Belirsizlikten belirliye
Prof. Dr. İlker Parasız - Belirsizlikten belirliye

Belirsizlikten belirliye


1 Kasım'da seçime katılacak partilerin seçmen listelerinde özellikle de AK Parti'nin listesinde yer alan Mehmet Şimşek ve Ali Babacan hem yurtiçinde hem yurtdışında ülkemizin itibarını yükseltici etki yapacaktır.
Ayrıca eski Merkez Bankası Başkan Yardımcılarından ve daha sonra BIST Başkanı olan Mustafa İbrahim Turhan gibi isimlerin seçime katılmaları 1 Kasım sonrasında en azından ekonomi alanında Türkiye'nin itibarını arttırıcı etki yapacaktır.
Haliyle bu durum 7 Haziran'dan beri önünü göremeyen işadamları için iyi bir göstergedir.
Ayrıca ekonomi alanında yönetimde belirsizliğin azalması hatta beklentilerin olumluya dönmesi Türkiye'nin dış kredileri üzerinde de çok olumlu etki yapacaktır.
Bütün bu olumlu ortam, hiç kuşkusuz Türk ekonomisi için olumlu sonuçlar verecektir. Ayrıca Ali Babacan'ın yeniden aday olması Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ve hükümet arasındaki diyaloğun devam etmesine katkı yapacaktır.
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın donanımlı uzmanlarının katkılarını Başkan Erdem Başçı'nın birinci elden hükümete ulaştırması Merkez Bankası-hükümet arasındaki olası yanlış anlamaları da ortadan kaldıracaktır.
Özellikle AK Parti seçmen listelerinde yer alan ekonominin istikrarı açısından çok önemli olan isimlerin Türk ekonomisine önümüzdeki yıllar çok olumlu yönde katkı yapmaya devam edecektir.
Facebook
Sayı: 1159 - Tarih: 24.07.2018
Yazarlarımız