Ramazan Başan - Pahalı etin yahnisi yenir mi?

Pahalı etin yahnisi yenir mi?


Milli et sponsorumuz Nusret sayesinde dünya hem bizi tanıdı, hem de et ile hangi sporları yapabileceğimizi gördük. Ete şaplak atma, eti sevme, eti okşama, ete yumruk atma sayesinde, etin nasıl yola geldiğini cümle alem öğrenmiş olduk. Ama siz yine de sevdiklerinize ve yediklerinize nazik olun derim.
Nusret'i gören dünya alem de bizim her gün et yediğimizi, Türkiye'nin et tüketimi konusunda Arjantin'le yarışır bir halde olduğunu sanacak. Oysa dünyanın en pahalı etini biz Türkler'in tükettiğini, yakında kesecek hayvan, yiyecek et bulamayacağımızı duyarsanız sakın şaşırmayın.
Ulusal Kırmızı Et Konseyi, 'Kırmızı Et Süt ve Yem Sektör Analizi'ini yayımladı.
Dana etinin kilogram fiyatı şubat ayını 48,20 TL'den kapatarak tarihin en yüksek seviyesine ulaştı. Kemikli dana karkasın kilogram fiyatı da 25.26 TL, kemikli karkas kuzu eti 29,68 TL seviyesine geldi. (Ulusal Kırmızı Et Konseyi Haftalık Fiyat Listesi ) Bu fiyat seviyeleriyle Türkiye'de kırmızı eti dünya ortalamasının 2-3 kat üzerinde tüketiyoruz. AB'de etin kilosu 4 dolar, ABD'de 5 dolar iken Türkiye'de 15 dolar düzeyindedir.Peki, aradaki bu fark neden kaynaklanıyor?
Temel neden arz-talep dengesi, yani arzın artan talebi karşılayamayacak bir yapıda olmasıdır. Kırmızı et üretimi 1 milyon tonu aşmış olmasına rağmen, şehirleşme ve etin hem evde hem restoranlarda tüketimin artması talebi karşılamaya yetmiyor, tarım desteklerinin azlığı, tarım maliyetlerin dünya ortalamalarının üzerinde olması, çiftçiliğin hayvancılığın yeni nesillerde kabul görmemesi, hayvan başına düşen meraların azlığı, bilgi eksikliği, ırk ıslahının yeterli düzeyde yapılmaması ve verimliliği yüksek ırkların yeterince yaygınlık kazanmaması, besiye yönelik yem bitkisi yetersizliği, doğurgan hayvan azlığı ve yüzde 20'lere varan düşük oranı gibi hayvancılığa olumsuz etki eden unsurlar, arzın yeterince gelişmesinin önünde duruyor.
Kişi başı tüketim halen çok düşük
Türkiye'de kırmızı et üretimi 2016 yılında 1 milyon tonu aşmasına aştı da; son yıllarda kırmızı et üretimi istikrarlı bir şekilde artsa da, tüketimi karşılamıyor. Türkiye'de kişi başı kırmızı et tüketimi ise halen düşük. Türkiye'de kişi başına et tüketimi 12-15 kilogram seviyesinde, bu rakam AB ülkelerinde 60-70 kilogram, ABD'de 90 kilogram düzeyinde.
Et fiyatlarının bu kadar yüksek olması kaçak eti teşvik etmekle birlikte et ve et bileşenlerinde hile ve maliyet düşürücü katkı maddelerinin kullanımının artmasına yol açmaktadır. Bu nedenle bildiğiniz markalardan ve emin olduğunuz ve veteriner hekim çalıştıran marketlerden etinizi almanızı öneririm.
SON SÖZ: Kral da, dilenci de aynı iştahla acıkırlar. (Montaigne)
Facebook
Sayı: 1088 - Tarih: 14.03.2017
Yazarlarımız