası yok ama gerçekte bir dükkan var, satış sitesinde genel gider yok ama gerçekte var olan her şey hatta daha fazlası bir hizmet var diyebiliriz.
11. Son alarak öğrenmiş olduğum bir şey ise e-ticarette iki önemli kavram, var biri satış sitesi, diğeri ise pazaryeri.
Yani; bir marka kendi web sitesini yapıp, burada satış yaparsa e-ticaret sitesi oluşturmuş olur, aynı marka kendi ürünlerini başka bir web sitesi altında dükkan açıp satarsa bu site bir pazaryeri olmuş olur. Neticede pazaryerinde olmadığım için de istediğimiz performansı elde edemeyişimizi bir nebze olsun anlamış oldum. Neticede sanal alemde dükkan açıyorsunuz ama alt yapısını görecek sistemler ile donatmadıktan sonra sanal olarak masalara konulan mumlar gibi ne söner, ne ısı verir, ne de dibine ışık verir, pili bitinceye kadar yanar yanar sonda da gerçek mum gibi söner.
Saygılarımla.
Facebook
Sayı: 1079 - Tarih: 10.01.2017
Yazarlarımız