Kıbrıs turizmi destek bekler
Musa Alioğlu - Kıbrıs turizmi destek bekler

Kıbrıs turizmi destek bekler


Siz bakmayın başlıkta Kıbrıs yazdığıma. Osmanlı'nın 1570'de 70 bin şehit vererek aldığı bu adanın sadece Kuzey'ı bizim. Bu toprakları da Annan - AB Planlarıyla elimizden almaya gayret ediyorlar.
Şimdi bir de doğal gaz kavgası var ki, amaç 45 yıllık bir devleti yıkmak.
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde yeni hükümet 2 ay önce göreve başladı. 90'lı yıllarda Hürriyet binasında aynı çatı altında çalıştığımız arkadaşım Ersin Tatar artık ülkesinin başbakanı oldu. Hafta içinde Kuzey Kıbrıs Turizm İşbirliği Toplantısı için onunla ve Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel ile buluştuk. Bakan Üstel, ülkesinin eğitim ve turizm dışında bir geliri olmadığını, cari açığı bu iki
sektörle kapatmaya gayret ettiklerini belirterek bu toplantıya çok önem verdiklerini söyledi.

Toplantıda söz alan Kıbrıs Seyahat Acenteleri Birliği (KİTSAB) Başkanı Erkan Kilim hoşgeldin konuşmasını yapıp sözü Türkiyeli acente müdürlerine bıraktı. MNG Tur'dan Oğuz Terzi, erken rezervasyona rağmen uçak bilet fiyatlarının çok yüksek olduğunu vurguladı. Coral Travel adına konuşan Mehmet Kamçı iç pazarın daraldığını uçak ve otel fiyatlarının arttığını ve yurt dışının tercih edildiğini anlattı. Kontuar Turizm'den Müzeyyen Dişli ise özellikle Kıbrıs satmaya gayret ettiklerini, fakat uçak bulmakta sıkıntı olduğunu söyledi. Ercan Bey, adındaki tur operatörü de kongreleri yurt içi gezi kapsama almak mümkün mü diye sordu. Mustafa Bülbül ise, kongre malzeme nakliye ve gümrük konusu sorun olmakta diye dert yandı. Tatilsitesi. com'dan Ozan Karacan da bir çok kişinin Kıbrıs'a vize ve pasaportla gidildiğini, çıkış harcı ödendiğini fikrine sahip olduğunu, bunun reklamlarla iyice anlatılmasının gerektiğini vurguladı.
Havayollarının, Anadolu'daki kentlerden bir kaç yer hariç, Kıbrıs'a sefer yapmaya yanaşmadığını anlatan acenteciler daha sonra şöyle devam ettiler: 'Trabzon'dan Samsun'dan Ercan'a sefer olsa iyi olur. Anadolu'da Kıbrıs'ı tanımayan çok kişi var. Uluslararası ilaç firmaları Kıbrıs'ta toplantı yapılmasına karşı çıkıyor.' Acenteleri cevaplandıran Bakan Üstel, Kuzey Kıbrıs'ın anavatanla nefes aldığını, adada 110 bin öğrenci olduğunu izolasyonlar, ambargolar altında bir ülke olarak zor durumda olduklarını anlattı.
Ülkeye ambargo nedeniyle direk uçuşlar yapılamadığını, buna rağmen 1 milyon 100 bin turistten 1 milyar TL gelir elde ettiklerini belirten Bakan, uçak konusunda THY ile görüştüklerini, bir bilete 260 TL vergi bindiğini, bunu siyasi irade ile görüşüp kaldırmak istediklerini de anlatarak 'THY, Anadolu Jet gibi KTHY adı altında bir şirketi Kıbrıs'a da kurabilir veya biz kamu özel sektör ortaklığıyla şirket kurmanın öncülüğünü yapacağız. Herkes fedakarlık yapmalı, elini taşın altına sokmalıdır' dedi.
Toplantı da söz alan KKTC Başbakanı Ersin Tatar, tarih boyunca Ada'da Türk varlığının karşılaştığı sıkıntıları da anlattı. Tatar, Türkiye'nin ve Kuzey Kıbrıs'ın Doğu Akdeniz'de son derece güçlü bir pozisyon yakaladığını ifade ederek; 'Ekonomik yapıyı daha da güçlendirmeliyiz. Halkımızın refahını artırmak için daha fazla üretmemiz lazım. Bu noktada anavatandan daha fazla turist ve öğrenci bekliyoruz' dedi. Bu toplantıyı ve konuşulanlara bakınca Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için çok başarılı bir toplantı oldu diyebilirim. Bakan Bey'in her şeye cevap vermesi acentecilerin kafa karışıklığını bir nebze olsun giderdi. Kuzey Kıbrıs'a sahip çıkıp, destek olursak bu durumdan halkımız da yararlanır. Daha ucuz ve kolay tatil yapmanın yolu Kuzey Kıbrıs'ı tatil destinasyon olarak seçmekten geçer. Pasaport, vize, yurt dışı çıkış harcı yok. Kıbrıs'a giden dil problemi yaşamıyor ve kur farkından etkilenmiyor.1,5 saatlik uçuş mesafesi Kıbrıs'ı ayrıca cazip hale getiriyor. Tek sorun yüksek sezondaki uçak bilet fiyatlarındaki artıştır.

Bunu da her iki devlet biletlere yüklenen vergileri karşılıklı olarak çözebilirler diyorum. Turizmin genel problemlerinden en az etkilenilen bir yer olarak Kuzey Kıbrıs'ın daha çok tercih edilmesi, KKTC Devleti ve halkını çok mutlu edecektir.
Kıbrıs'ın bizim olduğu gerçeğinden yola çıkarak, Avrupa ülkelerine döviz yağdırmamızın hiç bir anlamı olmadığını iyi bilmeliyiz. Biz Kuzey Kıbrıs'ı ne kadar çok tercih edersek, KKTC Devleti de ekonomik açıdan o kadar güçlü olacaktır. Dünya devletlerinin güce ve paraya taptığı bu çağda, güçlü bir KKTC bir çok devlet tarafından da böylece tanınmış olacak.
Mutlu yarınlar KKTC.
Facebook
Sayı: 1211 - Tarih: 06.08.2019
Yazarlarımız