THY Genel Kurulu değişim getirir mi?
Musa Alioğlu - THY Genel Kurulu değişim getirir mi?

THY Genel Kurulu değişim getirir mi?


Türkiye'nin dünyada en fazla tanınan ve bilinen markası Türk Hava Yolları ticari faaliyetlerini bir Anonim Ortaklık olarak sürdürmektedir. Anonim, adı bilinmeyen yani adsız demektir. Ticari anlamda ise Anonim Ortaklık, çok sayıda pay sahibinin katılmasına ve büyük sermaye ile çalışmaya uygun bir şirket tipidir. Birçok ülkede, anonim ortaklıklarda kurucu sayısında bir alt sınır vardır. Son değişiklikle artık Türkiye'de bir kişiyle bile anonim şirket kurulabilmektedir. Türk Hava Yolları A.O, Nisan ayı içinde yapması gereken genel kurulunu Atatürk Havalimanı'ndan İstanbul Havalimanı'na taşınma nedeniyle biraz geciktirdi. Tabii genel kurulun hazırlıkları da başladı bile.
THY, kısaca KAP olarak bilinen Kamuyu Aydınlatma Platformu'na bir açıklama göndererek, Olağan Genel Kurul Toplantısının 31 Mayıs 2019'da Genel Müdürlük Binasındaki VIP Toplantı Salonu'nda yapılacağını duyurdu.
Genel Kurul gündeminde yer alan önemli başlıklar arasında şunları görebiliyoruz; 2018 yılı Yönetim Kurulu Faaliyet Raporunun okunması, müzakeresi ve tasdiki, Denetçi ve Topluluk Denetçisinin 2018 yılı Denetim Raporlarının okunması, 2018 yılı Finansal Tablolarının okunması, müzakeresi ve tasdiki, 2018 yılı hesap ve faaliyetlerinden dolayı Yönetim Kurulu üyelerinin ibrası, 2018 yılı Kar Payı Dağıtımı'na ilişkin Yönetim Kurulu önerisinin Genel Kurul'un tasvibine sunulması, Yönetim Kurulu üyelerinin ücretlerinin belirlenmesi.
Bu arada 2018 yılında yapılan Genel Kurul öncesi istifa eden Yönetim Kurulu Üyesi, Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı'nın (TÜRGEV) Başkanı Av. Arzu Akalın, buradaki ve TÜRGEV'deki görevlerini Fatmanur Altun'a bırakmıştı.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Prof. Dr. Fahrettin Altun'un eşi olan, 1979 Kocaeli doğumlu Fatmanur Altun, üniversite eğitimini İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü'nde tamamladı. 2002-2003 yılları arasında çeşitli araştırmalar gerçekleştirmek üzere ABD de bulundu.Yüksek lisans eğitimini Marmara Üniversitesi Orta Doğu ve İslam Ülkeleri Araştırmaları Enstitüsü Sosyoloji ve Antropoloji Ana Bilim Dalı'nda, "2000 Sonrası Türk Ulusalcılığının İnşasında Büyük Ortadoğu Projesi Söyleminin Rolü" başlıklı teziyle tamamladı. 2014 yılında aynı bölümde başladığı doktora eğitimini 'Türkiye'de Seküler ve İnanç Temelli Sivil Toplum Kuruluşlarının 'Toplumsal Fayda' Yaklaşımı: Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği ve Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı Örnekleri' başlıklı teziyle 2018 yılında tamamladı. Başarılı bir bilim insanı olarak halen Marmara Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde öğretim üyesidir.
2018 Genel Kurulu'nda Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İsmail Gerçek'in istifası üzerine, yerine Kaptan Pilot Mithat Görkem Aksoy atanmıştı.
1977'de Antalya'da doğan Aksoy, Türk Hava Kurumu'nda (THK) pilotaj eğitimi aldı ve 1998 yılında mezun oldu. 2001 yılına kadar burada çalıştı. 2001 yılında ayrılarak özel bir havayolu şirketine geçti. Çeşitli özel hava yollarında görev yaptıktan sonra 2007 yılında Türk Hava Yolları A.O 'da göreve başladı. G4, G550, B737 ve Airbus A330- A340 Uçaklarında görev yaptı. 2016 yılında Genel Havacılık VIP Uçakları Operasyon Başkanlığı görevine getirilmiş olup, halen Türk Hava Yolları A.O bünyesinde fiili uçucu kaptan pilot olarak görev yapmaktadır.
Bu genel kurulda, THY Yönetim Kurulu tarafından Altun ve Aksoy'un Yönetim Kurulu üyeliğine atanmaları Genel Kurul'un tasvibine sunulup, oylanacak.
Tabii, bu iki isim genel kurul tarafından kesin olarak benimsenecek ve göreve devam edeceklerdir. Fatmanur Altun'un bilimsel kariyeriyle ve Aksoy'un da pilot olması nedeniyle THY'ye önemli katkı sağlayacağını düşünüyorum.
Bu iki ismin yanı sıra, Yönetim Kurulu'nda görev yapanlara da bir bakmak gerekir.
Kim gider, kim kalır konusunda peşinen görüş belirtmek çok zor. Çünkü orada görev yapanların tamamının atanmasında Cumhurbaşkanı Erdoğan tek belirleyici konumundadır demek çok yanlış olmaz.
Toplantının en önemli gündem maddesi yönetim kurulu üyelerinin seçimi olduğu için gözler şimdi görevdeki yöneticilere çevrildi. Öncelikle, görevini başarıyla yapan THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı'nın ve yine Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Komitesi Başkan Yardımcısı olan deneyimli havacı THY Genel Müdürü Bilal Ekşi'nin seçim gibi bir sorunu yok. Her ikisi için de üst makamların bakışı olumludur ve göreve devamlarında sorun bulunmamaktadır.
Şimdi gelelim yönetim kurulunun diğer üyelerinin kim olduğuna;
M. İlker Aycı
(Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı
Bilal Ekşi
(Genel Müdür, Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkan Vekili)
İsmail Cenk Dilberoğlu
(Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Üyesi)
Prof. Dr. Mecit Eş
(Yönetim Kurulu Üyesi)
Orhan Birdal
(Yönetim Kurulu Üyesi)
Ogün Şanlıer
(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)
Muzaffer Akpınar
(Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi)
Yönetim Kurulu Başkanı olarak İlker Aycı'nın çalışmalarıyla atamasını yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan olumlu not aldığını söyleyebiliriz.
Aynı şekilde Genel Müdür Bilal Ekşi için de olumsuz hiç bir durum olmadığını söylemek mümkün.
Aycı ve Ekşi'den başka yeni atanan iki üyenin (Nurhayat Altun ve Mithat Görkem Aksoy) de göreve devam edeceğini görebiliyoruz. Bunun dışında kalan üyelerin durumu çok da garanti değil. Her an her şey olabilir.
31 Mayıs'a şurada az bir zaman kaldı. Bekleyelim ve görelim.
İyi uçuşlar Türkiye'm
Facebook
Sayı: 1200 - Tarih: 14.05.2019
Yazarlarımız